KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowe SDK do łatwego łączenia ESP z Apple HomeKit już jest!

Nowe SDK do łatwego łączenia ESP z Apple HomeKit już jest!

Amatorskie rozwiązania typu smart home nie są już skazane wyłącznie na działanie z telefonami bazującymi na systemie Android.

Od niedawna można stosunkowo łatwo sprawić, aby urządzenia DIY na bazie układów ESP mogły współpracować z popularnym Apple HomeKit.

Nie jesteśmy już skazani wyłącznie na gotowe, komercyjne urządzenia. Zbyt dużo słońca przedostaje się przez okna? Zapomniane światło w garażu nie pozwala zasnąć? Wystarczy sięgnąć po smartfona, włączyć odpowiednią aplikację i wysłać sygnał do swojego, własnoręcznie zbudowanego urządzenia.

Wszystko za sprawą firmy Espressif Systems, producenta m.in. ESP8266 oraz ESP32, który udostępnił na licencji opensource swoje SDK. Całość została przygotowana w sposób przyjazny dla początkujących. Producent, razem ze swoim SDK, udostępnił również kilka przykładów. Powinny one ułatwić każdemu stworzenie pierwszego projektu pracującego z HomeKit. Wśród przykładowych projektów znalazły się m.in. żarówka, wentylator, gniazdko, a także sama implementacja mostka HomeKit.

W przeciwieństwie do ADK (HomeKit Accessory Development Kit) od Apple, które zostało napisane z myślą o różnych rodzinach innych mikrokontrolerów, SDK producenta ESP32 i ESP8266 jest proste w użyciu, bo zostało skrojone na miarę popularnych układów. Do sensownego wykorzystania tego SDK wystarczy więc umiejętność programowania w czystym C. 

Oprócz wielu nowych możliwości, upublicznienie tego SDK wiąże się też ze złymi informacjami dla użytkowników. Dotychczas opatrzenie urządzenia logo HomeKit oznaczało, że jest ono raczej efektem pracy profesjonalistów. Teraz jednak na rynku mogą pojawić się "podróbki" bez certyfikatu. Będą one opatrzone tym samym znakiem, gdyż autor oprogramowania po prostu skorzystał z publicznego SDK.

Niewątpliwą zaletą opierania swoich projektów na nowym SDK jest fakt, że nie musimy niczego nadmiernie konfigurować pod wybrany procesor. Wszystko zostało bowiem zoptymalizowane tak, aby mając urządzenie od razu można było zacząć z nim zabawę w inteligentny dom. Nie można było tego powiedzieć o dotychczasowym rozwiązaniu - ADK od Apple.

Otwarcie funkcjonalności smart home w produktach Apple na amatorskie rozwiązania to śmiały ruch. Pozostaje wierzyć, że rynku nie zaleje fala niedopracowanych rozwiązań, a raczej zaobserwujemy gwałtowny rozwój społeczności, która szybko wyłapie błędy w SDK i pomoże je dopracować. Zainteresowanych tym, jak wygląda oprogramowanie, odsyłam do kodu na GitHubie. Korzystacie już z urządzeń smart home, które współpracują z Apple HomeKit?

Źródła: [1], [2]

Chipseasy – inteligentny organizer podzespołów
Chipseasy – inteligentny organizer podzespołów

Każdy kto interesuje się elektroniką, prędzej czy później spotka się z problemem magazynowania podzespołów. Szybkie odnajdywanie... Czytaj dalej »

android, apple, esp32, ESP8266, opensource, sdk, smarthome

Trwa ładowanie komentarzy...