KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Stół obrotowy DIY z opcją automatycznego robienia zdjęć

Stół obrotowy DIY z opcją automatycznego robienia zdjęć

Nie wszyscy pasjonaci fotografii mogą pozwolić sobie na zakup stołu obrotowego. Jednak, dzięki temu projektowi, praktycznie każdy będzie mógł samodzielnie zbudować takie urządzenie.

Stołem obrotowym w wersji DIY można sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Urządzenie może zmieniać położenie stołu oraz wyzwalać aparat.

Opisywany projekt to kolejna wersja stołu obrotowego DIY, który rozwijany jest już od 2017 roku. Tym razem, urządzenie doczekało się małej, dedykowanej aplikacji mobilnej, która ułatwia zdalne sterowanie stołem i aparatem. Program daje możliwość m.in. wykonania automatycznej serii zdjęć. Wystarczy podać oczekiwaną liczbę ujęć, wybrać tryb auto i wcisnąć przycisk rozpoczynający cały proces. Sterownik urządzenia obróci odpowiednio stolik i wyzwoli migawkę aparatu.

Układ został zrealizowany w oparciu o płytkę NodeMCU z ESP8266. Stół poruszany jest za pomocą silnika krokowego NEMA 17, który podłączony został przez popularny sterownik A4988. Układ został również wyposażony w dwa transoptory PC817, które symulują wciśnięcie wężyka spustowego aparatu.

Działanie obrotowego stołu fotograficznego DIY można zaobserwować na poniższej prezentacji wideo, na której widoczna jest jeszcze starsza wersja panelu ustawień:

Co ciekawe, urządzenie można łatwo i tanio zmodyfikować, aby znacznie rozbudować jego możliwości. Przykładowo: wystarczyła wymiana silnika i sterownika, aby możliwe było zwiększenie ładowności stołu do około 170 kg! 

Najważniejsza w tym projekcie jest odpowiednia elektronika, nie ma konkretnych wytycznych dla części mechanicznej. Każdy może stworzyć coś swojego. Dobrą inspiracją może być platforma widoczna na filmach - konstrukcja ta powstała z profili aluminiowych oraz płyt MDF. Wszystkie informacje oraz niezbędne programy znaleźć można w poradniku przygotowanym przez autora tego DIY.

Oryginalny skaner DIY z matrycy LED i fototranzystora
Oryginalny skaner DIY z matrycy LED i fototranzystora

Oto projekt prostego skanera o rozdzielczości ponad 1000 punktów, w którym rolę wszystkich sensorów przejął tylko jeden fototranzystor! Budowa... Czytaj dalej »

Źródło: [1]. Autor wpisu: Konrad Jeznach, redakcja: Damian Szymański

ESP, ESP8266, fotografia, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...