KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

HD44780 - co warto wiedzieć?

HD44780 to jeden z najczęściej stosowanych kontrolerów wyświetlaczy alfanumerycznych LCD, który jest stosowany przez hobbystów. Swoją popularność zawdzięcza głównie prostemu interfejsowi oraz co za tym idzie bardzo prostymi procedurami obsługi LCD.

Wielu producentów wyświetlaczy LCD integruje sterownik HD44780 z ich produktem, stają się one więc integralną częścią modułów, więc wielu użytkowników może nawet nie zadawać sobie sprawy z ich istnienia oraz z ich roli.

Przykładowy wyświetlacz ze sterownikiem HD44780

Przykładowy wyświetlacz ze sterownikiem HD44780

W praktyce obsługa wyświetlacza ze sterownikiem HD44780 sprowadza się obecnie do wykorzystania gotowych bibliotek. Dzięki temu podłączenie takiego LCD np. do Arduino UNO to kwestia kilku chwil. Podłączenie takiego wyświetlacza do Arduino zostało dokładnie opisane w osobnym artykule:

Podłączenie HD44780 do Arduino
Podłączenie HD44780 do Arduino

Do tej pory nasza komunikacja z płytką Arduino była stosunkowo ograniczona. Mogliśmy użyć diod święcących do sygnalizowania pewnych... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4 / 5. Głosów łącznie: 4

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!