Skocz do zawartości

Krótkie zwarcie w układzie / błędne wlutowania kondensatora


robaczek122

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Zaprojektowałem płytkę z STM32. Podłączyłem ją pierwszy raz i zaczął dymić mi kondensator tantalowy (był odwrotnie wlutowany, więc wylutowałem i wlutowałem taki sam odwrotnie).

Normalnie, kiedy zasilanie nie jest włączone, to multimetr pokazuje że nie ma zwarcia, ale jak podłącze zasilanie, to mam zwarcie między + i masą. Po odłączeniu zasilania, zwarcie jeszcze występuje na jedno "piknięcie (dotknięcie)" multimetru.

Zwarcie pokazuje mi ze jest zarówno na wejściu, jak i za regulatorem napięcia. Jednocześnie pokazuje, że najpierw jest napięcie 5V, a później 3.3V.

Co to może być?

Edytowano przez robaczek122
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wolno miernika ustawionego na wykrywanie zwarć (symbol głośniczka lub diody) lub na zakres omomierza podłączać do obwodów pod napięciem. To bez sensu już z samej zasady pomiaru a może być niebezpieczne dla samego multimetru. Poza tym przecież nie ma zwarcia w obwodzie, w którym masz napięcie 3 czy 5V, prawda?

Jeśli chcesz wykrywać zwarcia w układzie, musisz wyłączyć zasilanie i poczekać aż wszystko się rozładuje. Możesz też zewrzeć (oczywiście po wyłączeniu) na krótko plus z minusem, ale to także nie gwarantuje rozładowania wszystkich pojemności.

Gdy układ nie ma już zasilania a Ty podłączasz się miernikiem nastawionym na test diody lub na omomierz to tak naprawdę wymuszasz przepływ jakiegoś prądu z końcówek miernika. Rozładowane kondesnatory na szynach zasilania stanowią zwarcie więc miernik na chwilę pokazuje małą rezystancję lub zwarcie, ale gdy je naładuje (własnym prądem) - przestaje piszczeć. Jeśłi nie masz stałego (przez długi czas) wskazania 0 to zwarcia nie ma.

Może zainteresuj się działaniem samego multimetru (to nie jest żadna magia), bo nie rozumiejąc zasad pracy swoich narzędzi wyciągasz tzw. ruskie wnioski. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. 

Kondensator był wlutowany odwrotnie. Miałem 2 takie same obok siebie, ale zapomniałem, że jeden ma być odwrócony o 180 stopni.

Wydaje się, że po prostu nie wiedziałem jak działa multimetr i mierzyłem rezystancję przy włączonym zasilaniu mikrokontrolera. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.