KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oryginalny skaner DIY z matrycy LED i fototranzystora

Oryginalny skaner DIY z matrycy LED i fototranzystora

Oto projekt prostego skanera o rozdzielczości ponad 1000 punktów, w którym rolę wszystkich sensorów przejął tylko jeden fototranzystor!

Budowa takiego urządzenia była możliwa dzięki sprytnemu pomysłowi na wykorzystanie matrycy diod RGB o rozmiarze 32x32.

Konstruktor podpisujący się jako marciot przedstawił ciekawe DIY, w którym wykorzystał matrycę diod RGB, fototranzystor oraz Arduino UNO. Te 3 komponenty pozwoliły na zbudowanie prostego "skanera", który potrafi odtworzyć np. kształt dłoni położonej na matrycy.

Fototranzystor umieszczony nad diodami mierzy natężenie światła, które do niego dociera. Jeśli światło z diody RGB nie dociera do czujnika to znaczy, że nad daną diodą znajduje się jakiś obiekt. Dokonując pomiaru dla każdego punktu możliwe jest "zeskanowanie" obiektu i odtworzenie jego kształtu.

Proces samego skanowania rozpoczyna się od wyłączenia wszystkich diod znajdujących się na matrycy. Następnie tylko jedna dioda zostaje na chwilę włączona. W tym czasie następuje odczyt napięcia na fototranzystorze, który pełni rolę analogowego czujnika światła. Po pomiarze, dioda świecąca zostaje wyłączona, a cały proces jest powtarzany dla kolejnego LEDa - i tak, aż 1024 razy.

W celu uzyskania lepszych wyników, wszystkie pomiary wykonywane są dwukrotnie. Pierwszy z nich jest robiony, gdy świeci jedna dioda RGB, a drugi, gdy wszystkie diody są wyłączone. Porównanie pomiarów pozwala wykluczyć fałszywe odczyty. Cały proces nie trwa jednak długo, dzięki czemu "skaner" może aktualizować odczyt co 2 sekundy.

Działanie układu w praktyce widoczne jest na poniższym filmie:

Po małej modyfikacji, układ może działać również jak kolorowe, elektroniczne pióro. W tej konfiguracji włączane są kolejne diody, nad którymi poprowadzony zostanie specjalny długopis z fototranzystorem.

Magiczne pióro w akcji

Magiczne pióro w akcji

Zaskakujące jest jak wiele można uzyskać za pomocą jednego czujnika, a wszystko dzięki oryginalnemu pomysłowi na jego wykorzystanie! Jeśli chcielibyście odtworzyć taki skaner to niezbędne informacje znajdziecie w poradniku przygotowanym przez autora projektu. Udostępnił on m.in. listę potrzebnych komponentów oraz kod programu. Macie pomysł na praktyczne zastosowanie dla takiego DIY?

Interaktywna podłoga do tańca DIY
Interaktywna podłoga do tańca DIY

Widowiskowe efekty świetlne, to nieodłączny element udanej imprezy. Rozbudowane systemy świateł są jednak drogie. Dlatego pewna grupa... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]. Autor wpisu: Darek Karpiński, Redakcja: Damian Szymański

arduino, czujnik, led, projekty, rgb

Trwa ładowanie komentarzy...