KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

PyGo – przenośna i energooszczędna sieć o zasięgu do 12 km

PyGo – przenośna i energooszczędna sieć o zasięgu do 12 km

PyGo to płytki IoT z działającą implementacją MicroPythona, które wykorzystują technologię LoRa do tworzenia sieci o zasięgu do 12 km.

Płytki mogą umożliwić komunikację w miejscach bez dostępu do sieci komórkowej. Małe moduły mogą posłużyć do śledzenia osób i zwierząt lub do wymiany informacji na duże odległości.

PyGo posiada aż 3 moduły komunikacyjne - WiFi do łączności z Internetem, Bluetooth do łączności z aplikacją na telefonie oraz LoRa do łączności z innymi płytkami tego samego typu. W sprzedaży ma być także dostępna wersja z łącznością LTE, która rozwiąże problem braku dostępnej sieci WiFi.

PyGo można łatwo przymocować do ubrania

PyGo można łatwo przymocować do ubrania

Skorzystano z możliwości technologii nazwanej PyMesh, która łączy ze sobą urządzenia PyGo w specjalną sieć, składającą się nawet z 256 węzłów. Odległość między węzłami może wynieść 12 km, więc obszar, jaki możemy w ten sposób pokryć jest ogromny, a komunikacja pomiędzy wybranymi węzłami odbywa się w sposób transparentny dla użytkownika - wystarczy dedykowana aplikacja. 

Różne obudowy modułów PyGo

Różne obudowy modułów PyGo

Urządzenia PyGo przyjęły postać niewielkich breloczków, biżuterii i zawieszek, odpornych na wilgoć (IP67) i działających na baterii od 2 do 5 dni, z możliwością ładowania bezprzewodowego. W obudowie o niewielkich wymiarach (41x24x12 mm) i masie ok. 25 gramów zmieszczono m.in.:

  • dwurdzeniowy układ Espressif ESP32 ze zintegrowanymi modułami WiFi 4 i BLE,
  • wbudowaną pamięć 8 MB RAM,
  • wbudowaną pamięć 8 MB Flash,
  • wyświetlacz OLED o rozdzielczości 128x36 pikseli,
  • moduł LoRa,
  • opcjonalny moduł LTE w wersji PyGo2,
  • moduł GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou,
  • akcelerometr, czujnik dotyku,
  • baterię LiPo 420 mAh.
PyGo umożliwia śledzenie pupila w promieniu do 12 km

PyGo umożliwia śledzenie pupila w promieniu do 12 km

Zastosowań PyGo jest wiele - od pozyskania dostępu do Internetu w odosobnionych miejscach, przez niezależną komunikację pomiędzy dowolnymi węzłami sieci LoRa, aż do śledzenia ludzi, zwierząt i obiektów w czasie rzeczywistym.

Aby wykorzystać możliwości tego urządzenia i sieci, potrzebne są przynajmniej dwa węzły. Można je zakupić za pośrednictwem trwającej kampanii na Kickstarterze - koszt to 197 zł za PyGo1, natomiast wersja z obsługą LTE kosztuje 317 zł. Wysyłka modułów ma się rozpocząć w czerwcu 2019 roku.

ZeroPhone – telefon DIY na bazie RaspberryPi za 50 dolarów!
ZeroPhone – telefon DIY na bazie RaspberryPi za 50 dolarów!

Prawie każdy może kupić telefon, jednak mało kto decyduje się na zbudowanie komórki! Dzięki szeroko dostępnym podzespołom możliwe... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

bluetooth, esp32, kickstarter, LoRa, Python, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...