KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Darmowy symulator Arduino z opcją debugowania kodu

Darmowy symulator Arduino z opcją debugowania kodu

Niedawno pisaliśmy o symulatorze pozwalającym sprawdzić działanie urządzenia z Arduino zanim zostanie ono zbudowane.

Pora na kolejny program tego typu. Tym razem rozbudowane narzędzie, dzięki któremu można testować oraz debugować programy.

Autodesk, czyli gigant oprogramowania umożliwiającego projektowanie wspierane komputerowo znany jest bardzo dobrze wśród hobbystów, którzy chętnie korzystają z takich programów jak Inventor, czy Fusion 360. Od niedawna do grona programów rozwijanych przez tę firmę dołączył również bardzo popularny EAGLE.

Warto pamiętać, że portfolio tego producenta oprogramowania CAD jest znacznie bogatsze. Od kilku lat firma rozwija przyjazny uczniom i nauczycielom ekosystem Tinkercad. To darmowe środowisko pozwala na projektowanie konstrukcji 3D, tworzenie obwodów drukowanych oraz oprogramowania. Wszystko to zostało przygotowane w sposób, który ma ułatwić start początkującym.

Tinkercad - jak zacząć?

Tinkercad występuje głównie w wersji dostępnej online (z poziomu przeglądarki). Wystarczy przejść na stronę narzędzia i założyć darmowe konto (lub skorzystać z konta, które mamy skojarzone z innym programem od firmy Autodesk). 

Tinkercad Dashboard – dostępne projekty w sekcji Circuits

Tinkercad Dashboard – dostępne projekty w sekcji Circuits

Aby ułatwić wszystkim poznawanie możliwości Tinkercada udostępniono darmowe kursy. Dotyczące zarówno części mechanicznej (3D) jak i części elektronicznej (Circuits). Dostępnych jest kilka lekcji, w których krok po kroku, użytkownik zapoznawany jest z możliwościami programu.

Dostępne lekcje z zakresu Tinkercad (Circuits)

Dostępne lekcje z zakresu Tinkercad (Circuits)

W tym artykule skupiamy się na symulacji układów elektronicznych, pominiemy więc kwestie projektów 3D. Edytor obwodów w Tinkercad jest przejrzysty i intuicyjny. Bardzo szybko można zapoznać się z podstawowymi elementami jakie dostępne są podczas symulacji: diody, rezystory, baterie i przyciski. Można również korzystać z różnych czujników np. oświetlenia, odległości lub temperatury.

Obszar roboczy symulatora układów elektronicznych Tinkercad (Circuits)

Obszar roboczy symulatora układów elektronicznych Tinkercad (Circuits)

W porównaniu z omawianym SimulIDE, które dostarczało szeroką gamę różnych elementów pasywnych i aktywnych, Tinkercad skupia się na rzeczywistych częściach z jakimi spotka się każdy hobbysta. Nie znajdziemy tu podstawowych, ale aktualnie rzadko używanych elementów. Jednak bez problemu odnajdziemy np. sterowane cyfrowo diody RGB WS2812.

Wbudowany edytor kodu Arduino

Wbudowany edytor kodu Arduino

Tinkercad wyróżnia się możliwościami w zakresie symulacji kodu Arduino. Pierwsza wyjątkowa cecha to możliwość edycji programu bezpośrednio we wbudowanym edytorze. Modyfikacja programu, zapis i uruchomienie przebiegają bardzo szybko, dostępne są również zewnętrzne biblioteki (np. NeoPixel).

Kurs Arduino - diody RGB (cyfrowe oraz WS2812)
Kurs Arduino - diody RGB (cyfrowe oraz WS2812)

Diody świecące znajdują zastosowanie w każdym projekcie. Często oprócz prostej sygnalizacji stanu urządzenia zależy nam na... Czytaj dalej »

Wszystkie reprezentowane w symulacji elementy działają praktycznie tak samo, jak w praktyce. Mamy możliwość zmiany pozycji przełączników, potencjometrów, a elementy takie jak wspomniane już diody RGB zmieniają odpowiednio kolory.

Symulacja działania programowalnych diod NeoPixel

Symulacja działania programowalnych diod NeoPixel

Debugowanie programów w Tinkercad

Kolejną przydatną opcją w Tinkercad jest możliwość debugowania kodu z podglądem rzeczywistych wartości zmiennych oraz obiektów. Poprzez ustawienie pułapek debugera możliwe jest zatrzymanie symulacji i sprawdzenie wartości kryjącej się aktualnie np. pod wskazaną zmienną.

Dalsza praca z projektem, eksport

Po poprawnym przygotowaniu projektu elektroniki możliwa jest dalsza praca nad układem. Dostępna jest opcja wyeksportowania pliku do formatu brd, który można otworzyć w popularnym programie EAGLE. Wygodną opcją jest również możliwość pobrania listy potrzebnych elementów.

Eksport listy komponentów

Eksport listy komponentów

Jak widać Tinkercad, to bardzo prosty i przyjazny program, który ma duże możliwości. Debugowanie programów na Arduino to dość unikalna opcja, która może ułatwić rozwiązywanie wielu problemów. Warto też pamiętać, że eksport projektu PCB do formatu zgodnego z EAGLE daje ogromne pole do dalszej rozbudowy projektów. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że program ten zyskał opcję łatwego łączenia kształtu PCB z projektem mechanicznym w Fusion 360.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 121

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Czy macie jakieś swoje doświadczenia z Tinkercad? Podzielcie się nimi w komentarzach! Dajcie znać, z których opcji chętnie korzystacie.

Arduino: jak rysować wykresy na żywo?
Arduino: jak rysować wykresy na żywo?

Bardzo wygodnym dodatkiem do Arduino IDE jest narzędzie, która przedstawia dane wysyłane przez UART do PC w formie wykresów. Istnieje…... Czytaj dalej »

Autor: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

arduino, autodesk, symulacja, tinkercad

Trwa ładowanie komentarzy...