KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs FPGA – #1 – podstawy VHDL w praktyce, spis treści

Kurs FPGA – #1 – podstawy VHDL w praktyce, spis treści

Ważną częścią  elektroniki jest technika cyfrowa, której podstawy omówiliśmy w poprzednim kursie. Tym razem idziemy krok dalej!

Poznamy w praktyce układy programowalne, które w wielu zastosowaniach sprawdzają się znacznie lepiej od mikrokontrolerów. Podczas tego kursu poznacie podstawy VHDL w praktyce!

Zawartość kursu FPGA

Kurs tłumaczy zupełne podstawy programowania układów FPGA. Zaczniemy od omówienia ich wad oraz zalet. Wskażemy różnice między układami programowalnymi, a mikrokontrolerami. Następnie przejdziemy do instalacji odpowiedniego oprogramowania i niezbędnej konfiguracji!

Podczas kolejnych ćwiczeń omówione zostaną kwestie tworzenia projektów, które są specyficzne dla FPGA. Następnie realizując praktyczne ćwiczenia skupimy się na poznaniu języka VHDL. Zaczniemy od bramek logicznych i multiplekserów. Zajmiemy się też rejestrami przesuwnymi, aż dojdziemy do bardziej rozbudowanych automatów stanów skończonych.

Sprzęt używany w kursie FPGA

W związku z tym, że chcemy poznać podstawy układów programowalnych, to nie potrzebne będzie nam duża ilość sprzętu dodatkowego. Wystarczy zestaw uruchomieniowy, na którym znajdziemy niezbędne peryferia. Przydatnym dodatkiem mogą być również nasze kieszonkowe tablice do kursu podstaw techniki cyfrowej.

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Zestaw uruchomieniowy Elbert v2 - Spartan 3A z wszystkimi niezbędnymi peryferiami do wykonania ćwiczeń z kursu FPGA!

Zamów w Botland.com.pl »

Uwaga! Przykłady omawiane w tym kursie będę kompatybilne z dokładnie takim zestawem! Uruchamianie ich na innych zestawach nie przyniesie dobrych skutków. Co więcej, w związku ze specyfiką programowania FPGA wgranie programu na inny zestaw nawet może go uszkodzić!

Temat FPGA może sprawiać problemy początkującym, więc wybraliśmy jeden, konkretny zestaw, aby ułatwić wszystkim naukę. Nie będziemy w stanie rozwiązywać problemów i pomagać tym, którzy zdecydują się na korzystanie z innej platformy sprzętowej.

Spis treści kursu FPGA

Kurs został podzielony na 11 artykułów:

 1. Kurs FPGA - #1 - podstawy VHDL w praktyce, spis treści - czytasz ten artykuł
 2. Kurs FPGA - #2 - podstawowe pojęcia, porównanie z uC
 3. Kurs FPGA - #3 - instalacja środowiska ISE Xilinx
 4. Kurs FPGA - #4 - pierwszy projekt, przykład VHDL
 5. Kurs FPGA - #5 - bramki logiczne, multiplekser 
 6. Kurs FPGA - #6 - rejestry przesuwne w VHDL
 7. Kurs FPGA - #7 - symulacja działania układu
 8. Kurs FPGA - #8 - automat skończony w VHDL 
 9. Kurs FPGA - #9 - drgania styków, automaty cd.
 10. Kurs FPGA - #10 - edytor graficzny, bramki logiczne
 11. Kurs FPGA - #11 - edytor graficzny, magistrale
 12. Kurs FPGA – #12 – QUIZ, podsumowanie kursu
 13. Sprawdź również: lista wszystkich kursów
Zestaw używany w kursie FPGA.

Zestaw używany w kursie FPGA.

Dla kogo?

Kurs dedykowany jest wszystkim, którzy chcieliby poznać podstawy FPGA oraz VHDL. Wszystkie tematy tłumaczone są od "zera". Tematyka jest trudniejsza przykładowo od kursu Arduino, więc nie mogliśmy sobie pozwolić na wracanie do zupełnych podstaw elektroniki lub techniki cyfrowej.

Aby płynnie przejść przez kurs wymagana jest:

Autor kursu FPGA

Tak, jak w przypadku wszystkich innych kursów szukałem osoby, która nie jest teoretykiem i ma praktyczne doświadczenie z FPGA. Autorem tego kursu jest Adam Bemski, który zajmuje się systemami wbudowanymi. Zawodowo związany jest z obszarem automatycznego testowania urządzeń z funkcjonalnością IoT. Adam prowadzi również zajęcia z techniki mikroprocesorowej na wyższej uczelni w Stuttgarcie (DHBW Stuttgart). Więcej informacji znajdziecie na jego blogu.

Oprócz Adama nad kursem pracował jeszcze Piotr Adamczyk, który zajmował się zdjęciami oraz, grafikami. Oczywiście wtrąciłem również do tej serii coś od siebie - zajmowałem się tak, jak w przypadku wszystkich innych kursów, redakcją tekstów i uporządkowaniem całości.

Podsumowanie

Jestem przekonany, że ten kurs pozwoli wielu osobom wejść w świat FPGA, co może być bardzo ciekawą umiejętnością - szczególnie na rynku pracy, gdzie cały czas poszukiwane są osoby z dobrą znajomością układów programowalnych!

W kolejnym odcinku zajmiemy się wytłumaczeniem czym dokładnie jest FPGA, jakie mają zalety, wady oraz dlaczego warto się nimi zainteresować! Na pewno przekona to wielu z Was do nauki nowego języka programowania jakim jest VHDL.

Nawigacja kursu

Damian (Treker) Szymański

fpga, kurs, kursFPGA, vhdl

Trwa ładowanie komentarzy...