System GPS, to przełomowe odkrycie XX wieku. Wykorzystywany w wielu dziedzinach, świetnie radzi sobie w ustalaniu pozycji obiektów. Niestety nie sprawdza się zamkniętych pomieszczeniach.
SubPos Ranger, to projekt, który ma pozwolić na ustalenie lokalizacji w miejscach, gdzie nie sięga GPS. Kampania ruszyła już na Kickstarterze. Do tej pory zebrano prawie 6,000$.
Zasada działania systemu GPS nie pozwala na pracę w zamkniętych pomieszczeniach. Sygnał z satelity orbitującej, nie jest w stanie przebić się przez mury budynków, czy konstrukcji stalowych. Aby móc ustalić punkt położenia, potrzebny jest inny sposób dokonania pomiaru.
Problem lokalizacji w budynkach jest jednak do rozwiązania. Przykładem tego jest SubPos Ranger. System, umożliwia pomiar odległości (dokładność do 10 cm) i ustalenie pozycji w pomieszczeniu.
SubPos Ranger - zasada pozycjonowania.
System składa się z nadajników (Ranger Node), które ciągle wysyłają sygnał. Odbiornik (Ranger Client) przetwarza odebrane sygnały i szacuje odległość. Można to porównać do laserowych czujników odległości, lecz w tym wypadku zastosowano fale radiowe (2.4GHz).
SubPos Ranger - dodatkowe moduły.
Autorzy projektu przewidują rozbudowę urządzenia poprzez dodatkowe moduły. Przykładem jest moduł WiFi z możliwością generowania i odczytywania sygnału z ostatnio popularnych Beaconów.
Rozwiązanie docenią osoby zajmujące się robotyką, które pracują wewnątrz budynków. Precyzyjne określenie położenia, otwiera nowe możliwości wśród projektantów.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...