Logo FORBOT.pl - darmowe kursy elektroniki, Arduino, Raspberry Pi
Prowadniki kablowe dla robotów zaprojektowane do ruchów w trzech osiach

Kurs Arduino, poziom II – #1 – wstęp, spis treści

Kurs Arduino, poziom II – #1 – wstęp, spis treści

Poprzedni kurs Arduino dotyczył najważniejszych podstaw. Tym razem pójdziemy znacznie dalej! Wykorzystamy wiele nowych elementów. Dzięki nim tworzone projekty będą jeszcze ciekawsze!

Zajmiemy się również bardziej zaawansowanymi aspektami od strony programistycznej, które są niestety pomijane w innych poradnikach.

Oczywiście tak, jak w przypadku innych kursów elektroniki Forbota - nauka bazować będzie na przykładach praktycznych. Wykonywanie ćwiczeń i testowanie na żywym organizmie, to jedyna droga do lepszego poznania Arduino.

Kurs Arduino, poziom II - dla kogo?

Kurs przygotowany został z myślą o dwóch grupach czytelników. Pierwsza,  to osoby, które uczyły się programowania z pierwszego kursu. Druga grupa, to wszyscy Ci, którzy mają w szufladzie Arduino, znają podstawy, ale nie mają sił, aby samodzielnie zgłębiać tajniki tej platformy!

Niezbędny sprzęt

Podczas kursu użyjemy wiele nowych elementów m.in. programowalne diody RGB, termometry (analogowe i cyfrowe), czujniki ruchu PIR, wyświetlacze 7-segmentowe oraz znacznie więcej.

Aby wyeliminować problemy sprzętowe zachęcam do wykonywania ćwiczeń na identycznych komponentach, co ja. Gotowe zestawy zapakowane w wygodne kuferki dostępne są oczywiście u naszego dystrybutora, czyli w Botlandzie: Arduino poziom 2 - zestaw elementów.

Zestawy zostały przygotowane w dwóch wersjach. Z płytką Arduino UNO oraz bez. Jeśli masz już swoje Arduino (np. zakupione do pierwszego kursu), to oczywiście nie musisz kupować nowego. Wersja z płytką dedykowana jest dla osób, które chcą zacząć przygodę z Arduino dopiero od tego kursu. Jest to możliwe, jednak należy pamiętać, że podstawy nie będą omawiane drugi raz!

Kurs Arduino, poziom II - spis treści

Każda z części kursu będzie omawiała coś nowego, dzięki temu, krok po kroku zrealizujemy kilka kompletnych projektów, które rozwiążą codzienne problemy. Tym razem będzie to m.in. alarm pilnujący Twojego pokoju oraz oryginalna stacja pogodowa.

Spis treści kursu:

 1. Kurs Arduino II – #1 – wstęp, spis treści - czytasz ten artykuł
 2. Kurs Arduino II – #2 – programowalne diody RGB (WS2812)
 3. Kurs Arduino II – #3 – syrena alarmowa, MOSFET w praktyce
 4. Kurs Arduino II – #4 – przerwania, kontaktron, czujnik PIR
 5. Kurs Arduino II – #5 –  klawiatura, własny system alarmowy
 6. Kurs Arduino II – #6 – wyświetlacze 7-segmentowe
 7. Kurs Arduino II – #7 –  termometry analogowe i cyfrowe
 8. Kurs Arduino II – #8 –  cyfrowy czujnik wilgotności (DHT11)
 9. Kurs Arduino II – #9 – wielozadaniowość, opóźnienia z millis()
 10. Kurs Arduino II – #10 –  podsumowanie kursu
 11. Polecana kontynuacja: Kurs budowy robotów z Arduino!
 12. Polecana kontynuacja: Praktyczny kurs lutowania
Przykładowe elementy omawiane podczas kursu Arduino (poziom 2).

Przykładowe elementy omawiane podczas kursu Arduino (poziom 2).

Podsumowanie

Wierzę, że tak samo jak poprzednio, tysiące osób wykona razem ze mną ćwiczenia, dzięki którym możliwe będzie poznanie kolejnych tajników Arduino! W następnym artykule z tej serii zajmiemy się diodami RGB (wielokolorowymi). Czym różni się wykorzystanie zwykłych LEDów od tych, które nazywane są inteligentnymi (WS2812)? Sprawdzimy to w praktyce!

Jeśli nie chcecie przeoczyć kolejnych części, to skorzystajcie z poniższego formularza i zapiszcie się na powiadomienia o nowych artykułach!

Autor kursu: Damian (Treker) Szymański

Nawigacja kursu

Arduino, kurs, kursArduino2, programowania

Komentarze

10:18, 06.06.2016 #1

No nareszcie :-)

Pozdrawiam

21:52, 24.06.2016 #2

Czy jest szansa, że 1 września ruszy kurs budowania robotów z arduino?

AdministratorAutor wpisu
9:11, 25.06.2016 #3

ko4, a skąd konkretnie ta data :)? Wszystko zależy od tego, jak pójdzie ten kurs oraz testy prototypu robota. Na ten moment ciężko mi szacować dokładniej czas. Zapewne jakieś konkrety będę mógł podać na początku sierpnia.

20:15, 25.06.2016 #4

Treker napisał/a:

ko4, a skąd konkretnie ta data :)?

Paragraf 2 pkt 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie organizacji roku szkolnego :)

AdministratorAutor wpisu
10:53, 26.06.2016 #5

ko4, ok rozumiem - w takim razie ja wyceluję w podobne rozporządzenie Ministra, a mianowicie to dotyczące organizacji roku na uczelniach wyższych (październik) :) A tak serio, dam znać, jak będą ustalone jakieś szczegóły :)

17:45, 12.07.2016 #6

A może by tak zmienić kolejność przygotowywanych artykułów? :)

Inteligentne oświetlenie domowe jako pozycja nr 4 byłaby w sam raz ;)

Pozdrawiam!

22:00, 18.12.2016 #7

Kurs jest NAPRAWDĘ super!

tutaj rozpocząłem całą swoje przygodę z arduino!

Z niecierpliwością czekam na następne części!

AdministratorAutor wpisu
12:17, 28.12.2016 #8

schollifcb, na ten moment nie planuję zmian w kolejności - musisz wytrzymać :)

rafalzalewski, dziękuję za miłe słowa i życzę powodzenia podczas dalszej nauki :)

19:51, 11.09.2017 #9

Witam. Mam problem ( ? ) z UARTem. U mnie po naciśnięciu polecenia "Narzędzia" w programie Arduino trzeba odczekać ok. 30 sekund aż rozwinie się lista. Następnie po kliknięciu polecenia "Szeregowy monitor" znów konieczne jest odczekania następnych 30 sekund, żeby zobaczyć to co wysyłamy w programie. Czy tak powinno być ? Gdzie tu szukać rozwiązania ?

AdministratorAutor wpisu
19:53, 11.09.2017 #10

Radosław, witam na forum :) Czy masz dużo urządzeń podpiętych do komputera? Próbowałeś restartować komputer lub przeinstalować środowisko? Do tej pory nie spotkałem się z takimi objawami.

21:34, 12.09.2017 #11

Treker, dzięki za odpowiedź. Teraz jak testuję tą samą czynność to zajmuje mi to o dziwo po ok. 20 sekund (?). Mam podłączony modem od internetu do USB, czasami ładowarkę ( pracuję na laptopie ). Pomimo wyjęcia tych wszystkich kabli i zostawienia jedynie tego od Arduino czas "zawieszenia" się nie zmienia ( taki sam efekt po restarcie ). Jakiś czas temu usunąłem program, ściągnąłem go z polecanej strony z 1. części kursu podstaw Arduino i zainstalowałem ponownie. Również bez pozytywnych rezultatów. Jeszcze odnoście czasu wgrywania na płytkę. Podejrzewam, że zależy od wielkości programu, ale przykładowo program z #5 części kursu budowy robotów wgrywał mi się ok. 20 sekund. Chyba też przy długo... Nie myśl nad tym za długo i tak pewnie masz inną robotę, ale jak coś Ci wpadnie do głowy to możesz dać znać :)

20:42, 13.09.2017 #12

Nie wiem czy można wkleić, ale sprawdź to:

http://www.instructables.com/id/Fixing-the-Slow-Arduino-IDE-More-Than-20-Seconds-D/

Chyba kiedys tak zrobiłem i pomogło.

AdministratorAutor wpisu
9:25, 14.09.2017 #13

matty, oczywiście, że można wkleić :) Co prawda "nie ponosimy odpowiedzialności" za instrukcje na innych stronach, ale mam nadzieje, że to pomoże. Radosław, daj znać, czy rozwiązało to Twój problem :)

20:12, 30.12.2017 #14

Ja tak czekam z niecierpliwością na kolejną część kursu arduino poziom ll, co kilka dni zaglądam w ten dział u cały czas pusto.

Kiedy można spodziewać się kolejnego artykułu? ;)

Ja oczywiście rozumiem że każdy ma obowiązki, dom praca jakiś relaks i to jest jak najbardziej normalne :) chciałbym zapytać admina czy pamięta też o arduino :)

AdministratorAutor wpisu
22:23, 30.12.2017 #15

Frodus, tak pamiętam! Odkładałem to w nieskończoność, więc zbliżający się koniec roku mnie zmotywował. Właśnie siedzę i piszę artykuł - chociaż miałbym skończyć jutro o 23:59, to będzie w tym roku ;) Co prawda minimalnie zmieniłem pierwotny plan, bo skupiłem się na "wielozadaniowości" Arduino, ale myślę, że też będzie ciekawie.

Aktualizacja: zgodnie z obietnicą pojawił się artykuł » Kurs Arduino II – #9 – wielozadaniowość, opóźnienia z millis()

8:21, 01.01.2018 #16

Dziękuję bardzo za ten artykuł. Jestem początkujący, zacząłem przygodę z Arduino od Waszego pierwszego kursu :-) Moim najbardziej skomplikowanym projektem jest alarm sterowany smsami i funkcja delay dała mi się we znaki. Teraz będę mógł to wszystko zwielowątkować :-)

Z mojej strony prośba o więcej, częściej i jeszcze raz więcej takich dobrych artykułów o Arduino! Koniecznie zróbcie część III. Dzięki!

Zobacz wszystkie komentarze (17) na forum »

Dodaj komentarz