Skocz do zawartości
Treker

Samodzielne ćwiczenia na Elbert v2 - efekty kursu FPGA

Pomocna odpowiedź

Nasz kurs FPGA dla zupełnie początkujących rozruszał dział układów programowalnych. Kilka osób próbuje już swoich sił z pisaniem własnych programów na zestaw używany w kursie. Takie dodatkowe ćwiczenia mogą być świetnym źródłem wiedzy dla innych początkujących, więc pora to jakoś uporządkować. Dla osób, które nie słyszały wcześniej o naszym kursie podstaw VHDL: Kurs FPGA – #1 – podstawy VHDL w praktyce, spis treści

Lista dotychczasowych tematów, w których pojawiają się projekty pisane z myślą o zestawie Elbert v2:

- Użytkownik: FlyingDutch, FPGA(własne badania #1) Implementacja ROM w wewnętrznej pamięci Block RAM Spartan3

- Użytkownik: Elvis, Kurs FPGA - własne programy #2

- Użytkownik: FlyingDutch, FPGA(własne badania #2) Sprzętowy układ mnożący - Spartan3A

- Użytkownik: Elvis, Kurs FPGA - własne programy #3

- Użytkownik: FlyingDutch, FPGA (własne programy #4): komunikacja FPGA-Arduino UART-RS485

- Użytkownik: Elvis, FPGA (własne programy #5): Obraz na monitorze VGA

Zachęcam wszystkich do opisywania własnych prób i linkowania w tym temacie do swoich projektów. Najlepiej wklejać tylko linki (z krótkim opisem) do tematów z opisem projektu, tak aby tutaj utworzył się zbiór odnośników do tematów związanych z Elbertem i FPGA. Dyskutować na temat poszczególnych projektów najlepiej będzie w konkretnych tematach 😉

Cześć,

proszę o "pod-linkowanie tematu" do pierwszej wypowiedzi w tym wątku (prośba do administratora: Treker'a).

Projekt opisuję "podpięcie" do FPGA (Elbert V2) na jednej linii komunikacyjnej UART - mikro-kontrolera "Arduino UNO" z shieldem wyświetlacza LCD (2x16) + KeyPad (5 klawiszy).

Tutaj link do pełnego opisu projektu:

https://www.forbot.pl/forum/topics51/fpga-wlasne-programy-6-wyswietlacz-lcd-do-fpga-na-arduino-uno-uart-vt15057.htm#122718

Pozdrawiam

FlyingDutch, najlepiej będzie jak każdy będzie sam wklejał tutaj swoje projekty w osobnych wiadomościach (tak jak właśnie to zrobiłeś). W pierwszym poście zebrałem wpisy, które pojawiły się zanim powstał ten temat. Od teraz każdy może tutaj samo wklejać linki do tematów z krótkim opisem. Tak będzie pewnie najwygodniej 😉

Witam,

rejestry przesuwne i sumatory, jasno napisane przyklady.

Dla poczatkujacych bardzo przydatne

pozdrawiam

Rej_sum.ppt

• Lubię! 1

(edytowany)

Witam.

Na podstawie ostatniej lekcji kursu, pozwoliłem sobie napisać kod w VHDL zliczający w górę i w dół ze zmienną prędkością oraz zerujący licznik.

Efekty programu obrazowane są na 7 - segmentowych wyświetlaczach na płytce ElbertV2. Kod w załączniku.

Switch0 - przyspiesza zliczanie

Switch1 - Spowalnia zliczanie

Switch2 - Reset zliczania

Switch3 - Przytrzymanie - Zliczanie w dół.

Pozdrawiam i czekam na uwagi, gdyż jestem początkujący w VHDL a temat jest wciągający ;-).

Jak coś ciekawego jeszcze wytworzę to na pewno dam znać.

Jakby ktoś miał inne przykłady np. wykorzystujące kartę microSD na płytce to jestem chętny.

Pozdrawiam wszystkich. Paweł.

Licznik_LEDv1.zip

Edytowano przez Pawel13
  • Lubię! 2

Cześć,

jeśli to twój pierwszy "program" w VHDL - to naprawdę nieźle 🙂

Pozdrawiam

• Lubię! 1

VHDL zajmuję się od jakiś dwóch tygodni w wolnych chwilach. Na co dzień koduję w C/C++, LabView, na różne platformy sprzętowe.

Czasem zachodzi jednak potrzeba użycia matrycy PLD np. dla procesów krytycznych w czasie - stąd moje zainteresowanie.

Pozdrawiam.

• Lubię! 2

W wolnej chwili zmodyfikowałem lekko poprzedni kod.

Jest obsługa kropki i możliwość rozjaśniania i ściemniania wyświetlaczy LED.

Zawęziłem również zakres niektórych zmiennych procesu.

Ściemnianie i rozjaśnianie SW5 i SW6 na płytce ElbertV2.

Kod w załączniku. Pozdrawiam.

Licznik_LEDv1.zip

• Lubię! 2