Skocz do zawartości

Początki z F103RB STM32


almike94

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, jest to mój pierwszy kontakt z mikrokontrolerem mam w tym roku na uczelni projekt z tym związany. Niestety nie mam pojęcia kompletnie jak się do tego zabrać, muszę na nim coś zaprojektować i w następnych krokach wykonać. Chciałbym zasięgnąć rady może kogoś bardziej doświadczonego co mógł zrobić na płytce f103RB. Zalezy mi na tym żeby projekt nie był skomplikowany albo przynajmniej żeby było dużo informacji na ten temat w internecie i za razem byłyby one łatwe do wyszukania. Z góry dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Nieskomplikowany - miganie diodą.Praktycznie wszystko zrobi CubeMX. Na Forbocie jest kurs. Nie musisz nawet konfigurować zegara, będzie działać wszystko na 8MHz. W main, w pętli głównej ("/* USES BEGIN 0 */" czy jakoś tak, jak odpalę projekt to napiszę dokładnie) dopiszesz:

HAL_GPIO_Toglle( PORT_LED, LED_PIN );
HAL_Delay( 500 );

i masz zrobione. Oczywiście "PORT_LED" i "LED_PIN" to jak tam sobie nazwałeś wyprowadzenie z LED.

 

Edytowano przez es2
Link do komentarza
Share on other sites

Tetris, gdzie masz LCD to prosty projekt? Może na Arduino!

Jak wyświetlacz nie ruszy od pierwszego kopa, będziesz musiał stwierdzić, czy błąd masz w sprzęcie czy w programie. Piszesz "Niestety nie mam pojęcia kompletnie jak się do tego zabrać, muszę na nim coś zaprojektować i w następnych krokach wykonać." więc obawiam się, ze z programowaniem nie za bardzo. Musisz więc na początek sprawdzić poprawne podłączenie sprzętu. Aby znaleźć błąd w sprzęcie, potrzebny będzie oscyloskop, analizator logiczny. To tak na początek. Masz dostęp do takiego sprzętu? Jak nie to odradzam pracę z interfejsami SPI czy I2C a tym bardziej równoległymi. Wtedy faktycznie pozostanie Ci termometr analogowy lub 1-Wire i komunikacja z komputerem po USB lub UART. Do tego jakiś przekaźnik i masz termostat.

Jak to zrobisz, możesz podłączyć jakiś wyświetlacz, na początek najlepiej po I2C, więc albo alfanumeryczny albo graficzny mono. Gdy to przewalczysz, to graficzny kolor po SPI. Jak od razu zechcesz graficzny kolor po SPI czy równoległy, to może okazać się, zwłaszcza jak nie będziesz miał sprzętu, ze nie uruchomisz tego, bo nie znajdziesz błędu ani w sofcie ani w sprzęcie.

Masz jeszcze jedną opcję. Wybrać płytkę z STM32F103, która ma złącze kompatybilne z Arduino. To rozwiązuje problem sprzętu, gdy podłączysz jakiś scheld od Arduino. Kiedyś bawiłem się takim z LCD alfanumerycznym 2x16. Na płytce jest jeszcze klawiatura (obsługa przez ADC) ale nie obsługiwałem jej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@almike94, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

11 godzin temu, almike94 napisał:

Dzięki za odpowiedz, a jakieś bardziej skomplikowane projekty. Słyszałem ze niektórzy bawią się z temperatura albo tworze grę typu Tetris na wyświetlaczach wiec moze samo miganie dioda nie przejść.

Po pierwsze zacznij od przejrzenia kursu: Kurs STM32 F1, migracja na HAL – #1 – wstęp, spis treści. Znajdziesz tam różne przykłady - w tym bardzo fajny przykład budowy cyfrowej poziomicy. Równie dobrze możesz zrobić coś zupełnie innego. Na forum znajdziesz np. wiele robotów działających w oparciu o ten układ. Przykład mojej konstrukcji:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.