Skocz do zawartości

Arduino 4WD Car Kit - jak to uruchomić?


jarys

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam do złożenia autko (a właściwie to syn ma do złożenia), ale ja pomagam 😉  Zestaw "przyniósł Mikołaj" jednak w zestawie była tylko instrukcja zmontowania obudowy. No i to już zrobione, jednak teraz zostało połączenie wszystkiego w jedna całość (kabelkami) W tym miejscu potrzebuję Waszej pomocy.

W zestawie jest:

Arduino UNO; nakładka Sensor Shield V4.0; moduł L298N, 4 silniczki, czujnik odległości HC-SR04; Serwo SG-90 - micro - 180° i 360°  na którym zamontowałem czujnik odległości;

oraz pilot z czujnikiem podczerwieni; do tego pojemnik na 4 baterie AA i pojemnik na baterie 9V zakończony wtyczka do płytki, Są jeszcze czujniki prowadzące auto po czarnej linii, ale to na koniec.

Przewertowałem trochę internet i już coś zaczynam rozumieć z tego i nawet już książka zamówiona.  Jednak do tej pory udało się wszystko oddzielnie przetestować i działa, ale podłączając tylko pojedynczo do płytki arduino uno oraz oddzielnie programując, każdy czujnik z osobna.

Jednak nie umiem poradzić sobie z rozszerzeniem Shield V4.0, czy 13 pinów na płytce są połączone 1 do 1 z pinami na Arduino uno? Czy jak zaprogramowałem silnik na pin PWM 6 korzystając z Uno bez rozszerzenia, to na Shield powinienem podłączyć do portu digital nr 6 czy do wyjścia 6 z Uno? Na zdjęciu zaznaczyłem oba porty czerwonym kolorem

1631405135_SensorShieldv4(1).thumb.JPG.eea3bc5b7a64d252486bc44aa42c65f6.JPG

Czy podłączając pod port 6 (na wyjściach cyfrowych) blokuję port 6 zaznaczony powyżej? Rozumiem, że dla wielu z Was są to banalne pytania, jednak wolę podpytać niż "błądzić po omacku"

Z góry dziękuję za pomoc 🙂

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@jarys, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
3 godziny temu, jarys napisał:

Zestaw "przyniósł Mikołaj" jednak w zestawie była tylko instrukcja zmontowania obudowy. No i to już zrobione, jednak teraz zostało połączenie wszystkiego w jedna całość (kabelkami) W tym miejscu potrzebuję Waszej pomocy.

Pewnie tylko sam Chińczyk-projektant wie o co chodzi w tym zestawie 😉 Ciężko powiedzieć jak jest zbudowany ten shield, ale strzelając w ciemno:

3 godziny temu, jarys napisał:

czy 13 pinów na płytce są połączone 1 do 1 z pinami na Arduino uno? Czy jak zaprogramowałem silnik na pin PWM 6 korzystając z Uno bez rozszerzenia, to na Shield powinienem podłączyć do portu digital nr 6 czy do wyjścia 6 z Uno?

Pin 6 to pin 6, Chińczyk wyprowadził te same piny w kilku miejscach dla wygody i chyba dlatego, aby wyglądało, że jest tam więcej pinów. Na tej płytce nie ma żadnego ekspandera, więc połączenia są 1 do 1. Ciężko mi jednak dokładnie pomóc, bo piszesz o sterowaniu silnika "za pomocą" 1 pinu, a mostek, który posiadasz (L298N) wymaga optymalnie 3 pinów na każdy silnik. W każdym razie zaznaczone przez Ciebie "piny 6" to tylko inne wyprowadzenia tego samego sygnału 🙂

Jeśli nie znasz dobrze tematu to może przejrzyj sobie mój kurs budowy robotów z Arduino. Używam tam innej elektroniki, ale może jak się wczytasz to jakieś podstawy się przydadzą: Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Bardzo dziękuję za odpowiedź, już sprawdziłem i faktycznie piny na moim Shield są powielone, ale powinno coś się z tego zmontować 😉

Już wcześniej skorzystałem z kursu i na jego podstawie sprawdziłem każdy podzespół czy dział (korzystając z kodów zawartych w kursie) .Podłączyłem wszystkie 4 silniczki, pod Arduino i moduł L298, następnie wczytałem kod (3 sek. do przodu, 3 sek. do tyłu) i działa jak należy 🙂

Jednak nie wiem czy prawidłowo to podłączyłem pod zasilanie (dwa zasilania - 9V i 6V). Czy może ktoś bardziej doświadczony ode mnie sprawdzić poniższy schemat, czy to jest prawidłowe podłączenie zasilania? Tak jak zaznaczyłem na schemacie, u mnie zworka 5V jest zdjęta. Czy można lepiej/efektywniej podłączyć zasilanie w takim przypadku?

2143014486_UNOL298.thumb.JPG.a6189d029428cb80b7da8095630e91a5.JPG

Z góry dzięki za wsparcie dla początkującego🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wygląda na to, że połączenia są poprawne (przynajmniej na schemacie). Wiele tutaj nie zmienisz. Gdybyś miał koszyk na 5xAA to mógłbyś wykorzystać stabilizator znajdujący się na mostku H do zasilania Arduino z 5V, ale w takiej sytuacji Twoje rozwiązanie będzie dobre. Trochę bez sensu mieć w takim robocie dwa źródła zasilania tego typu, ale trudno - tak to już ktoś wymyślił widocznie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam , ja również zakupiłem dla Syna zestaw, który niestety nie posiada instrukcji i przykładowego kodu.

Przeczesując rożne strony nie udało mi się znaleźć w pełni kompatybilnego schematu elektrycznego i sposobu montażu części.

W zestawie były:

  1. Podwozie 4WD
  2. Płytka zgodna z Arduino UNO, 
  3. Sensor Shield V5,
  4. Moduł sterownika silnika krokowego L298N (wersja z wyjściami po obu stronach płytki) + 4 silniki
  5. Interfejs 4kanałowego modułu czujnika śledzenia (patrząc na różne tutoriale do śledzenia linii)
  6. Serwo SG-90 i czujnik HC-SR04 do wykrywania przeszkód
  7. 3x moduły MH-B  (patrząc na inny tutorial do wykrywania przeszkód. montaż z przodu po bokach 2szt i jedna po środku z tyłu)
  8. Moduł Bluetooth HC-05
  9. pojemnik na 4 baterie AA.

Zestaw wydaje się być zlepkiem kilku różnych podejść do tematu.

Może macie pomysł w jaki sposób powinno się połączyć wszystkie te elementy a co najważniejsze jakie zastosować zasilanie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@vvi witam na forum 🙂 Niestety nie znajdziesz raczej gotowca, tego typu zestawy mają to do siebie, że użytkownik zostaje z tym jednak sam. Sterowniki L298N to leciwe konstrukcje, przez które zmarnujesz sporo energii z baterii. Pytanie co dokładnie chcesz z tego uzyskać? Bo najlepiej byłoby po prostu potraktować to jako zestaw do nauki Arduino i samemu rozgryzać każdy moduł osobno. Robota zbudujesz z tego na samym końcu. Alternatywnie - jeśli jeszcze możesz - zwróć zestaw i zamów coś, do czego producent dodaje instrukcje/kurs.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Dziękuje za podpowiedz. Wybierzemy uczenie się każdego modułu po kolei i chyba to będzie najlepszy walor edukacyjny dla 10 latka.

Czy możesz podpowiedzieć na przyszłość jakiś dobry zamiennik do L298N który byłby dostępny na Botland?

Czy może od razu lepiej Forbot Robot Shield dla Arduino?

Dziękuję

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 5.06.2023 o 18:55, vvi napisał:

Czy możesz podpowiedzieć na przyszłość jakiś dobry zamiennik do L298N który byłby dostępny na Botland?

Czy może od razu lepiej Forbot Robot Shield dla Arduino?

Ciężko mi tutaj coś doradzisz, bo z jednej strony mogę polecić nasze rozwiązanie, o którym piszesz, jednak sterowników silników jest dużo. Wszystko zależy od tego, co dokładnie chcesz podłączać do tej konstrukcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.