KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Zbuduj zwinnego robo-kota z Arduino i Raspberry Pi

Zbuduj zwinnego robo-kota z Arduino i Raspberry Pi

Nybble to ciekawy projekt mechatronicznego kota. Głównym celem autorów było stworzenie platformy edukacyjnej, dzięki której każdy będzie mógł rozwijać algorytmy chodu robotów.

Zestaw do budowy konstrukcji można zamówić w ramach trwającej kampanii na Indiegogo.

Nybble od Petoi to ponoć najlżejszy i najszybszy robotyczny kot, który potrafi płynnie chodzić. Projekt został przygotowany zgodnie z zasadami open source, dzięki czemu każdy może go teraz dowolnie modyfikować i programować.

Najważniejsze dane o Nybble

Najważniejsze dane o Nybble

W podstawowej wersji kot działa z wykorzystaniem niesionego w brzuchu sterownika kompatybilnego z Arduino, ale autor przewidział także możliwość podłączenia do systemu opcjonalnego Raspberry Pi, które może znacznie poprawić zdolności kognitywne kota, takie, jak np. rozpoznawanie prostych komend głosowych. Specjalnie zaprojektowana płytka sterownika ułatwia montaż całej elektroniki. 

Płytka dedykowanego sterownika Petoi Nybble

Płytka dedykowanego sterownika Petoi Nybble

Wykorzystanie otwartych platform (zarówno Arduino, jak i Raspberry Pi) umożliwia programowanie robota praktycznie w dowolnym języku. Duże doświadczenie programistyczne nie jest wymagane, gdyż autorzy udostępniają przykłady, które można łatwo przerobić i dostosować do własnych potrzeb.

Podstawowe komponenty i kinematyka robota

Podstawowe komponenty i kinematyka robota

W zestawie znajduje się komplet wyciętych laserowo elementów mechanicznych, sterownik, pilot, a także serwa i dalmierz ultradźwiękowy, pełniący funkcję "oczu". W zestawie nie ma baterii oraz RPi. Zwinne ruchy robo-kota można zaobserwować na wideo reklamującym kampanię:

Kampania na Indiegogo cieszy się bardzo dużym zainteresowanie - projekt zebrał już ponad 160% wymaganego finansowania, a do końca zbiórki pozostały jeszcze ponad 2 tygodnie. Koszt jednego zestawu to obecnie ok. 760 zł ($200), a za ok. 170 zł ($45) można kupić sam sterownik robota. Wysyłka planowana jest na kwiecień 2019 roku. Jeśli cena robota Was odstrasza to koniecznie sprawdźcie nasz tańszy kurs budowy robotów mobilnych z Arduino.

Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści
Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Podczas tego kursu wracamy do korzeni Forbota, czyli do budowy robotów. Skupimy się na kilku typach konstrukcji, od których zaczyna... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, cnc, indiegogo, laser, open source

Trwa ładowanie komentarzy...