Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Kurs Arduino II – #10 – podsumowanie kursu

Programowanie 05.01.2018 Damian (Treker)

Drugi poziom kurs programowania Arduino jest już dostępny w całości. Pora na podsumowanie oraz wstępne plany na dalsze publikacje.

Jest to również dobry moment, abyście pochwalili się w komentarzach Waszymi projektami. Cenne będą również sugestie dotyczące zagadnień, które powinny zostać opisane w przyszłości.


Nawigacja serii artykułów:
« poprzednia część

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Kurs był kontynuacją serii o podstawach Arduino. Dzięki opisanym ćwiczeniom możliwe było poznanie nowych podzespołów elektronicznych oraz zagadnień związanych z programowaniem Arduino w praktyce.

Przykładowe elementy omawiane podczas kursu Arduino (poziom 2).

Spis treści

Wszystkie artykuły publikowane w tym cyklu można znaleźć pod tagiem: kursArduino2. Kurs składa się z 10 artykułów omawiających wykorzystanie różnych podzespołów:

 1. Kurs Arduino, poziom II – #1 – wstęp, spis treści
 2. Kurs Arduino II – #2 – programowalne diody RGB (WS2812)
 3. Kurs Arduino II – #3 – syrena alarmowa, MOSFET w praktyce
 4. Kurs Arduino II – #4 – przerwania, kontaktron, czujnik PIR
 5. Kurs Arduino II – #5 –  klawiatura, własny system alarmowy
 6. Kurs Arduino II – #6 – wyświetlacze 7-segmentowe
 7. Kurs Arduino II – #7 –  termometry analogowe i cyfrowe
 8. Kurs Arduino II – #8 –  cyfrowy czujnik wilgotności (DHT11)
 9. Kurs Arduino II – #9 – wielozadaniowość, opóźnienia z millis()
 10. Kurs Arduino II – #10 –  podsumowanie kursu – czytasz ten artykuł
 11. Polecana kontynuacja: Kurs budowy robotów z Arduino!
 12. Polecana kontynuacja: Kurs podstaw Raspberry Pi
 13. Polecana kontynuacja: Praktyczny kurs lutowania

Co dalej? Który kurs wybrać?

Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń z tego kursu gorąco zachęcam do własnych eksperymentów. Jeśli szukacie kontynuacji w formie kursów FORBOTa to na ten moment polecam zainteresować się kursem budowy robotówkursem Raspberry Pi oraz kursem lutowania.

Pierwszy z nich bazuje na Arduino i pozwala na zbudowanie kilku robotów. Dzięki temu będziecie mogli programować małe, jeżdżące pojazdy. Druga propozycja to kurs Raspberry Pi, czyli najpopularniejszego komputera wielkości karty kredytowej! Seria ta dedykowana jest dla zupełnie początkujących. Można zacząć bez znajomości innych płytek tego typu. Trzecia propozycja to kurs lutowania dla osób, które chciałyby budować gotowe urządzenia bez płytek stykowych.

Plany na kontynuację kursów Arduino

Kurs podstaw Arduino (poziom I) oraz jego kontynuacja (poziom II) opisują większość zagadnień potrzebnych do budowy własnych urządzeń, ale oczywiście nadal pozostaje wiele tematów, które należałoby opisać. W związku z tym na pewno będziemy kontynuować przygodę z Arduino.

Czym konkretnie jesteście jeszcze zainteresowani?
Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Prace nad kolejnym kursem są na bardzo wczesnym etapie, więc nie odważę się podać żadnej daty jego startu. W nowej serii skupię się na programowaniu i tworzeniu konkretnych projektów z wykorzystaniem ciekawych modułów. Mowa np. o wyświetlaczach graficznych, rozbudowanych czujnikach oraz modułach łączności Bluetooth i/lub WiFi. Wszystko może się jeszcze zmienić, czekam na Wasze sugestie.

Podsumowanie

Dziękuję wszystkim za udział w tym kursie. Mam nadzieję, że wielu z Was skorzystało z artykułów i wykorzystało zdobytą wiedzę do budowy własnych projektów. Przypominam, że czekam na Wasze sugestie dotyczące kolejnego kursu o Arduino – komentujcie!

Oprócz nowego kursu planuję również kilka osobnych artykułów związanych z Arduino. Między innymi opiszę przykłady alternatywnych edytorów, udzielę kilku porad dotyczących formatowania kodu oraz rozwinę niektóre zagadnienia, na które nie było miejsca w kursach.

Autor kursu: Damian Szymański

Kup zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce! Przejdź do strony dystrybutora »

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Philip

17:54, 05.01.2018

#1

Moim zdaniem moduły WiFi i Bluetooth to na pewno świetna sprawa. ;-)

Myślę, że można by zrobić ekstra lekcję o przekaźnikach i krańcówkach. Można użyć transoptorów w łączeniu do Arduino, różnych czujników, które nie były wcześniej wspomniane np. czujnik wstrząsu, płomieni lub koloru.

Co do programowania, można poruszyć jakieś nowe biblioteki, komendy.

Ciekawych tematów jest wiele! :-D

noldziu

18:54, 05.01.2018

#2

Myślę, że poruszenie tematu obniżenia zużycia energi pobieranej przez arduino to byłaby ciekawa sprawa oraz przechodzenie w tryb uśpienia i łatwe wybudzanie na konkretnym przykładzie. Inny ciekawy temat to wlasny mały serwer na arduino z możliwością sterowania przez niego z dowolnego urządzenia.

Kursy ciekawe i bardzo mi się podobają :D

Pozdrawiam

Treker
Autor wpisu
Administrator

19:02, 05.01.2018

#3

Philip napisał/a:

Co do programowania, można poruszyć jakieś nowe biblioteki, komendy.

Tak, korzystanie z nowych bibliotek też mam "na oku". W tym celu chcę jednak uprościć część elektroniczną, aby nie skupiać się na podłączaniu rezystorów (tylko na programowaniu). Zobaczymy co z tego wyjdzie, może zdecyduję się na używanie większej liczby modułów (a nie luźnych elementów) :)

noldziu, dzięki za miłe słowa, cieszę się, że kursy są pomocne. Jeśli chodzi o tryb uśpienia to oczywiście można się tym zająć. Kwestia znalezienia praktycznych przykładów. Usypianie Arduino będzie miało nikłe efekty, jeśli zadaniem programu będzie kręcenie silnikiem. Energia zaoszczędzona na uśpieniu procesora będzie praktycznie pomijalna, jeśli silnik będzie pobierał >100mA. Serwer na Arduino? Co dokładnie masz na myśli? O jaki tryb pracy Ci chodzi? Sensowna łączność z Internetem (bez serwerów pośrednich) to ciężki temat jak na Arduino. Na hasło serwer od razu przed oczami mam jednak Raspberry Pi ;)

noldziu

19:19, 05.01.2018

#4

Treker miałem na myśli mini serwer w sieci LAN przez który można sterować kilkoma przekaźnikami (wyjściami arduino). Co do trybu uśpienia to chodzi mi o np. jakieś alarmy na arduino czy też np zamki na RFID. Myśle że należy przy tworzeniu projektów zwracać również uwagę na aspekt poboru prądu przez arduino ;) .

SOYER

23:15, 05.01.2018

#5

Skoro Treker pisałeś ostatnio, że Cię zainspirowałem do tekstu o millis(), to mam nadzieję, że i tym razem też będę Twoją inspiracją . Tym bardziej, że tak chętnie dziś dzielisz piwkiem...

Więc napiszę tak, moim zdaniem najważniejsza jest dalsza nauka kodowania, a dopiero na drugim miejscu kabelkologia. To na co nie starczyło miejsca w dotychczasowych kursach to wydaje się:

tablice, struktury, maszyny stanów. Umiejętność czytania i ew. poprawiania bibliotek używanych w kursie. Dalsza nauka podstaw języka to najważniejsze.

Co do praktyki, to myślę o usypianiu, watchdogach, transmisji radiowej, alarmy, przerwania czasowe, [u:e512455541]debouncing koniecznie[/u:e512455541].

Multipleksery i ekspandery pinów, teoria i praktyka jak zawsze

Wyświetlacze graficzne też oczywiście, ale najważniejszy i najciekawszy temat to

BLYNK, BLYNK, BLYNK.

Wiem, że nie jesteś fanem obcych serwerów, ale chmury to dziś codzienność, a że czasami z nich leje deszcz? Serwer można postawić u siebie (każdy ma w domu jakiś stary nieużywany komputer :-)). Upaść może każda inicjatywa, ale moim nieprofesjonalnym zdaniem ta aplikacja ma tak fajne możliwości, że byłoby strasznym niedopatrzeniem ją pominąć.

Oczywiście decyzja należy do Ciebie :-P

Na koniec chciałbym WSZYSTKIM zaangażowanym podziękować za pierwszy i drugi kurs arduino.

Są świetne, wciągneły mnie w świat elektroniki, a przede wszystkim kodowania na całego. Żona niezadowolona bo mam nową kochankę, ale dzieciaki ją lubią i też już podłączają diody i buzzery.

Pozdrawiam.

Treker
Autor wpisu
Administrator

21:14, 07.01.2018

#6

SOYER, dzięki za sugestie :)

hashpl

8:57, 08.01.2018

#7

Może coś więcej o modułach nrfnrf24l01 ?? pilot do sterowania robotem ?

Treker
Autor wpisu
Administrator

14:16, 08.01.2018

#8

hashpl, tak, te moduły również biorę pod uwagę przy temacie łączności bezprzewodowej :)

Aiji

15:40, 09.01.2018

#9

Moim zdaniem w kolejnym kursie, można zrobić rozdział o Pololu AltIMU-10 v5 - żyroskop, akcelerometr, kompas i wysokościomierz I2C.

Dodatkowo obsługa bluetooth, wi-fi. Łączenie dwóch Arduino też byłoby ciekawe.

Treker
Autor wpisu
Administrator

15:51, 09.01.2018

#10

Aiji, tego typu czujniki również biorę pod uwagę - dzięki za sugestię ;)

Eric00x

17:43, 17.01.2018

#11

Co powiesz na temat ESP8266 z NodeMCU Amica? Dużo zastosowań ma ten układ, np. mini serwer albo automatyka domu przez Internet/Wi-Fi?

Biblioteki Arduino do tego układu istnieją, ale wymaga osobnego zasilania :-( . Przy okazji obsługuje PWM. :-) Sam posiadam taki jeden moduł. :-)

Treker
Autor wpisu
Administrator

19:03, 18.01.2018

#12

Eric00x, jeśli chodzi o ESP, to aktualnie mocno "rozglądam" się za ESP32, ale ten temat traktowałbym raczej jako pomysł na zupełnie osobny kurs, a nie jako kontynuację serii o Arduino :)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2018 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.