Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Autorem tego projektu jest majsterkowicz posługujący się pseudonimem PhilKey. Jego kostka składa się z 216 diod RGB – jest to sześcian zbudowany w strukturze 6 × 6 × 6. Sercem urządzenia jest małe Arduino Nano, do którego podłączony został popularny moduł Bluetooth HC-05. Dzięki temu możliwe było stworzenie rozbudowanych animacji, które są przesyłane prosto z telefonu.
Arduino Nano nie ma aż tylu portów wejść/wyjść, aby możliwe było bezpośrednie sterowanie tyloma diodami – autor projektu wykorzystał dodatkowe układy generatora sygnału PWM (TLC5940).
W celu usprawnienia budowy samej kostki konstruktor postanowił stworzyć najpierw sześć kwadratów o wymiarach 6 × 6, gdzie po jednej stronie znajdują się anody (użyte w tym projekcie diody LED mają wspólną anodę), a po drugiej – katody diod RGB. Po zakończeniu przymocował je wszystkie do drewnianej podstawy, tak aby tworzyły trójwymiarową kostkę.
- Proces montowania diod LED RGB w kostkę
- Elektronika sterująca całą kostką
Kostka jest wyposażona w moduł Bluetooth, jest więc możliwe tworzenie własnych animacji oraz wybieranie kolorów bez potrzeby modyfikowania kodu Arduino. W tym celu autor stworzył dwie aplikacje. Jedna została napisana w Javie (przeznaczona dla PC), a druga to aplikacja mobilna.
- Przykładowe animacje stworzone w aplikacji
- Przykładowe animacje stworzone w aplikacji
Aplikacja na komputery jest bardzo rozbudowana i umożliwia zmianę kolorów poszczególnych segmentów kostki oraz tworzenie „klatek”, czyli poszczególnych sekwencji, które są wykonywane po kolei. Dodatkowo program ten pozwala na trójwymiarową symulację przygotowanych animacji.
Aplikacja na telefony umożliwia tylko wybieranie wbudowanych w nią animacji, zmianę jasności, prędkości animacji oraz pola tekstowego do wpisywania własnych komend lub tekstów, które zostaną wyświetlone na kostce.
Efekt końcowy widoczny jest na poniższej prezentacji:
Szczegółową instrukcję budowy kostki znaleźć można w artykule przygotowanym przez jej autora. Kod źródłowy został zamieszczony na GitHubie. Trzeba przyznać, że efekt końcowy robi wrażenie! Warto docenić, że konstrukcja zbudowana jest z tradycyjnych diod RGB. Jak oceniacie tę realizację kostki LED?
Oryginalny skaner DIY z matrycy LED i fototranzystora
Oto projekt prostego skanera o rozdzielczości ponad 1000 punktów, w którym rolę wszystkich sensorów przejął tylko jeden fototranzystor! Budowa... Czytaj dalej »
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
arduino, diody, diy, led, projekty, rgb
Trwa ładowanie komentarzy...