KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Stolik z efektem nieskończonego tunelu dzięki Arduino

Stolik z efektem nieskończonego tunelu dzięki Arduino

Za pomocą tanich taśm RGB i różnych sztuczek optycznych można uzyskać całkiem ciekawy efekt stołu z nieskończenie głębokim tunelem.

Do budowy takiej modyfikacji oprócz diod RGB oraz sterownika potrzebne będą jeszcze dwie płaskie powierzchnie, które odbijają światło.

Autorem tego projektu jest użytkownik serwisu Reddit ukrywający się pod pseudonimem Procupine. Postanowił on podzielić się swoim pomysłem, który pozwala na „ożywienie” zwykłego szklanego stołu.

Do realizacji projektu konstruktor wykorzystał Arduino Mega oraz 5-metrowe taśmy LED wyposażone w diody WS2812B, z których ułożono trzy warstwy diod na obrzeżach stołu – cała reszta to tylko lustrzana iluzja. Całość zasilana jest z zasilacza LED o napięciu znamionowym 5 V.

Pod szklanym blatem znajduje się lustro, które odbija światło emitowane przez diody RGB. Aby cały efekt nieskończoności był dobrze widoczny, konstruktor zakupił jeszcze folię lustrzaną, którą nakleił od wewnętrznej strony szyby. Wszystkimi diodami steruje program napisany na Arduino z wykorzystaniem popularnej biblioteki FastLED, dzięki czemu możliwe było tworzenie takich efektów jak poniższy:

Osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami na temat tego projektu znajdą je w oryginalnym wpisie autora opublikowanym na Reddicie. Nie ma tam niestety instrukcji, ale można znaleźć program przykładowej animacji. Co sądzicie o tego typu modyfikacjach?

Cylinder RGB sterowany z Raspberry Pi Zero
Cylinder RGB sterowany z Raspberry Pi Zero

Oto kolejne oryginalne wykorzystanie diod RGB. Tym razem zostały one użyte do budowy małej, cylindrycznej lampki, która może jednocześnie... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, diy, inspiracja, projekt, rgb, WS2812

Trwa ładowanie komentarzy...