Skocz do zawartości

PyGo - przenośna i energooszczędna sieć o zasięgu do 12 km


Komentator

Pomocna odpowiedź

PyGo - przenośna i energooszczędna sieć o zasięgu do 12 km

PyGo to płytki IoT z działającą implementacją MicroPythona, które wykorzystują technologię LoRa do tworzenia sieci o zasięgu do 12 km. Płytki mogą umożliwić komunikację w miejscach bez dostępu do sieci komórkowej. Małe moduły mogą posłużyć do śledzenia osób i zwierząt lub do wymiany informacji na duże odległości.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo ciekawy projekt, zapowiada się droższa, ale znacznie bardziej rozbudowana wersja lokalizatorów bazujących np. na BT. To chyba jedno z ciekawszych, "życiowych" zastosowań dla LoRy jakie się tutaj pojawiło 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ciężko powiedzieć, czy tam się uda faktycznie uzyskać 12 km, ale wierzę, że jest to możliwe. Swego czasu testowałem kilka popularnych modułów komunikacyjnych - od tańszych, po droższe. Wszystkie mogły się schować przy małych modułach LoRy. W centrum miasta, przy niewielkim prądzie i bez specjalnego wnikania w konfigurację modułów od razu udało się nawiązać komunikację na około 800-1000 m. Grube ściany i budynki nie były przeszkodą, wystarczy kawałek przewodu w roli anteny. Naprawdę bardzo ciekawa technologia. Wadą LoRy jest stosunkowo niska przepustowość, ale dla wielu zastosowań IoT będzie idealna.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mała przepustowość, tzn ile? Jak z zasięgiem w terenie zurbanizowanym, lub leśnym? Dla mnie niepojęte, jak tak małe urządzenie może mieć taki zasięg, jaką to ma moc nadawania, bałbym się to nosić w kieszeni spodni ;-), a może z mocą to nie ma nic wspolnego...

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli poczytasz sobie trochę o LoRa, to wiele ci wyjaśni. Słusznie podejrzewasz, że z mocą ma to niewiele wspólnego — z odebraniem nawet bardzo słabych sygnałów zazwyczaj nie ma aż tak dużych problemów, co z odróżnieniem ich od zakłóceń. Standardowo podchodzi się do tego tego tak, że nadaje się sygnał odpowiednio silny, wtedy zakłócenia są łatwe do odfiltrowania, bo są znacząco słabsze od głównego sygnału. W LoRa podeszli do tego inaczej, zamiast siły sygnału masz bardzo dużą redundancję (dane są kodowane tak, żeby nawet przy odebraniu tylko małej części przekazu dało się je odczytać) oraz jednoczesne nadawanie na wielu częstotliwościach (większość zakłóceń będzie tylko na jednej częstotliwości, więc jak masz tan sam sygnał na obu, to prawdopodobnie nie jest to zakłócenie). Dzięki temu uzyskuje się duże zasięgi przy małej mocy.

Z drugiej strony to nie jest pierwszy produkt tej firmy wykorzystujący LoRa i te dane, które podają, są delikatnie powiedziawszy optymistyczne.

Edytowano przez deshipu
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.12.2018 o 22:13, SOYER napisał:

Mała przepustowość, tzn ile? Jak z zasięgiem w terenie zurbanizowanym, lub leśnym?

Oczywiście wszystko zależy od modułu, ale pisząc tak bardziej obrazowo... Mała czyli taka, aby np. wysyłać regularnie dane z czujników typu temperatura, wilgotność, albo jakieś informacje o stanie urządzenia. Na pewno nie taka, aby przesyłać obraz lub rozmowę telefoniczną. W lesie akurat nie testowałem, ale w centrum miasta nie miałem żadnych problemów z dobrą komunikacją, a w moim projekcie wysyłałem krótką ramkę danych (informacja z kilku czujników) z jednego modułu do drugiego co 250 ms (jeśli dobrze teraz pamiętam) i odpowiadałem drugą ramką z innymi danymi. Trzeba było się naprawdę postarać, aby w obrębie 500-800 metrów stracić zasięg 😉

Dnia 10.12.2018 o 22:13, SOYER napisał:

Dla mnie niepojęte, jak tak małe urządzenie może mieć taki zasięg, jaką to ma moc nadawania, bałbym się to nosić w kieszeni spodni ;-), a może z mocą to nie ma nic wspolnego...

Bardzo fajnie widać to przy pomiarach prądu. Zwykłe moduły radiowe, które mają gwarantować komunikację na długie dystanse mogą pobierać setki miliamperów, a taki moduł LoRy przy podobnym zasięgu średnio podczas nadawania/odbierania pobiera np. <30 mA. Nie miałem z tą technologią wiele wspólnego, ale na pewno do niej wrócę, bo krótkie testy były bardzo obiecujące.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.12.2018 o 22:13, SOYER napisał:

Mała przepustowość, tzn ile? Jak z zasięgiem w terenie zurbanizowanym, lub leśnym? Dla mnie niepojęte, jak tak małe urządzenie może mieć taki zasięg, jaką to ma moc nadawania, bałbym się to nosić w kieszeni spodni ;-), a może z mocą to nie ma nic wspolnego...

Cześć @SOYER

w skrajnym przypadku nawet ułamki bita na sekundę - czyli transmisja kilku bitów może trwać kilkadziesiąt sekund. Poza tym w takiej sieci możesz mieć limit transmitowanych ilości danych na dobę - także bardzo niski (np,. 100 bitów na dobę). I po trzecie podłączenia i zarządzanie urządzeniem w takiej sieci nie jest łatwe 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.