KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

OctoPrint, czyli zdalna kontrola drukarki 3D

OctoPrint, czyli zdalna kontrola drukarki 3D

Klasyczna obsługa drukarki 3D sprowadza się do podłączenia jej z komputerem za pomocą kabla USB. Następnie uruchamiamy np.: Pronterface lub Repetier Host i możemy drukować.

Rozwiązanie to ma wadę - podczas drukowania komputer musi być włączony. Alternatywa?

Inny sposób to dodanie czytnika kart SD do drukarki. Gcode nagrywamy na kartę, na PC uruchamiamy wydruk z karty i drukarkę możemy odłączyć. Jeśli urządzenie jest wyposażone w panel sterujący z wyświetlaczem to uruchomienie wydruku z karty możemy rozpocząć bez udziału komputera.

Panel z czytnikiem kart

Panel z czytnikiem kart

Ci z Was, którzy posiadają drukarki wiedzą, że przeciętny wydruk trwa kilka godzin. Jeśli dojdzie do awarii procesu drukowania w jego trakcie, wydruk nadaje się do wyrzucenia. Największe straty ponosimy, gdy do takiej sytuacji dojdzie niedługo po rozpoczęciu drukowania, a tego nie zauważymy (np. drukarkę mamy w innym pomieszczeniu lub po prostu wyjdziemy z domu).

Drukarka w Internecie - RaspberryPi + OctoPrint

Problem ten możemy rozwiązać poprzez podłączenie drukarki do sieci. Dodając do tego podgląd z kamery nie musimy już być przy drukarce, aby zatrzymać ją w przypadku problemów. Możemy również zmienić nastawy druku np.: zmniejszyć jego prędkość.

Do tego celu można poświęcić cały komputer, jednak nie każdy ma niepotrzebną jednostkę, którą może w ten sposób wykorzystać. Szkoda też zasilać starego laptopa kilkudziesięcioma watami tylko po to, aby mieć dostęp do drukarki z sieci.

Ciekawym oraz niedrogim rozwiązaniem jest miniaturowy komputer RaspberryPi. Jego możliwości w zupełności zapewnią nam poprawną pracę drukarki 3D. Jest niewielki dzięki czemu całą jednostkę możemy zamocować w drukarce oraz przede wszystkim jest bardzo popularny wśród społeczności majsterkowiczów, dlatego w Internecie znajdziemy mnóstwo podpowiedzi jak poradzić sobie z różnymi problemami, które napotkamy podczas wykorzystywania tego sprzętu.

RPi2

Jak wspomniałem w Internecie znajdziemy także rozwiązanie naszego problemu umieszczenia RepRapa w sieci. Istnieje gotowe oprogramowanie realizujące ten cel. Nazywa się OctoPrint i jest to serwer obsługujący drukarki 3D.

Twórcy tego oprogramowania przygotowali również wersję dedykowaną komputerom RPi, a także całą dystrybucję linuksa bazującą na Raspbianie, która jest zoptymalizowana głównie pod kątem tego zadania, więc zawiera wszystkie niezbędne pakiety.

Pierwsze uruchomienie

Instalacja tej dystrybucji wygląda tak samo jak każdej innej na RaspberryPi. Ściągamy obraz systemu, instalujemy go na karcie microSD, wkładamy do Malinki i ją uruchamiamy.

Za pierwszym razem należy dokonać uruchomienia z podłączonym monitorem i klawiaturą, aby móc skonfigurować system. Każde następne uruchomienie może się odbywać bez monitora i klawiatury, a o to nam chodzi. Wystarczy połączenie z Internetem.

Okno przeglądarki z OctoPrint

Okno przeglądarki z OctoPrint

Otworzenie panelu sterowania drukarką polega na wpisaniu jej adresu IP w oknie przeglądarki. Jeśli ograniczamy się do dostępu tylko wewnątrz naszej sieci domowej to adresem IP jest adres wewnętrzny nadany przez router podczas podłączania RPi do sieci.

Jeśli chcielibyśmy mieć dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu musimy odpowiednio skonfigurować nasz domowy router. Polega to na przekierowaniu portów z Internetu (WAN) do IP przypisanego do Malinki.

Z poziomu strony serwera OctoPrint możemy robić wszystko to, co w klasycznym programie do sterowania drukarką. Dodatkowo jeśli do RPi podłączyliśmy kamerę mamy dostęp do podglądu na żywo.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku dostępu z Internetu należy założyć konto dostępu. Tylko po zalogowaniu można sterować drukarką. Istnieje również możliwość stworzenia konta, z którego można tylko obserwować parametry i pracę drukarki.

Aplikacja mobilna do sterowania drukarką

Ciekawym dodatkiem jest aplikacja mobilna, która oferuje nam dostęp do drukarki z poziomu telefonu. Program oferuje także powiadomienia push, dzięki czemu od razu dowiemy się, że np. druk został zakończony.

Aplikacja na telefon

Aplikacja na telefon

Podsumowanie

Tym prostym sposobem możemy znacząco zwiększyć funkcje naszej drukarki oraz ułatwić dostępu do jej ustawień. OctoPrint daje nam również ciekawą funkcję tworzenia filmów poklatkowych z naszego drukowania.

Oprócz ciekawych "walorów artystycznych" funkcja ta jest również bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym. Możemy przeanalizować cały proces drukowania i znaleźć miejsce, w którym zaczęły pojawiać się nieprawidłowości.

Zalety rozwiązania:

  • Bezprzewodowy dostęp do drukarki. Może stać 5m dalej lub w innym pomieszczeniu i nie trzeba ciągnąć długiego przewodu USB
  • Podgląd na żywo z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu
  • Powiadomienia na telefonie

Wady:

  • Dodatkowy wydatek, RPi z kamerą to ok. 250zł
  • Konieczność konfiguracji sieci domowej

3d, druk, octopi, octoprint, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...