Nie wszyscy pasjonaci fotografii mogą pozwolić sobie na zakup stołu obrotowego. Jednak, dzięki temu projektowi, praktycznie każdy będzie mógł samodzielnie zbudować takie urządzenie.
Stołem obrotowym w wersji DIY można sterować za pomocą aplikacji mobilnej. Urządzenie może zmieniać położenie stołu oraz wyzwalać aparat.
Opisywany projekt to kolejna wersja stołu obrotowego DIY, który rozwijany jest już od 2017 roku. Tym razem, urządzenie doczekało się małej, dedykowanej aplikacji mobilnej, która ułatwia zdalne sterowanie stołem i aparatem. Program daje możliwość m.in. wykonania automatycznej serii zdjęć. Wystarczy podać oczekiwaną liczbę ujęć, wybrać tryb auto i wcisnąć przycisk rozpoczynający cały proces. Sterownik urządzenia obróci odpowiednio stolik i wyzwoli migawkę aparatu.
Najnowsza wersja aplikacji mobilnej
Poprzedni panel ustawień (dostępny przez przeglądarkę)
Poprzedni panel ustawień (dostępny przez przeglądarkę)
Układ został zrealizowany w oparciu o płytkę NodeMCU z ESP8266. Stół poruszany jest za pomocą silnika krokowego NEMA 17, który podłączony został przez popularny sterownik A4988. Układ został również wyposażony w dwa transoptory PC817, które symulują wciśnięcie wężyka spustowego aparatu.
Gotowa elektronika urządzenia
Przewód do połączenia z aparatem
Działanie obrotowego stołu fotograficznego DIY można zaobserwować na poniższej prezentacji wideo, na której widoczna jest jeszcze starsza wersja panelu ustawień:
Co ciekawe, urządzenie można łatwo i tanio zmodyfikować, aby znacznie rozbudować jego możliwości. Przykładowo: wystarczyła wymiana silnika i sterownika, aby możliwe było zwiększenie ładowności stołu do około 170 kg!
Najważniejsza w tym projekcie jest odpowiednia elektronika, nie ma konkretnych wytycznych dla części mechanicznej. Każdy może stworzyć coś swojego. Dobrą inspiracją może być platforma widoczna na filmach - konstrukcja ta powstała z profili aluminiowych oraz płyt MDF. Wszystkie informacje oraz niezbędne programy znaleźć można w poradniku przygotowanym przez autora tego DIY.
Oto projekt prostego skanera o rozdzielczości ponad 1000 punktów, w którym rolę wszystkich sensorów przejął tylko jeden fototranzystor! Budowa... Czytaj dalej »
Źródło: [1]. Autor wpisu: Konrad Jeznach, redakcja: Damian Szymański
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...