Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs Arduino II – #7 – termometry analogowe i cyfrowe

Programowanie 09.02.2017 Damian (Treker)

Podczas tej części kursu Arduino porównamy dwa podejścia do czujników. Sprawdzimy w praktyce termometry w wersji analogowej i cyfrowej!

W tym celu skorzystamy z bardzo popularnych czujników LM35 oraz DS18B20. Połączenie tych układów z poznanymi diodami programowalnymi pozwoli zbudować ciekawy termometr domowy!

Nawigacja serii artykułów:
« poprzednia częśćnastępna część »

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

W tej części kursu Arduino zajmiemy się czujnikami temperatury, które mogą się przydać podczas realizacji wielu projektów. Tym razem część elektroniczna będzie bardzo łatwa. Najważniejsze, aby po tej lekcji zapamiętać różnicę między czujnikami analogowymi i cyfrowymi.

Czujnik analogowy vs. czujnik cyfrowy

Tak jak było już omawiane w kursie podstaw elektroniki (poziom 2) na rynku dostępna jest ogromna ilość czujników. Sensory koloru, dźwięku, odległości, położenia – jest tego naprawdę dużo! Można jednak zdecydowanie wyróżnić dwie grupy czujników:

 • czujniki cyfrowe,
 • czujniki analogowe.

Czujniki analogowe zamieniają mierzoną wielkość (np. temperaturę) na wielkość elektryczną, która jest proporcjonalna do odczytanej wartości. Przykładowo wraz ze wzrostem temperatury na wyjściu czujnika będzie coraz wyższe napięcie lub pojawi się większa rezystancja.

Czujniki cyfrowe wysyłają informację w postaci ciągu bitów. Do jej odczytania potrzebne są układy cyfrowe, najczęściej mikrokontrolery – czyli np. nasze Arduino.

Termometr analogowy (1) – na wyjściu napięcie (3).
Termometr cyfrowy (2) – na wyjściu sygnał binarny (4).

W obecnych czasach czujniki cyfrowe zyskują na popularności. Mogą realizować coraz bardziej skomplikowane pomiary, a odczytanie i poprawne zinterpretowanie wyników z takich sensorów bywa łatwiejsze od podobnych układów analogowych.

Wiele osób decyduje się nadal na korzystanie z czujników analogowych, ponieważ są one tańsze. Co więcej, w przypadku prostych pomiarów typu termometr, sensor z wyjściem analogowym może być zwyczajnie wygodniejszy (wystarczy podłączyć go do wejścia analogowego).

Przejdźmy więc do praktyki!

Zestaw elementów do przeprowadzenia wszystkich ćwiczeń

Gwarancja pomocy na forum dla osób, które kupią poniższy zestaw!

Części pozwalające wykonać ćwiczenia z kursu Arduino (poziom 2) dostępne są w formie gotowych zestawów! W komplecie m.in. diody programowalne, termometry analogowe i cyfrowe, czujnik ruchu (PIR), wyświetlacze 7-segmentowe oraz znacznie więcej!


Kup w Botlandzie »

Termometr analogowy:  LM35

Na początku zajmiemy się popularnym termometrem LM35. Czujnik zamknięty jest w obudowie typu TO-92, którą najczęściej kojarzymy z tranzystorami. Oczywiście jej wyprowadzenia mają tutaj zupełnie inne zadanie. W przypadku LM35 skrajne nóżki doprowadzają zasilanie, a ze środkowej będziemy odczytywać temperaturę (mierząc napięcie).

Najważniejsze informacje na temat termometru analogowego LM35:

 • skalibrowany dla skali Celsjusza (10 mV/°C),
 • pomiar w zakresie od 0 do 100°C,
 • napięcie zasilania od 4 do 30V,
 • po szczegóły odsyłam do noty katalogowej.

Jak widać, dopuszczalny zakres zasilania jest wręcz ogromny. My oczywiście zasilimy czujniki ze standardowych 5V dostępnych na płytce Arduino. Sensor LM35 jest liniowy, oznacza to, że za każdym razem wzrost napięcia wyjściowego o 10 mV będzie oznaczał dodatkowy 1°C.

Więcej informacji na temat LM35 znaleźć można w jego dokumentacji.

Podłączenie LM35 do Arduino

Zacznijmy od podłączenia jednego czujnika. Podłączamy zasilanie, tak jak było to zaznaczone na powyższym rysunku. Następnie środkowe wyprowadzenie łączymy bezpośrednio z analogowym pinem Arduino (np. A5).

Przykładowe podłączenie czujnika LM35 do Arduino.

To zdecydowanie jedno z najprostszych podłączeń wymaganych podczas kursu, oby zawsze było już tak łatwo! Teraz można przejść do programu…

Odczytanie temperatury: czujnik analogowy

Zadaniem programu będzie odczytanie napięcia na pinie A5 i jego odpowiednie przeliczenie. Tak, jak napisano w dokumentacji 1°C, to 10 mV. W związku z tym najpierw wartość ADC należy przeliczyć na napięcie. Dla przypomnienia robimy to mnożąc odczyt razy 5, a następnie wynik ten dzielimy przez 1023 (zakres pracy przetwornika to 0…1023). Aby uzyskać stopnie Celcjusza na koniec otrzymaną wartość mnożymy razy 100 (bo każde 10 mV, to 1 stopień).

W programie można to zapisać w jednej linii:

Po uruchomieniu powyższego programu w monitorze portu szeregowego będziemy otrzymywać odczyty aktualnej temperatury. Poniższa animacja przedstawia działanie czujnika po jego ogrzaniu.

Zmiana odczytów temperatury.

Gdy spróbujemy ochłodzić czujnik (np. za pomocą kostki lodu), to na ekranie pokaże się „tylko” 0°C. Niestety, aby LM35 mógł mierzyć temperatury ujemne należy zmienić jego podłączenie. Dokładne informacje na ten temat znaleźć można w nocie katalogowej!

Uwaga dla bezpieczeństwa!

Jeśli ktoś wpadnie na pomysł schładzania czujników sprężonym powietrzem
i ogrzewania ich zapalniczką, to przypominam, że większość
puszek ze sprężony powietrzem zawiera łatwopalny gaz!

Bezpieczniej testować czujnik przykładając do niego coś zimnego
(np. kostkę lodu w worku foliowym, aby woda nie uszkodziła elektroniki).

Zadanie dodatkowe 7.1

Rozbuduj program tak, aby mógł obsługiwać 2 czujniki temperatury i wyświetlać ich wyniki obok siebie. Trzecią wyświetlaną wartością (w nowej linii) powinna być różnica między 2 odczytami.

Termometr z funkcją MAX/MIN

Załóżmy jednak, że pomiar temperatury w zakresie 0-100°C nam wystarczy. Zbudujmy termometr pokojowy z funkcją zapamiętywania minimalnej i maksymalnej temperatury.

Zacznijmy od zapamiętywania najwyższej wartości w tym celu wystarczy utworzyć zmienną np.:

Oczywiście zmienna ta musi zostać zadeklarowana na samym początku (przed setup()/loop()), bo nie chcemy, aby każdy obieg pętli loop() ją zerował. Teraz musimy sprawdzić, czy aktualnie panuje najwyższa temperatura. Jak tego dokonać?

Wystarczy w każdym obiegu pętli sprawdzić, czy aktualna temperatura jest większa od zapisanej wartości maksymalnej, a następnie:

 • jeśli warunek będzie spełniony,
  to aktualna wartość powinna zostać zapisana jako maksymalna,
 • jeśli warunek nie będzie spełniony,
  to nie robimy nic!

W praktyce, cały program będzie wyglądał następująco:

Tym razem w monitorze portu szeregowego zobaczymy tylko informacje o najwyższej wartości. Nie ma takiej możliwości, aby kolejna pojawiająca się wartość była mniejsza od poprzedniej:

Zapamiętywanie wartości maksymalnej (animacja zapętlona).

Teraz analogicznie spróbujmy zapamiętać wartość minimalną. Tworzymy nową zmienną:

Następnie sprawdzamy, czy aktualna wartość jest mniejsza od poprzednio zapisanej, czyli:

No i świetnie, tylko powyższe szukanie najniższej możliwej temperatury nie zadziała! Podczas tworzenia nowej zmiennej przypisaliśmy jej wartość „0”, nie jest więc możliwe, aby kiedykolwiek odczytać jeszcze niższą temperaturę (nasz czujnik nie potrafi mierzyć wartości ujemnych).

Ten błąd popełnia wielu początkujących programistów!

Podczas inicjalizacji zmiennej trzymającej informację o temperaturze minimalnej powinniśmy jej przypisać dopuszczalną temperaturę maksymalną, czyli 150. Wtedy mamy szansę, że zmierzona wartość będzie od niej niższa.

To jedna z metod rozwiązania tego problemu.
Drugą sprawdzimy podczas testów drugiego termometru.

Po wprowadzeniu zmiany cały program będzie wyglądał tak:

Jednak dla lepszej czytelności proponuję przenieść fragmenty kodu odpowiedzialne za przesyłanie tekstu do komputera. Nie ma sensu ciągle wysyłać wartości maksymalnych i minimalnych. Lepiej robić to wyłącznie, gdy ulegną one zmianie:

Teraz po uruchomieniu monitora protu szeregowego otrzymamy tylko informacje o zmianach. Na poniższej animacji widać efekt delikatnego ogrzania czujnika, a następnie szybkiego ochłodzenia:

Zapamiętywanie wartości maksymalnej i minimalnej.

Wady i zalety LM35

Z jednej strony mamy stosunkowo tani i prosty w użyciu czujnik. Jednak z drugiej strony ma on swoje wady. Po pierwsze, odczytywanie przez ADC może być kłopotliwe, szczególnie przy długich przewodach pomiarowych, które mogą „łapać zakłócenia z powietrza”. Co więcej, każdy czujnik wymaga kolejnego kanału ADC.

Gdybyśmy chcieli mierzyć temperaturę w 6 pomieszczeniach,
to brakowałoby już nam wolnych pinów ADC.

Po drugie, zakres pomiarowy jest dość ograniczony i w takiej podstawowej wersji czujnik LM35 nie nadaje się np. do pomiarów temperatury, która może panować w Polsce za oknem. Pora więc zająć się czujnikiem cyfrowym, który rozwiązuje powyższe problemy!

Zadanie dodatkowe 7.2

Termometr powinien wysyłać do komputera informacje o aktualnej temperaturze co 2 sekundy. Dwa przyciski powinny powodować wyświetlenie aktualnie zapisanych temperatur skrajnych.

Termometr cyfrowy: DS18B20

Teraz zajmiemy się bardzo, bardzo popularnym czujnikiem cyfrowym DS18B20, który komunikuje się z Arduino za pomocą interfejsu 1-wire, o którym więcej można przeczytać na Wikipedii.

Również ten czujnik produkowany jest w obudowie typu TO-92. Tak jak poprzednio dane będziemy odczytywać ze środkowej nóżki. Jednak uwaga na zasilanie! w przypadku tego czujnika należy doprowadzić je odwrotnie (względem LM35)! Poprawny opis wyprowadzeń wygląda tak:

Najważniejsze informacje na temat termometru cyfrowego DS18B20:

 • pomiar w zakresie od -50 do 125°C,
 • napięcie zasilania od 3 do 5,5V,
 • dokładność: +/- 0,5 °C w zakresie od -10 °C do 85 °C,
 • po szczegóły odsyłam do noty katalogowej.

Podłączenie termometru cyfrowego do Arduino

Podłączenie tego czujnika wygląda podobnie. Dwa skrajne wyprowadzenia łączymy z zasilaniem (zgodnie z powyższym rysunkiem), a środkową nóżką łączymy z Arduino (u mnie A5). Ważne jest, jednak, aby dodać rezystor 4,7 kΩ między wyjście (nóżka środkowa), a dodatnią szynę zasilania.

Dodanie tego rezystora jest konieczne!

Przykładowe podłączenie:

Odczytanie temperatury: czujnik cyfrowy

Z czujnikiem należy się komunikować przez interfejs 1-wire. Wymaga to jednak przestudiowania noty katalogowej, aby wiedzieć jakie informacje należy wysyłać do sensora i jak interpretować to, co do nas wraca. Do takich eksperymentów zachęcam osoby, które nie boją się długich programów.

W kursie skupimy się jednak na bibliotece: Arduino-Temperature-Control-Library. Do jej poprawnej pracy potrzebna jest jeszcze biblioteka OneWire. Proces instalacji nowych pakietów pojawiał się już w kursie kilka razy (chociażby w 2 części), więc nie będę go powtarzał.

Pamiętaj, aby zainstalować powyższe biblioteki zanim pójdziesz dalej!

Zaczniemy, tak jak w przypadku czujnika analogowego od odczytywania w pętli aktualnej wartości temperatury otoczenia. Na początku dodajemy dwie linie informujące kompilator o bibliotekach:

Pierwsza odpowiada za komunikację przez 1-wire, a druga to właśnie zainstalowana biblioteka od czujników temperatury. Następnie musimy zadeklarować podłączenie czujnika:

Pierwsza linia odpowiada za uruchomienie komunikacji 1-wire na pinie nr A5, a druga przekazuje tę informację do zainstalowanej biblioteki, która obsługuje nasze czujniki.

W funkcji setup() uruchamiamy transmisję przez UART oraz inicjalizujemy czujniki:

W pętli loop() „pytamy czujnik” o aktualną temperaturę, a następnie ją wyświetlamy:

Tajemniczy zapis sensors.getTempCByIndex(0) oznacza pobranie temperatury z pierwszego czujnika (numerowane są od 0) w stopniach Celsjusza. Odczytanie informacji z drugiego sensora wyglądałoby więc następująco: sensors.getTempCByIndex(1). Podłączaniem kilku czujników zajmiemy się jednak trochę później.

Wywołanie sensors.getTempFByIndex(0) zwróci wartość w skali Fahrenheita.

Reasumując, obecnie cały program wygląda tak:

Efekt działania w monitorze protu szeregowego:

Temperatura zmierzona przez DS18B20.

Przy okazji można sprawdzić, to co nie było możliwe podczas korzystania z sensora analogowego, czyli pomiar temperatury ujemnej. W tym celu wykorzystałem „możliwości chłodzące” odwróconej puszki ze sprężonym powietrzem. Jak widać, udało się osiągnąć temperaturę -27ºC!

Zdecydowanie odradzam Wam jednak zabawę sprężonym, łatwopalnym gazem. Bezpieczniej testować czujnik przykładając do niego coś zimnego (np. kostkę lodu w worku foliowym, aby woda nie uszkodziła elektroniki).

Termometr z funkcją MAX/MIN – wersja 2

Zgodnie z obietnicą wracamy teraz do tematu pomiaru minimalnej i maksymalnej temperatury. Tym razem „problem” wstępnego przypisania wartości zmiennych rozwiążemy inaczej. Na początku również deklarujemy dwie nowe zmienne.

Tym razem ich wartość nie jest ważna!

Nie musimy się przejmować ich wartością, ponieważ trochę niżej w funkcji setup() przypiszemy im jednorazowo wartość pierwszego wykonanego odczytu:

Dzięki temu nie musimy się przejmować zakresem pracy czujnika. Zawsze zaczniemy od wartości, którą czujnik zarejestrował, więc wychwycimy zarówno mniejszą, jak i większą temperaturę.

Cały program wygląda teraz następująco:

Efekt jego działania jest identyczny jak w poprzednim przypadku:

Wykrywanie minimalne i maksymalnej temperatury – wersja 2.

Odczyt informacji z kilku czujników

Dużą zaletą czujników cyfrowych jest to, że komunikują się za pomocą bardziej rozbudowanych mechanizmów, które przynoszą wiele zalet. Przykładowo w tym przypadku do tego samego pinu można podłączyć wiele czujników. 

Podczas tego testu omawiam tylko jedną z kilku możliwości
wykorzystania czujnika DS18B20!

Dla testu można więc po prostu wsadzić drugi czujnik w te same wiersze na płytce stykowej lub przenieść połączenia przewodami. Dla większej czytelności wybrałem tę drugą wersję:

Podłączenie drugiego czujnika.

Przy podłączeniu kolejnego czujnika nie trzeba dodawać następnego rezystora!
Wystarczy jeden na całą linię danych!

Zgodnie z tym, co było mówione wcześniej, aby odczytać temperaturę z kolejnego czujnika trzeba odwołać się do sensors.getTempCByIndex(1). Cały program testowy wygląda więc następująco:

Działanie kodu w praktyce wygląda następująco:

Odczytywanie informacji z dwóch czujników.

Każdy czujnik ma swój adres!

Podłączanie czujników do jednej linii danych jest możliwe, ponieważ producent przypisał każdemu wyprodukowanemu czujnikowi unikalny adres. Przy bardziej rozbudowanych projektach warto posługiwać się właśnie tymi adresami. Wtedy możemy jednoznacznie identyfikować nasze czujniki.

Oczywiście adresu nie znajdziemy na obudowie – należy go odczytać programowo.

Tutaj możemy się posłużyć programem demo Plik → Przykłady → OneWire → DS18x20, trzeba jednak pamiętać, aby na samym początku zmienić informacje o podłączeniu czujników, czyli:

Zamieniamy na:

Po uruchomieniu programu w monitorze portu szeregowego zobaczymy poniższe informacje. Na kolorowo zaznaczyłem właśnie unikalne adresy czujników zapisane w systemie szesnastkowym:

Odczytanie adresów czujnika.

Korzystanie z adresów czujnika DS18B20

Teraz w programie można będzie odwoływać się do konkretnych czujników. W tym celu przed funkcją setup() tworzymy obiekt typu DeviceAddress o nazwie termometrZewnetrzny i wpisujemy adres naszego czujnika:

Uwaga! Każdy musi podać tutaj unikalny adres swojego czujnika!

W dalszej części programu informację na temat temperatury odnotowanej przez ten czujnik można będzie otrzymać wywołując polecenie sensors.getTempC(termometrZewnetrzny).

Cały program będzie wyglądał więc następująco:

Rozwiązanie to jest bardzo wygodne przy większej ilości sensorów. Gdybyśmy założyli te czujniki np. w całym mieszkaniu, to zdecydowanie łatwiej będzie się nam posługiwać w programie nazwami typu „termometrZewnetrzny”, „termometrKuchnia” itd.

Program będzie wtedy również odporny
na zmiany kolejności podłączenia czujników!

Wizualizacja temperatury na diodach RGB

Na zakończenie warto byłoby rozbudować nasz termometr o inny wskaźnik temperatury. Idealnie sprawdzi się tutaj linijka diod RGB, którą poznaliśmy już na początku kursu. Załóżmy, że każda z 8 diod symbolizuje 5ºC.

Gdy świecą się kolejno od dołu, na czerwono, to oznaczają wartości dodatnie:

Kolejno: 5ºC, 10ºC, 15ºC, 20ºC

Natomiast, gdy świecą się od góry, na niebiesko, to oznaczają wartości ujemne:

Kolejno: -5ºC, -10ºC, -15ºC, -20ºC

Linijkę diod RGB podłączyłem standardowo, tak jak podczas drugiego odcinka tego kursu. Dlatego nie będę opisywał tutaj tego zagadnienia. Dla pewności umieszczam jedynie zdjęcia.

Na początku napisanego wcześniej programu musimy dodać informację o nowej bibliotece oraz zadeklarować linijkę RGB:

W funkcji setup() konieczne jest dodanie inicjalizacji zadeklarowanej wcześniej linijki:

W pętli loop(), oprócz wysyłania informacji o temperaturze do komputera, tworzymy nową zmienną typu int, do której przepisujemy odczytaną temperaturę. Zmienna jest zadeklarowana jako int, czyli liczby całkowite, ponieważ i tak nie wykorzystamy tutaj wartości ułamkowych.

Taka liczba przekazywana jest do funkcji termometrRGB(), która odpowiada za sterowanie linijki:

Funkcja termometrRGB()

Zakładamy, że minimalna pokazywana temperatura to -40ºC,a maksymalna to +40ºC. Dlatego na początku funkcji sprawdzamy warunkami, czy otrzymana wartość nie przekracza tego zakresu.

Jeśli tak się dzieje to uznajemy, że temperatura osiągnęła maksymalną wartość:

Teraz należy zająć się wyświetlaniem informacji na diodach. Na początku będziemy wyłączać wszystkie diody za pomocą komendy linijka.clear(). Następnie sprawdzimy, czy wartość, którą mamy pokazać jest większa lub równa zero, czy nie. Od razu przeliczamy też temperaturę na wartości, które może pokazać nasz termometr (od 1 do 8 diod):

Następnie za pomocą pętli for zapalamy odpowiednie diody. W przypadku wartości dodatnich zależy nam, aby włączać diody od dołu linijki, więc pętla musi działać od i=0 do wartości, która opisuje aktualną temperaturę.

W przypadku wartości ujemnej chcemy uruchamiać diody od góry do dołu, więc najwygodniej będzie, aby pętla for działała odwrotnie – od wartości maksymalnej i=8, do wartości wskazującej aktualną temperaturę. Na koniec wywołujemy również operację linijka.show().

Gotowy program wygląda więc następująco:

Po jego uruchomieniu linijka diod RGB będzie wskazywała aktualną temperaturę!

Czego nie napisałem o DS18B20?

Podczas tego artykułu omówiłem jedynie podstawową konfigurację wykorzystania tych czujników. W praktyce pozwalają one na znacznie więcej operacji. Możliwe jest przykładowo regulowanie rozdzielczości pomiaru temperatury.

Możliwe są również inne sposoby podłączania czujników np. z użyciem jedynie dwóch przewodów. Artykuł ten miał za zadanie jedynie przybliżyć podstawowe informacje o termometrach analogowych i cyfrowych, więc nie chciałem zagłębiać się w szczegóły.

Zainteresowanych odsyłam do dokumentacji czujnika oraz pozostałych przykładów
dołączonych do używanych tutaj bibliotek.

Wady i zalety DS18B20

W porównaniu do wcześniej omawianego czujnika analogowego, termometr DS18B20 okazał się znacznie „trudniejszy” do obsłużenia. Należy poświęcić mu trochę więcej czasu. Niestety jest on również droższy od swojego poprzednika.

Operacja odczytu temperatury generuje minimalne podgrzanie struktury czujnika,
więc częste pobieranie wyników może prowadzić do zakłamywania pomiarów!

Z drugiej strony czujnik ten jest zdecydowanie bardziej uniwersalny. Transmisja cyfrowa, przez interfejs 1-Wire okazuje się niezastąpiona, gdy chcemy czujnikami pokryć większy obszar.

Wraz ze wzrostem ilości czujników nie musimy zwiększać ilości przewodów.
Co więcej, unikalne adresy pozwalają łatwo identyfikować termometry.

Podsumowanie

Wykorzystanie omówionych czujników nie ogranicza się jedynie do budowy zwykłego, domowego termometru. Pomiar warunków atmosferycznych przydaje się również do kontroli pracy bardziej rozbudowanych urządzeń. Przykładowo w robocie mobilnym można sprawdzać czy np. silniki lub akumulatory nie osiągnęły zbyt wysokiej temperatury. Taka diagnoza pozwoli uchronić urządzenie przed uszkodzeniem!

W kolejnym odcinku kursu Arduino nadal będzie o czujnikach atmosferycznych. Tym razem będzie jednak pora na popularny DHT11, czyli czujnik temperatury i wilgotności w jednej obudowie.

Autor kursu: Damian (Treker) Szymański

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Załączniki

LM35 (pdf, 342 KB) - Pobierz

Dokumentacja LM35.

DS18B20 (pdf, 256 KB) - Pobierz

Dokumentacja DS18B20.

Komentarze

Wrona

12:41, 10.02.2017

#1

Trzeba sprawdzić jeszcze raz czy opis wyprowadzeń LM35 jest zgodny z późniejszym jego podłączeniem.

Jarzyn

14:18, 10.02.2017

#2

Wrona wydaje mi się, że jest zgodny. Tylko, że to rzut z dołu (bottom), wtedy +Vs i masa będzie na odwrót. Też podłączyłem na odwrót i chwilę zajęło mi dostrzeżenie słowa [u:f4bfbaeb22]bottom[/u:f4bfbaeb22].

Dzięki Treker za artykuł. W ostatnich dniach ciągle sprawdzałem, czy już się pojawił

marek1707

14:57, 10.02.2017

#3

Nie czytałem artykułu o diodach RGB, ale 1-Wire to nazwa bardzo konkretnego protokołu (dawnej) f-my Dallas Semiconductors.

O ile DS18B20 rzeczywiście się nim posługuje, o tyle diodki WS2812 i ich pochodne już nie, bo nie każdy jeden drucik to 1-Wire.

Z artykułu można wyciągnąć wniosek (takie jest moje wrażenie), że czujniki analogowe mają problem z temperaturami ujemnymi a to nieprawda. Wiele z nich ma dodany pewien offset (przesunięcie) napięcia wyjściowego i dla 0°C oddaje np. 500mV. Wtedy spokojnie pracują od -40 do +125. Ja często używam dużo tańszego niż oryginalny LM35 czujnika Microchipa produkowanego w wielu obudowach:

www.tme.eu/pl/katalog/#search=mcp9700

Zabrakło mi czegoś o zwykłych termistorach. Popularne KTY81/82 są w cenach porównywalnych z 9700 a perełki NTC jeszcze tańsze:

http://www.tme.eu/pl/details/ntcm-hp-100k-1%25/termistory-ntc-pomiarowe-tht/sr-passives/

Było kilka zapytań jak tego używać a myślę, że pomiary i linearyzacja NTC to fajny temat na kolejny artykuł :)

Przy okazji "termometrów", z kronikarskiego obowiązku warto było chociaż wspomnieć o istnieniu PT100 i jemu podobnych czy o termoparach. Chociażby wymienienie tego w punktach + jedno zdanie o każdym dawałoby jakiś przegląd.

Wszystko powyższe absolutnie nie jest krytyką. To tylko kilka rzeczy których mi zabrakło po dotarciu do końca fajnego tekstu :)

Acha, film z podgrzewaniem czujnika półprzewodnikowego zapalniczką jednak bym zmienił. Ludzie biorą dziś wszystko dosłownie...

Wrona

17:21, 10.02.2017

#4

Jarzyn, Taki ze mnie "anglistyk" ;) a generalnie gamoń jestem więc wyłapuje wszystkie takie punkty gdzie gamoń się gubi. Ale żeby na całkowitego głupka mnie wyjść to wskazuje poniżej miejsce do poprawki. To tylko mały drobiazg i kosmetyka ale ...

linijka.setPixelColor(i, linijka.Color(0, 0, 255)); //Dioda nr i świeci na czerwono

ma być na niebiesko

Tak czy inaczej fajny odcinek i z niecierpliwością czekam na kolejne oraz etap III :)

Treker
Autor wpisu
Administrator

23:15, 10.02.2017

#5

Wrona, wszystko się zgadza, tak jak zostało już wspomniane - widok w dokumentacji jest "od dołu" :) Dzięki za uwagę, co do komentarza - już poprawiam!

Jarzyn, zachęcam w takim razie do czytania i programowania :)

marek1707, dziękuję za słuszną uwagę na temat 1-wire. Nie wiem dlaczego, ale miałem w głowie zakodowane teraz, że diody korzystają również z tego konkretnego "1-wire". Sam złapałem się w pułapkę korzystania z gotowych bibliotek Arduino... Już nanoszę poprawki na blogu. Jeśli chodzi o pozostałe temat, to pomyślę co z tym zrobić. Oczywiście moje uwagi o ujemnych temperaturach nie odnosiły się do ogółu. Po prostu najwięcej osób chwytających za LM35 podpina go w podstawowej konfiguracji i chciałem tylko wszystkich uprzedzić o braku wartości ujemnych w takiej wersji ;) O termistorach było trochę w kursie elektroniki i (Kurs elektroniki II – #11 – czujniki analogowe) jakoś dużo osób nie podejmowało tego tematu, więc skupiłem się na LM'ie.

marek1707 napisał/a:

Acha, film z podgrzewaniem czujnika półprzewodnikowego zapalniczką jednak bym zmienił. Ludzie biorą dziś wszystko dosłownie...

Ale od razu wiadomo przynajmniej, że chodzi o podgrzewanie :D

leepa79

10:10, 13.02.2017

#6

To i ja wrzucę coś od siebie.

Zadanie 7.1 widzę tak:

#define LM35 A3

#define LM35_1 A2

void setup(){

Serial.begin(9600);

}

void loop(){

//Przeliczenie odczytu ADC na temperaturę zgodnie z opisem z kursu

float temperatura = ((analogRead(LM35) * 5.0) / 1023.0) * 100;

float temperatura1 = ((analogRead(LM35_1) * 5.0) / 1023.0) * 100;

float roznica = 0.0;

if(temperatura - temperatura1 > 0){

roznica = temperatura - temperatura1;

}else{

roznica = temperatura1 - temperatura;

}

//Wyslanie przez UART aktualnej temperatury

Serial.print("Temp 1: ");

Serial.print(temperatura);

Serial.print("*C \t");

Serial.print("Temp 2: ");

Serial.print(temperatura1);

Serial.print("*C \t");

Serial.print("Roznica: ");

Serial.print(roznica);

Serial.println("*C");

delay(3000);

}

No i jeszcze termometr z funkcją MIN/MAX. Na płytce mam jeszcze wyświetlacz 7 seg z poprzedniej lekcji więc wykorzystałem go :) Millis to już mi po nocach się śni - strasznie słabo z przykładami w tym temacie po polskiej stronie internetów, a słabo się czegoś uczy nie znając eng od technicznej strony. No więc mamy kod - może komuś się przyda jakaś jego część:

#include "SevSeg.h"

SevSeg sevseg; //Instantiate a seven segment controller object

#define LM35 A3

#define przMIN 9

#define przMAX 10

float tempMAX = 0; //Aktualna temperatura maksymalna

float tempMIN = 150; //Aktualna temperatura minimalna

int tempMAXI;

int tempMINI;

void setup(){

Serial.begin(9600);

byte numDigits = 2; //Ilosc wyswietlaczy

byte digitPins[] = {A5, A4}; //Piny sterujace wyswiet ---> tranzystory

byte segmentPins[] = {7, 5, 2, 4, 3, 8, 6}; //Piny <---> segmenty

bool resistorsOnSegments = true; // Use 'true' if on digit pins

byte hardwareConfig = N_TRANSISTORS; // See README.md for options

sevseg.begin(hardwareConfig, numDigits, digitPins, segmentPins, resistorsOnSegments);

//Konfiguracja przyciskow

pinMode(przMIN, INPUT_PULLUP);

pinMode(przMAX, INPUT_PULLUP);

}

void loop(){

//Przeliczenie odczytu ADC na temperaturę zgodnie z opisem z kursu

float temperatura = ((analogRead(LM35) * 5.0) / 1024.0) * 100;

if (temperatura > tempMAX) { //Jesli aktualna temperatura jest wyzsza od maksymalnej

tempMAX = temperatura; //to ustaw aktualną, jako maksymalną.

//Wyslanie przez UART temperatury maksymalnej

Serial.print("Nowa wartosc max: ");

Serial.print(tempMAX);

Serial.println("*C");

}

if (temperatura < tempMIN) { //Jesli aktualna temperatura jest niższa od minimalnej

tempMIN = temperatura; //to ustaw aktualną, jako minimalną.

//Wyslanie przez UART temperatury minimalnej

Serial.print("Nowa wartosc min: ");

Serial.print(tempMIN);

Serial.println("*C");

}

// Wyswietl na 7 segmentowym

if(digitalRead(przMAX) == LOW){//Podglad tem przy wcisnietym przycisku

tempMAXI=tempMAX;

sevseg.setNumber(tempMAXI, 2); //Wyswietl temp MAX, korzystając z dwóch wyswietlaczy

sevseg.refreshDisplay();

}else{

//Przyklad uzycia millis w wyswietlaczach 7 segm (bez delay) --> DEMO

static unsigned long timer = millis();

static int deciSeconds = 0;

if (millis() >= timer + 1000) {

deciSeconds++;

timer = millis();

if (deciSeconds == 60) { //Prawie jak minuta ;)

deciSeconds = 0;

}

sevseg.setNumber(deciSeconds, 1);

}

sevseg.refreshDisplay();

}

if(digitalRead(przMIN) == LOW){

tempMINI=tempMIN;

sevseg.setNumber(tempMINI, 2); //Wyswietl temp MIN, korzystając z dwóch wyswietlaczy

sevseg.refreshDisplay();

}

}

CDN.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.