KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Polak (jednak) potrafi! Wielki sukces projektu YELLOWBOOK

Polak (jednak) potrafi! Wielki sukces projektu YELLOWBOOK

Regularnie opisujemy nowe i ciekawe kampanie, które podbijają serca internautów na Kickstarterze. Zdecydowanie rzadziej możemy pochwalić się, że sukces odniósł polski projekt (np. ostatnio Photon).

Jednak jeszcze nigdy nie było okazji, aby napisać o polskiej kampanii zorganizowanej na polskiej platformie, która odniosła taki sukces jak tytułowy projekt YELLOWBOOK.

Mogę zaryzykować stwierdzenie, że każdy elektronik hobbysta w Polsce, który próbował zająć się tematem programowania AVR trafił kiedyś na blog lub wideoporadniki Mirosława Kardasia. Część z Was może jednak kojarzyć tego mistrza AVR z pseudonimu mirekk36, którym posługuje się w sieci (nawet na naszym forum).

Mirek jako doświadczony programista PC zabrał się za mikrokontrolery, szybko okazało się, że jego podejście do tematu i umiejętność nieszablonowego tłumaczenia nawet najtrudniejszych tematów pomaga wielu początkującym. Dalszym, oczywistym krokiem było wydanie 2 książek:

  1. Mikrokontrolery AVR język C Podstawy programowania
  2. Język C Pasja programowania mikrokontrolerów 8-bitowych

Świetne, praktyczne przykłady oraz bardzo dobry kontakt z autorem sprawiły, że czytelnicy domagali się więcej. Tak powstał pomysł na projekt YELLOWBOOK, czyli kolejną książkę z serii.

Czy seria książek wzbogaci się o kolejną, trzecią już pozycję?

Czy seria książek wzbogaci się o kolejną, trzecią już pozycję?

Czy uda się wydać YELLOWBOOK?

Niestety samodzielne wydawanie książki nie jest łatwym zadaniem. Nie ma co ukrywać, że temat programowania AVR jest bardzo technicznym i specyficznym zagadnieniem. Mimo popularności wśród elektroników pozycja taka nigdy (raczej...) nie trafi na listę bestsellerów w Empiku. Stąd koszty wydania książki są całkiem spore.

Mirosław Kardaś postanowił jednak zaryzykować i poświęcił 11 miesięcy na napisania nowej książki, która z racji koloru okładki nazywana jest Yellowbookiem, a jej tytuł to:

"Wkuwamy C. Majsterkuj razem ze mną"

Względem poprzednich, książka ta porusza jeszcze szerszą tematykę, która pozwala na zdobycie niezbędnej wiedzy podczas tworzenia kompletnych projektów od koncepcji obudowy, przez projekt schematu, po zaprogramowanie.

Napisanie książki to połowa sukcesu. Trzeba ją jeszcze zredagować, złożyć i wydrukować. Z racji niemałych kosztów autor zdecydował się na ciekawy ruch - uruchomił kampanię na polskim serwisie crowdfundingowym - PolakPotrafi.

Nie piszę wiele na temat książki oraz całej akcji, ponieważ o tym najlepiej opowie Autor:

Wielki sukces na PolakPotrafi.pl

Tutaj stała się rzecz niesamowita. Kibicując Mirkowi z całych sił wierzyłem, że uda się zakończyć kampanie i wydać książkę. Nie spodziewałem się tak szybkiego "finiszu". Kampania wystartowała wczoraj o godzinie 15. W momencie pisania tego tekstu (dzień później, 8:30) zebrano już ponad 21 tys. zł z wymaganych 26 tys.

yellowbook_2

Według mnie jest to fenomenalny i w pełni zasłużony sukces! Zainteresowanie ksiażką jest ogromne. Akcja ta pokazuje, że "nawet" u nas da się przeprowadzić zbiórkę i wcale nie jest tak źle ze wspieraniem projektów przez Polaków.


Część z Was zainteresowana tematem druku 3D zapewne pamięta sprawę GAIA Multitool - kampanii uruchomionej na Kickstarterze, przez osoby, które praktycznie tworzyły społeczność druku 3D w Polsce. Niestety oni nie mogli liczyć na duże wsparcie rodaków o czym pisano na Centrum Druku 3D: Jak Kickstarterowa kampania GAI Multitool obnażyła gorzką prawdę na temat tzw. „polskiej społeczności druku 3D”.


Niezmiernie cieszę się, że tym razem polska kampania odnosi taki sukces. Wszystkich, którzy korzystali z poradników Mirka zachęcam do wsparcia kampanii - każda kwota zbliży projekt jeszcze szybciej do szczęśliwego finału.

Autorowi gratuluję świetnej pasji oraz determinacji, oby tak dalej!

avr, kampania, kickstarter, polakpotrafi

Trwa ładowanie komentarzy...