Skocz do zawartości

Komunikacja ESP - ESP (za pośrednictwem Arduino)


PierwiastekZdwa

Pomocna odpowiedź

Sockettest v3.0.0 tak właśnie działa, ja go używałem do testowania z ESP w obie strony, również z modemem GSM po przekierowaniu portu w routerze na laptopa z tym programem (tu tylko Arduino z GSM -> serwer Sockettest). Oczywiście jest darmowy, nie wymaga instalacji i działa OK, jest też opcja zapisu historii.

Link do komentarza
Share on other sites

nie wymaga instalacji

Wymaga instalacji Javy. Poza tym działa bardzo ładnie również pod Linuksem... tyle że co do możliwości w porównaniu z netcatem to taka trochę zabaweczka 😉

Przy okazji - do testowania serwerów TCP można użyć putty - ustawiasz tryb raw, podajesz port i można się bawić.

Link do komentarza
Share on other sites

Próbuję używać tych programów ale znowu moje ESP nie działa jak powinno... Nie mogę zrozumieć co jest nie tak. Dlaczego raz połączenie do WiFi trwa kilka sekund a innym razem w ogóle nie może dojść do skutku? Mam dwie sieci do których mogę się połączyć i tak samo jest przy łączeniu do jednej i drugiej. Moduły zasilałem już z różnych źródeł i ciągle miewają humory. W tym momencie do zasilania dwóch modułów (można to uznać za akt desperacji) używam zasilacza serwerowego o wydajności 5,5A przy 3,3V. Może coś mi zakłóca te moduły? A może same wzajemnie na siebie działają? Może nazwy sieci im nie odpowiadają? Może kabelki których używam powodują te problemy? Sprawdzałem zarówno na kodzie który wstawiałem, na samym setupie z tego kodu oraz na przykładowym kodzie do łączenia z WiFi. Nie mam pojęcia gdzie szukać przyczyny.

[ Dodano: 24-05-2018, 12:12 ]

Mam wrażenie, że na coś trafiłem. Wydaje mi się, że moduły łączą się w 4-8 sekund jeżeli program wgrywam laptopem numer 1. Po wgraniu tego samego programu drugim laptopem czasami po kilkudziesięciu sekundach się połączą a czasami w ogóle. Na początku myślałem, że to po prostu przypadek ale zrobiłem kilka prób i wygląda jakby to faktycznie tak się działo. Wybrane wersje płytek na jednym i na drugim laptopie to "ESP32 Dev Module", jednak instalowałem je w inny sposób i w innym czasie. Czy to co opisałem jest możliwe? Czy to moje wewnętrzne pragnienie sukcesu nasuwa mi różne teorie spiskowe? 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na obu lapkach masz dokładnie te same wersje.IDE i płytki?

Pytanie kontrolne: czy AP pracuje na tym samym.lub bliskim kanale, co siec wifi?

Pytanie kontrolne numer dwa: jaka jest odległość między antenami modułów?

Link do komentarza
Share on other sites

Na obu lapkach masz dokładnie te same wersje.IDE i płytki?
Ten który niby powoduje złe działanie ma zainstalowane IDE kilka dni temu ale wersja (1.8.5) taka sama jak na drugim na którym jest już od jakiegoś czasu. Płytki podobnie jak IDE, instalowane w różnym czasie, jednak wygląda na to, że są to różne wersje ponieważ po wgraniu pojawia się trochę inny napis.
Pytanie kontrolne: czy AP pracuje na tym samym.lub bliskim kanale, co siec wifi?
WiFi Analyzer pokazuje, że się pokrywają.
Pytanie kontrolne numer dwa: jaka jest odległość między antenami modułów?
Moduły dzieli tylko kilka centymetrów.
Link do komentarza
Share on other sites

Użyj

WiFi.printDiag(Serial);

to wyświetli tobie wszystkie ustawienia modułu (część ustawień moduł zapamiętuje i nawet możesz nie być tego świadomy). Po połączeniu możesz spróbować wyświetlić info o połączaniu

WiFi.getNetworkInfo(Serial);

i zmień dla modułów kanały (to chyba będzie

WiFi.channel(X);

).

Jeżeli moduły są obok siebie możesz spróbować zmniejszyć im moc nadajnika (tylko nie pamiętam komendy, musisz biblioteki przejrzeć).

A co się dzieje jak moduły zamienisz lapkami?

Link do komentarza
Share on other sites

(część ustawień moduł zapamiętuje i nawet możesz nie być tego świadomy)

Dlatego zawsze daję na początek WiFi.disconnect() - powoduje zapomnienie zapamiętanych ustawień.

Przy okazji - sprawdź jaką masz wgraną wersję płytki na obu lapkach (tylko nie przez domyślanie się a np. board managerem).

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie, ewidentnie coś jest nie tak z programowaniem z drugiego laptopa. Nie wiem jak sprawdzić za pomocą boards managera jaka to wersja płytki ponieważ tam po wpisaniu "ESP" jest pusto, ale korzystałem z TEGO poradnika. Dzisiaj zrobiłem reinstal IDE i zainstalowałem płytkę. Teoretycznie to działało i byłem w stanie programować ale po wgraniu kodu serwera, esp się sypało (Rebooting...). Przy wgrywaniu z drugiego kompa wszystko działa jak należy. Co ciekawe, gdy moduły programowałem z dwóch różnych komputerów (przy kodzie klienta się nie sypało) nie mogły się ze sobą połączyć. O takim problemie to nawet nie pomyślałem, że może istnieć.

Dodawałem disconnect na początku programu, jednak to nie miało wpływu na łączenie się z siecią. Jeżeli chodzi o kanały, to znalazłem, że ustawia się to tak:

WiFi.softAP(ssid, password, channel)

jednak moduł przyjmuje kanał na którym pracuje router z którym ma się połączyć.

Zdaję sobie sprawę, że ten temat się ciągnie się już długi czas i moje posty mogą brzmieć jakbym sobie wszystko zmyślał, ale albo mam takiego pecha, że niezależnie ode mnie dzieją się dziwne rzeczy albo tak bardzo nie ogarniam i to wszystko jest faktycznie przeze mnie. W każdym razie, dzięki wielkie, że macie jeszcze cierpliwość i stale mi odpowiadacie 😃

Link do komentarza
Share on other sites

IDE raczej nie ma tu nic do rzeczy - po prostu przy instalacji płytki ciągniesz wersję z gita, a ta może się zmieniuć pięć razy na minutę 🙂

Spróbuj na kompie na którym masz błędy zrobić upgrade do ostatniej wersji (tutaj instrukcja) i wtedy się baw... może coś pomoże?

Niestety - dalej to mogę tylko gdybać bo nie mam ani jednej płytki ESP32 i na razie nie planuję 🙁

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co piszesz to jedyna przyczyna to wina softu/biblioteki. (jeżeli zamienisz płytki i zawsze to samo jest przy tym samym kompie). Możesz jeszcze porównać pliki które masz na dysku z tymi w repo na Gicie. Miałem raz sytuację że nie skopiowało mi całego repo i też dziwne rzeczy się działy. Ostatecznie możesz wszystko z jednego kompa programować, a do drugiego przepinać tylko aby podgląd mieć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.