KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Co ciekawego w DIY? 10 projektów naszych czytelników #32

Co ciekawego w DIY? 10 projektów naszych czytelników #32

Na naszym forum cały czas pojawiają się ciekawe projekty, których autorami są czytelnicy Forbota. Czy widzieliście już wszystkie DIY?

Pora na listę kolejnych projektów. W zestawieniu m.in. kilka różnych robotów, gadające przyrządy pomiarowe, automat do schładzania i dozowania drinków oraz pompa perystaltyczna.

Poniższa lista zawiera 10 projektów, które zostały skonstruowane i opisane przez osoby udzielające się na naszym forum (kolejność losowa, pisownia oryginalna). Zachęcamy wszystkich autorów, aby chwalili się swoimi konstrukcjami na forum w dziale Projekty - DIY! Jeśli interesujesz się technologią, ale jeszcze nie znasz elektroniki to zainteresuj się koniecznie naszym darmowym kursem elektroniki.

Arduino Gadająca suwmiarka

Arduino Gadająca suwmiarka

Do kompletu z gadającym miernikiem - tym razem suwmiarka. Na początku uwaga: opisywany projekt przewidziany jest do współpracy z suwmiarką Vorel. Inne suwmiarki mogą działać lub nie. O ile układ pinów w gnieździe jest dla wszystkich urządzeń taki sam, o tyle wtyczka może nie... Czytaj dalej »


Robot do dozowania i schładzania drinków

Robot do dozowania i schładzania drinków

Przedstawiam robota dla ludzi którzy cenią proporcje a przede wszystkim temperaturę swojego drinka :) Początkowo chciałem stworzyć robota który by chłodził substancje przepływowo: od butelki przez pompę, ogniwa chłodzące i od razu do szklanki. Okazało się jednak ,że układ stworzony z 4 ogniw Peltiera i zasilacza 360 W nie podołał temu zadaniu... Czytaj dalej »


Mobilny robot z kamerą

Mobilny robot z kamerą

Ostatnio pracuję nad wersją robota mobilnego, którego głównym celem jest budowa mapy terenu. Budowa wkroczyła w fazę testów, a te mogą trwać długo, wiec postanowiłem zaprezentować efekty swoich prac. Wiem, że pajęczyna kabli nie wygląda starannie ale bez przerwy coś podpinam i odpinam, więc musi tak zostać... Czytaj dalej »


LFSR->Płytka rozwojowa

LFSR->Płytka rozwojowa

LFSR, czyli rejestr przesuwający z liniowym sprzężeniem zwrotnym. Jest najprostszym generatorem bitów pseudolosowych. Najzwyklejszy LFSR jest zbudowany z rejestru przesuwającego (zazwyczaj SIPO) o długości m, jednej lub kilku bramek XOR (lub XNOR) podłączonych do równoległych wyjść rejestru w odpowiedni sposób... Czytaj dalej »


Księżniczka i Krasnolud

Księżniczka i Krasnolud

No cóż - trochę mi to czasu zajęło. Ale dziś mam zaszczyt przedstawić Księżniczkę i Krasnoluda. Z czystym sumieniem umieszczam to w dziale roboty - tym razem lalki mają przynajmniej częściową autonomię czyli jak najbardziej zasługują na miano robota... Czytaj dalej »


Pompa perystaltyczna

Pompa perystaltyczna

Potrzebowałem pompy perystaltycznej co by ułatwić sobie przelewanie cieczy z dużej do mniejszej butelki (głównie kwasu solnego 35%), bo 1L butelki są cholernie nieporęczne i łatwo coś rozlać, a jestem z tych ludzi, dla których BHP to coś dość istotnego... Dodatkowym atutem takiej pompy jest to, że może ona mieć kontakt z żywnością... Czytaj dalej »


Gadający miernik

Gadający miernik

Naszła mnie ostatnio ochota na skonstruowanie gadającego miernika. Bo to oczy już nie te co kiedyś, a i nie zawsze jest wygodne gapienie się w wyświetlacz w moim mierniku - po pierwsze kontrast jest taki z niższej (a raczej z bardzo niskiej) półki, po drugie miernik zawsze leży nie tam gdzie trzeba i pchanie końcówek pomiarowych w... Czytaj dalej »


ESPoBOT czyli robot mobilny RC z chwytakiem i kamerą FPV

ESPoBOT czyli robot mobilny RC z chwytakiem i kamerą FPV

Kilka miesięcy wzlotów i upadków, kłótni z żoną i w końcu jest ESPoBOT Robot gąsienicowy RC z kamerą FPV i chwytakiem. Sterowanie oparte o ESP32-wroom 32D. Zacząłem od Arduino, ale z uwagi na problemy z komunikacją dwustronną NRF24L01, przesiadłem się na ESP32. Czytaj dalej »


Urządzenie do testowania AFS

Urządzenie do testowania AFS

Pewnie kilka osób zastanawia się co to te AFS. Są to sterowniki w lampach samochodowych odpowiadające za ich ustawianie względem skrętu kół kierownicy, dzięki czemu oświetlamy drogę, a nie rów Np. jak skręcamy w prawo, to lampy obracają się w prawo. Im bardziej wychylimy kierownicę w daną stronę, tym bardziej obrócą się lampy.... Czytaj dalej »


Zegar NIXIE na FPGA

Zegar NIXIE na FPGA

W internecie można znaleźć mnóstwo projektów zegarów opartych na NIXIE, które sterowane są najczęściej za pomocą Arduino. Ja jednak postanowiłem nie powielać jednego z wielu już dostępnych projektów, a zrobić coś samodzielnie i tak narodził się pomysł zegara NIXIE sterowanego z FPGA. Mój projekt zegara NIXIE składa się z... Czytaj dalej »


Jak widać, do tej pory, na forum opisano przeróżne projekty, każdy może znaleźć coś dla siebie. Który z projektów zainteresował Was najbardziej? Jeśli nie znaleźliście nic ciekawego to pamiętajcie, aby koniecznie sprawdzić pozostałe projekty lub opisać swoje DIY!

arduino, forbotdiy, nixie, roboty

Trwa ładowanie komentarzy...