KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty ze Szwajcarii będą pracować na budowach

Roboty ze Szwajcarii będą pracować na budowach

Robotycy z ETH Zurich są jednymi z najciężej pracujących w tej branży. Często pokazują światu swoje nowe projekty.

Roboty, które zaprezentowali tym razem, mają znaleźć zastosowanie na budowach.

Wszystkie opisywane poniżej projekty pochodzą z niedawno otwartego laboratorium Digital Fabrication. Pierwszy z nich - ten najbardziej kompletny - to In-Situ Fabricator. Pod względem budowy robot ten raczej nie zaskakuje, bo jest to ogólnie rzecz biorąc manipulator umieszczony na bazie, poruszającej się dzięki gąsienicom.

Jego zadaniem jest budowanie struktur z cegieł - niestety, na razie bez użycia żadnego spoiwa. Po dotarciu na plac budowy Fabricator tworzy jego trójwymiarową mapę, co pomaga robotowi działać w miarę autonomicznie.

Drugi z projektów nie ma żadnej nazwy. Jego celem jest zbudowanie systemu, potrafiącego tworzyć konstrukcje z materiałów o nieregularnych kształtach (np.: z gruzu). Ostatni z projektów zaś, zwany Mesh Mould ma być odpowiedzialny za tworzenie niestandardowych form betonowych.

Opisane projekty nie są jedynymi opracowywanymi przez Digital Fabrications. Resztę można obejrzeć na stronie laboratorium. Co myślicie o tych projektach i ich innowacyjności? Jak jeszcze można wykorzystać roboty na placach budowy?

budowa, ETH, robot, Zurich

Trwa ładowanie komentarzy...