KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oryginalny, ferromagnetyczny wyświetlacz do Arduino

Oryginalny, ferromagnetyczny wyświetlacz do Arduino

Studenci z Uniwersytetu w Oslo przedstawili efekt pracy nad niezwykłym ekranem, który bazuje na wykorzystaniu cieczy ferromagnetycznej.

Tworzenie prototypu zajęło prawie rok. W tym czasie przetestowano różne rozwiązania, które doprowadziły do budowy działającego ekranu.

Prace nad projektem rozpoczęły się od testów tego, co może pobudzać ciecz ferromagnetyczną, czyli oczywiście od elektromagnesów. W tym celu zbudowano prototyp, w którym kilka magnesów było sterowanych za pomocą popularnego Arduino.

Wyniki testów były zaskakująco dobre. Okazało się, że bez problemu można przesuwać badany płyn, który znajdował się w zbiorniku wypełnionym inną cieczą. Mechanizm działał tak sprawnie, że ruchy ferromagnetyku były możliwe nawet w pionie. Testy nie zakończyły się jednak pełnym sukcesem, bo płyn użyty do testów był już dość stary i nie wykazywał zbyt dobrych właściwości.

Pierwszy, testowy egzemplarz

Pierwszy, testowy egzemplarz

Studenci, bogatsi o wyniki początkowych testów, postanowili stworzyć dedykowane naczynie. W tym celu zakupili zespoloną szybę okienną, ponieważ liczyli na to, że będą mogli wlać płyny między dwie tafle szkła i tym sposobem uzyskają szczelny cienki zbiornik.

Rozwiązanie to nie sprawdziło się zbyt dobrze, gdyż metalowa listwa znajdująca się między szybami zaczęła reagować z cieczą, co doprowadziło do powstania rdzawego nalotu między szybami. Pomysł ten został więc porzucony.

W międzyczasie do autorów projektu dotarł nowy płyn ferromagnetyczny, co pozwoliło na nowe testy. Tym razem wszystko działało już idealnie. Kolejnym krokiem było przygotowanie testowego zbiornika, który miał pozwolić na budowę pierwszej pełnoprawnej wersji wyświetlacza.

Nowy zbiornik został przygotowany w taki sposób, aby można było do niego dostawić matrycę, która będzie się składała z 36 elektromagnesów. Powstała również odpowiednia płytka, dzięki której możliwe było podłączenie wszystkich elementów do Arduino.

Efektem prac był pierwszy w pełni działający prototyp wyświetlacza. Na poniższym filmie omówiono wszystkie etapy budowy, można na nim również podejrzeć działanie urządzenia (od 6:15):

Trzeba przyznać, że uzyskany efekt robi wrażenie i na pewno wyróżnia się na tle innych wyświetlaczy. Warto jednak pamiętać, że urządzenie tego typu generuje stosunkowo duże pole elektromagnetyczne i szczytowo może pobierać bardzo duży prąd.

Rozwiązanie tego typu należy więc raczej traktować jako ciekawostkę. Jeżeli mimo to chcielibyście się zająć budową takiego DIY to sprawdźcie kanał na YouTube prowadzony przez autorów tego projektu. Znajdziecie tam wiele cennych porad, które przydadzą się podczas odtwarzania tego projektu.

Zagraj w Tetrisa na wyświetlaczu elektromagnetycznym
Zagraj w Tetrisa na wyświetlaczu elektromagnetycznym

Chyba każdy kto grywał w Tetrisa miło wspomina czasy, gdy tego typu gry były popularne. Niestety nowe wersje Tetrisa nie…... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

ferromagnetyk, magnesmarduino, projekty, wyświetlacz

Trwa ładowanie komentarzy...