Skocz do zawartości

Inwerter napięcia - dlaczego warto stosować?


ziomek123

Pomocna odpowiedź

1. To czy warto zależy od sytuacji.. bardzo praktycznie nie warto - dodatkowy komponent na płytce 😉

2. Najprostszy przykład dla ICL7660 to inwerter napięcia, czyli np. masz +5V i chcesz mieć -5V. Przydaje się np. do zasilania symetrycznego +/-5V wzm.op. jak chcesz go użyć przy bardzo niskich napięciach wejściowych i/lub mieć ujemne napięcie na wyjściu...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przydaje się np. do zasilania symetrycznego +/-5V wzm.op. jak chcesz go użyć przy bardzo niskich napięciach wejściowych i/lub mieć ujemne napięcie na wyjściu...

Hej, dzięki za odpowiedź. Chciałbym jeszcze zapytać, bo być może będziesz wiedział, jak wygląda zastosowanie takich układów w przypadku wyświetlaczy LCD? Spotkałem się z opinią, że do podłączania wyświetlaczy do mikrokontrolerów należy stosować inwertery napięcia. Nie rozumiem jednak po co i dlaczego? 😖

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydaje mi się że mylisz pojęcia.

Konwerter np. taki służy do dopasowania poziomów logicznych, i właśnie przez coś takiego podłącza się wyświetlacze (np. wyświetlacz 3.3V do arduino 5V).

Przetwornica np. taka służy do zasilania układów innym napięciem niż to, które mamy dostępne z zasilacza.

Dwie różne rzeczy... a do tego jeszcze inwerter czyli zupełnie coś innego.

Zdecyduj się.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzisiaj większość modułów wyświetlaczy ma wbudowany inwerter, więc nie trzeba się tym przejmować, ale starsze modele wymagały podania dodatniego i ujemnego napięcia. Dzisiaj podobny problem jest z wyświetlaczami e-papierowymi, które wymagają na przykład -15V.

Link do komentarza
Share on other sites

ethanak: Nie całkiem. Konwerterem możemy nazwać jakikolwiek urządzenie służące do zmiany czegoś w coś, bo słowo konwersja to "przekształcenie postaci czegoś" - za Słownikiem Języka Polskiego. W elektronice konwerterów jest mnóstwo. Podałeś przykład konwertera napięcia w sensie poziomów sygnałów cyfrowych, ale równie dobrze konwerterem jest pudełko zamieniające standard RS485 na TTL, RS485 na RS232, wyższe napięcie zasilania na niższe (czyli przetwornica DC/DC) lub odwrotnie: niższe na wyższe. W zasilaczu impulsowym mamy konwerter (zwykle wysokiego) napięcia przemiennego na (zwykle niższe) napięcie stałe - czyli przetwornicę AC/DC, w czaszy anteny satelitarnej mamy konwerter częstotliwości odbieranej na pierwszą pośrednią itd itp.

Z kolei inwerter jest moim zdaniem pojęciem węższym, bo inwersja to "tylko" odwracanie czegoś. W przypadku zasilań jest to zmiana biegunowości: z zasilania dodatniego robimy ujemne i na odwrót.

Z tajemniczych dla mnie powodów inwerterami nazywa się na rynku coraz więcej układów, np. takie, które na kempingu produkują 230VAC z instalacji samochodowej 12VDC. Może dlatego, że zachodzi tam "odwracanie" typowego porządku, przecież zwykle to z napięcia sieciowego AC robimy jakieś niskie DC.

Może też dlatego w podświetlaniu dużych matryc LCD także mamy inwerter zamieniający (odwracający?) niskie napięcie stałe obecne w komputerze na wysokie napięcie przemienne zasilające lampę CCFL.

Inwerter - teraz już w bezpośredniej formie jest zwykle w LCD do zasilania driverów samej matrycy. Nawet niewielkie wyświetlacze graficzne potrzebują wyższego niż 3.3 lub 5V zasilania, a ponieważ ma ono zwykle wspólny plus z zasilaniem logicznym, to dolny driver musi dostać minus z inwertera.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo słuszna uwaga, nie myślałem o tym w ten sposób. Niestety język działa niezależnie od tego czy mamy rację. Właśnie sprawdziłem: 7260 aukcji sprzedaży inwerterów, gdzie mamy wszelkiego rodzaju przetwornice (połowa z całej liczby to "części do laptopów"), agregaty prądotwórcze, sprzęt do spawania itd. I jakieś 2900 inwertorów - zostały głównie w działce spawarek.

Link do komentarza
Share on other sites

Mi zawsze powtarzano że inwerter to falownik albo jedna z bramek logicznych.

Ot po prostu inna nazwa przetwornicy DC/AC.

A inwertor to nazwa w zasadzie zarezerwowana dla spawarek (nie kojarzę/nie wiem gdzie układ podobnego typu się używa). Jest to rodzaj przetwornika AC/DC gdzie pierwszy stopień to przetwornica AC/AC, gdzie strona wtórna ma wyższą f, a drugi stopień to przetwornica AC/DC (z odpowiednim sterowaniem np. prądem).

Nie wiem ile w tym racji bo się w sumie nigdy tym nie interesowałem "bardziej dogłębnie".

Jednak słowa inwerter i inwertor nie są tożsame, i za pomylenie któregoś, profesor potrafił wywalić z zajęć dlatego zapamiętałem różnicę 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.