Skocz do zawartości

Projekt stołu obrotowego do filmów produktowych.


kmalecki

Pomocna odpowiedź

Witam, tak jak w temacie potrzebuję pomocy przy stworzeniu stołu obrotowego do fotografii filmowej. Założenie jest takie:

Stół o średnicy 150cm z nogą na łożysku co pozwoli mu się swobodnie obracac. Napęd to silnik krokowy Nema 17 z zębatką na pasek gt2 połączony z górną podstawą. Stół ma obracac się po wciśnięciu guzika do momentu jego ponownego wciśnięcia zgodnie z ruchem wskazówek. Dodatkowo chciałbym zamontowac potencjometr dzięki któremu będę mógł zwolnic lub przyśpieszyc obrót przy większych i mniejszych elementach.

Więc podsumowując chciałbym to zrobic za pomocą:

-Płytka Arduino Uno

-Sterownik ULN2003APG

-potencjometru B10K

-przycisk z 4 stykami

Dodam że jestem totalnie zielony w tym temacie i proszę o pomoc w prawidłowym podłączeniu wszystkiego oraz zaprogramowaniu w miarę możliwości oczywiście ! 🙂

Serdecznie dziękuję z góry za pomoc. I jeśli dodałem post w niewłaściwym miejscu proszę o przeniesienie. Pozdrawiam 🙂🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ile kroków/obrót ma ten silnik?

Jakiego prądu potrzebuje, jakim wtedy dysponuje momentem i przy jakim trybie sterowania jest to podane?

Jak szybko (najszybciej) ma się obracać stolik lub wał silnika? Podaj w rpm lub krokach/s.

Jakie przewidujesz opory ruchu tego stolika (podaj w Nm)?

Jaką masę i jakie przyspieszenie podczas startu?

Jakie będzie przełożenie na przekładni pasowej?

Jakiego momentu oczekujesz od silnika w najtrudniejszej chwili (np. startu)?

Z czego chcesz to zasilać?

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707,

Witam, dziękuję za zainteresowanie. 🙂

*Silnik to dokładnie: (STP-43D1034) 1,8° 2,1Ω

*Co do prędkości obracania stołu chciałbym aby dostosowac to za pomocą potencjometru. Ale tak czy siak nie będzie On zbyt szybki. stół ma robic obrót na 1-2min a ma średnicę 1,5m

*Co do oporów czekam aż zewnętrzna firma dostarczy mi samą podstawę stołu. Nie wiem jaką zębatkę zbiorczą zastosują dokładnie (tzn o jakich wymiarach)

*Chciałbym użyc zasilacza 12v z mojej drukarki 3d

W tej chwili jestem w stanie dostarczyc tylko takich informacji.

Głównie chodzi mi o sam sposób podłaczenia silnika do płytki Uno który umożliwi mi te właśnie funkcje oraz pomocy w napisaniu mi podstawowego programu który dostosuję już sam na własnych błedach.

Pomoc oczywiście wynagrodzę 🙂

Pozdrawiam 🙂

Mógłbym ewentualnie uzyc płytki Ramps z mojej drukarki jeśli ułatwi to sprawę natomiast posiadam tylko Arduino UNO

Link do komentarza
Share on other sites

Ok. tego typu silniki mają 200 kroków/obrót. To wydaje się dużo, ale w kontekście obracania stołem z kamerą/aparatem kwant 1.8° to ponad 3x więcej niż Księżyc w pełni. Rozumiem, że będzie tam jeszcze jakaś przekładnia, ale dopóki nie wiemy jaka, warto się zastanowić nad użyciem specjalnego sterownika silników mającego możliwość pracy tzw. mikrokrokowej. Wtedy zamiast standardowych 200 k/obrót masz ich np. 800 czy 3200. Skoro prędkość nie będzie krytyczna, to procesor się wyrobi a i momenty bezwładności nie będą bardzo przeszkadzały. Pozostaną jedynie opory ruchu i tarcie statyczne. Łożyskowanie musi być bardzo płynne i sztywne, by konstrukcja nie miała dużych oporów początkowych po których przełamaniu następuje gwałtowny przeskok do nowej pozycji. Wtedy z płynnego sterowania nici.

Oczywiście sterownik oparty na ULN2003 nie nadaje się do tego silnika kompletnie. To zabawka do silniczków mieszczących się w kapslu od butelki i pobierających 100mA z 12V. Twój napęd potrzebuje czegoś z chopperem stabilizującym prąd uzwojeń i mikrokrokami.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możesz zacząć próby od tego:

https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-krokowych/4085-sterownik-silnika-krokowego-amis-30543-30v-3a-spi-modul-pololu.html

Ma podział mikrokroków programowany przez łącze szeregowe więc po zmontowaniu nie będziesz musiał już grzebać w sprzęcie. Eksperymenty wykażą czy i jaki tryb będzie najodpowiedniejszy. To samo z prądem faz - regulacja programowa jest bardzo wygodna i pozwala np. na zmniejszenie go w czasie zatrzymania (z zachowaniem jakiegoś niezerowego momentu) co studzi silnik a przed startem można to przeskalować by zapewnić lepszą dynamikę ruchu. Kupując ten sterownik weź od razu do niego radiator i klej lub pastę termoprzewodzącą - tak będzie bezpieczniej.

Zasilacz 12V będzie jak znalazł. Wiesz o nim coś więcej? Moc? Prąd?

W międzyczasie zapoznaj się ze sposobami sterowania silników krokowych. Poczytaj w szczególności o bipolarnych, o komutacji faz, o sinusoidalnej modulacji prądów przy mikrokrokach itd. Przyda się gdy już dostaniesz do rąk płytki i trzeba będzie obmyślać pierwsze eksperymenty. Przejrzyj też bibliotekę jaką napisano do Arduino do tego drivera (link na stronie Botlandu). Popatrz jakie ma funkcje, z których chciałbyś skorzystać i co jeszcze będzie potrzebne do poprawnej generacji ramp dla silnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.