KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Niesamowita kostka LED RGB sterowana przez Bluetooth

Niesamowita kostka LED RGB sterowana przez Bluetooth

Ciężko wykonać estetyczną kostkę LED – głównie ze względu na trudności, które można napotkać podczas precyzyjnego lutowania kolejnych diod.

Autor tego DIY podniósł sobie poprzeczkę, bo postanowił zbudować estetyczną kostkę z diod RGB – uzyskany efekt robi świetne wrażenie!

Autorem tego projektu jest majsterkowicz posługujący się pseudonimem PhilKey. Jego kostka składa się z 216 diod RGB – jest to sześcian zbudowany w strukturze 6 × 6 × 6. Sercem urządzenia jest małe Arduino Nano, do którego podłączony został popularny moduł Bluetooth HC-05. Dzięki temu możliwe było stworzenie rozbudowanych animacji, które są przesyłane prosto z telefonu.

Arduino Nano nie ma aż tylu portów wejść/wyjść, aby możliwe było bezpośrednie sterowanie tyloma diodami – autor projektu wykorzystał dodatkowe układy generatora sygnału PWM (TLC5940).

Płyta główna zespołu układów generujących sygnał PWM

Płyta główna zespołu układów generujących sygnał PWM

W celu usprawnienia budowy samej kostki konstruktor postanowił stworzyć najpierw sześć kwadratów o wymiarach 6 × 6, gdzie po jednej stronie znajdują się anody (użyte w tym projekcie diody LED mają wspólną anodę), a po drugiej – katody diod RGB. Po zakończeniu przymocował je wszystkie do drewnianej podstawy, tak aby tworzyły trójwymiarową kostkę.

Kostka jest wyposażona w moduł Bluetooth, jest więc możliwe tworzenie własnych animacji oraz wybieranie kolorów bez potrzeby modyfikowania kodu Arduino. W tym celu autor stworzył dwie aplikacje. Jedna została napisana w Javie (przeznaczona dla PC), a druga to aplikacja mobilna.

Aplikacja na komputery jest bardzo rozbudowana i umożliwia zmianę kolorów poszczególnych segmentów kostki oraz tworzenie „klatek”, czyli poszczególnych sekwencji, które są wykonywane po kolei. Dodatkowo program ten pozwala na trójwymiarową symulację przygotowanych animacji.

Wygląd aplikacji przeznaczonej na komputery i smartfony

Wygląd aplikacji przeznaczonej na komputery i smartfony

Aplikacja na telefony umożliwia tylko wybieranie wbudowanych w nią animacji, zmianę jasności, prędkości animacji oraz pola tekstowego do wpisywania własnych komend lub tekstów, które zostaną wyświetlone na kostce.

Efekt końcowy widoczny jest na poniższej prezentacji:

Szczegółową instrukcję budowy kostki znaleźć można w artykule przygotowanym przez jej autora. Kod źródłowy został zamieszczony na GitHubie. Trzeba przyznać, że efekt końcowy robi wrażenie! Warto docenić, że konstrukcja zbudowana jest z tradycyjnych diod RGB. Jak oceniacie tę realizację kostki LED?

Oryginalny skaner DIY z matrycy LED i fototranzystora
Oryginalny skaner DIY z matrycy LED i fototranzystora

Oto projekt prostego skanera o rozdzielczości ponad 1000 punktów, w którym rolę wszystkich sensorów przejął tylko jeden fototranzystor! Budowa... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, diody, diy, led, projekty, rgb

Trwa ładowanie komentarzy...