KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Świąteczna ozdoba z miniaturowym Arduino bez PCB?

Świąteczna ozdoba z miniaturowym Arduino bez PCB?

Niedługo Święta, jest to więc ostatni moment na zbudowanie oryginalnej ozdoby na choinkę. Tym razem projekt niecodziennej, świecącej bombki.

Urządzeniem steruje niezwykłe Arduino. Autor postanowił zbudować własną wersję kontrolera bez płytki drukowanej (PCB). Całość zlutowana została dosłownie w powietrzu!

Niedawno opisywałem ozdobę w formie oryginalnego płatka śniegu, w którym poszczególne diody były połączone ze sobą za pomocą krótkich odcinków cienkiego drutu. Świeceniem tego świątecznego efektu sterowało standardowe Arduino Nano.

Płatek śniegu z Arduino i prostym czujnikiem dotykowym?
Płatek śniegu z Arduino i prostym czujnikiem dotykowym?

Oto Arduinoflake, czyli oryginalny płatek śniegu, który sterowany jest za pomocą Arduino Nano. Efekt świetlny zbudowany został bez użycia... Czytaj dalej »

Pora na kolejną ozdobę wykonaną przez tego samego autora, który ewidentnie postanowił usunąć ze swoich urządzeń płytki drukowane. Tym razem jego celem było zbudowanie świątecznej bombki wyposażonej w diody świecące.

Prace nad ozdobą rozpoczęły się od przygotowania korpusu. Za formę do wyginania cienkiego drutu posłużyła puszka po sprayu. Do tak uzyskanego pierścienia przylutowane zostały diody SMD, które są ledwo widoczne na poniższym zdjęciu.

Po wykonaniu kilku obręczy nadszedł czas na połączenie elementów w całość. Uzyskanie stosunkowo równego kształtu okazało się dość trudne. Największym problemem było jednak precyzyjne dodanie do układu poziomych elementów tworzących sferę, które doprowadzają zasilanie do diod.

W tym momencie można było zakończyć projekt. Wystarczyłoby dodać małą baterię oraz przełącznik. Wszystkie diody świeciłyby i ozdabiały choinkę. Autor projektu uznał jednak, że to za mało i spróbował "upchać" do środka miniaturowe Arduino. Sercem urządzenia jest popularny mikrokontroler ATmega8L, który działa już od 2,7V. Dzięki temu cała konstrukcja może być zasilana z jednej, małej baterii.

Wszystkie elementy zostały połączone "w powietrzu". Biorąc pod uwagę, że użyto tu układu w wersji do montażu powierzchniowego to całość robi jeszcze większe wrażenie. Gotowa ozdoba prezentuje się naprawdę oryginalnie:

Sam efekt świetlny nie jest może zbyt oszałamiający, ale wiadomo, że w tej konstrukcji nie chodzi raczej o diody. Każdy elektronik na pewno doceniłby taką ozdobę na choince! Do Świąt już tylko kilka dni, podejmiecie wyzwanie budowy takiej oryginalne bombki bez płytki PCB? Jeśli uważacie jednak, że żadne urządzenie nie powinno powstawać bez obwodu drukowanego to koniecznie sprawdźcie jak wygląda produkcja PCB w jednej z największych chińskich fabryk tego typu:

Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych
Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych

Chyba każdy elektronik widział kiedyś płytkę PCB, która została wykonana w profesjonalnej fabryce. Nie każdy jednak wie, jak wygląda... Czytaj dalej »

arduino, led, ozdoba, święta

Trwa ładowanie komentarzy...