KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Prosty program do symulacji układów z Arduino (i nie tylko)

Prosty program do symulacji układów z Arduino (i nie tylko)

Czy możliwe jest sprawdzenie działania układu elektronicznego bez jego wykonania? Oczywiście, wystarczy, że wykorzystamy program, za pomocą którego przeprowadzimy symulację.

Jednym z takich narzędzi jest SimulIDE. Prosty, darmowy program, który pozwala sprawdzić jak w praktyce zachowa się układ z Arduino.

Symulacja działania układu przed przystąpieniem do jego montażu może przynieść wiele oszczędności. Zwłaszcza, gdy wykrycie błędu na etapie projektowania może uchronić nas przed kosztownym błędem, który wiązałby się z uszkodzeniem układu.

W przypadku typowych, akademickich układów elektronicznych sytuacja jest prosta - programów do takiej symulacji jest całkiem sporo. Co powinniśmy zrobić, gdy potrzebne jest sprawdzenie działania urządzenia z Arduino? Z pomocą przychodzi SimulIDE.

Środowisko symulacyjne SimulIDE

Środowisko symulacyjne SimulIDE

W SimulIDE dostępne są komponenty odpowiadające za symulację działania elementów pasywnych oraz aktywnych. Do zasilania układów można wykorzystać źródła prądowe oraz napięciowe, a nawet generatory o różnych kształtach przebiegu wyjściowego. Wartości pojawiające się w układzie można zbadać dzięki wykorzystaniu miernika lub prostego oscyloskopu kreślącego przebiegi.

Arduino: jak rysować rozbudowane wykresy na żywo?
Arduino: jak rysować rozbudowane wykresy na żywo?

Bardzo wygodnym dodatkiem do Arduino IDE jest narzędzie, która przedstawia dane wysyłane przez UART do PC w formie wykresów. Istnieje…... Czytaj dalej »

Aby zbudować układ elektroniczny wystarczy (dość standardowo) przenieść komponenty do obszaru roboczego, połączyć je ścieżkami i kliknąć przycisk uruchamiający symulację. Tuż po tym będzie można ustawiać wszystkie wartości, a symulacja przebiegnie w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Symulacja działania dzielnika napięcia

Symulacja działania dzielnika napięcia

Jak symulować program Arduino?

Najciekawszą możliwością SimulIDE jest symulacja działania programu na mikrokontrolerach (PIC oraz AVR). Dostępna jest nawet cała płytka Arduino UNO, podobnie jak inne komponenty, występuje ona w postaci gotowego elementu, który można umieścić w obszarze roboczym.

Do przeprowadzenia symulacji potrzebny jest skompilowany kod programu. W tym celu należy wgrać do SimulIDE plik .hex. W przypadku Arduino IDE, aby wydobyć taki plik, należy zapoznać się z treścią wyniku kompilacji, przejść do wskazanego tam katalogu tymczasowego (utworzonego najpewniej w obrębie folderu AppData) i skopiować odpowiedni plik.

Symulacja przykładu Blink.ino

Symulacja przykładu Blink.ino

Po wgraniu pliku, można dodać do układu niezbędne komponenty w tym mierniki. Następnie otworzyć kreślarkę przebiegów, monitor portu szeregowego i sprawdzić działanie układu. Oczywiście w symulacji uwzględniono maksymalny prąd wypływający z Arduino, a także dopuszczalny prąd płynący np. przez diody świecące, którego przekroczenie kończy się uszkodzeniem LEDa.

Symulacja spalenia diody świecącej

Symulacja spalenia diody świecącej

Oczywiście nic nie zastąpi nauki w praktyce, ale w niektórych przypadkach taki program może okazać się sporym ułatwieniem. Proste i darmowe SimulIDE dostarcza wielu przydatnych narzędzi niezbędnych podczas symulacji - zarówno typowo akademickich układów, jak i tych bardziej praktycznych.

Jeden z przykładów dostępnych na stronie projektu

Jeden z przykładów dostępnych na stronie projektu

Program ten opisujemy raczej w charakterze ciekawostki, ale na pewno dla niektórych osób może on stanowić ciekawą alternatywę dla bardziej rozbudowanych, płatnych rozwiązań. Macie jakieś inne, ulubione programy, które ułatwiają Wam testowanie układów z Arduino?

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 97

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

PlatformIO – alternatywa dla Arduino IDE
PlatformIO – alternatywa dla Arduino IDE

Jednym z powodów popularności Arduino jest dedykowane środowisko, które znacznie ułatwia pierwsze kroki z mikrokontrolerami. Niestety prosty... Czytaj dalej »

arduino, simulide, symulacja

Trwa ładowanie komentarzy...