KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Lokalizacja w pomieszczeniach dzięki SubPos Ranger

Lokalizacja w pomieszczeniach dzięki SubPos Ranger

System GPS, to przełomowe odkrycie XX wieku. Wykorzystywany w wielu dziedzinach, świetnie radzi sobie w ustalaniu pozycji obiektów. Niestety nie sprawdza się zamkniętych pomieszczeniach.

SubPos Ranger, to projekt, który ma pozwolić na ustalenie lokalizacji w miejscach, gdzie nie sięga GPS. Kampania ruszyła już na Kickstarterze. Do tej pory zebrano prawie 6,000$.

Zasada działania systemu GPS nie pozwala na pracę w zamkniętych pomieszczeniach. Sygnał z satelity orbitującej, nie jest w stanie przebić się przez mury budynków, czy konstrukcji stalowych. Aby móc ustalić punkt położenia, potrzebny jest inny sposób dokonania pomiaru.

Problem lokalizacji w budynkach jest jednak do rozwiązania. Przykładem tego jest SubPos Ranger. System, umożliwia pomiar odległości (dokładność do 10 cm) i ustalenie pozycji w pomieszczeniu.

SubPos Ranger - zasada pozycjonowania

SubPos Ranger - zasada pozycjonowania.

System składa się z nadajników (Ranger Node), które ciągle wysyłają sygnał. Odbiornik (Ranger Client) przetwarza odebrane sygnały i szacuje odległość. Można to porównać do laserowych czujników odległości, lecz w tym wypadku zastosowano fale radiowe (2.4GHz).

SubPos Ranger - dodatkowe moduły

SubPos Ranger - dodatkowe moduły.

Autorzy projektu przewidują rozbudowę urządzenia poprzez dodatkowe moduły. Przykładem jest moduł WiFi z możliwością generowania i odczytywania sygnału z ostatnio popularnych Beaconów.

Rozwiązanie docenią osoby zajmujące się robotyką, które pracują wewnątrz budynków. Precyzyjne określenie położenia, otwiera nowe możliwości wśród projektantów.

Źródło: [1]

gps, kickstarter, nawigacja

Trwa ładowanie komentarzy...