Skocz do zawartości

Sterowanie silniczkami 24v DC poprzez Raspberry Pi


szczepanczyk

Pomocna odpowiedź

Dzień Dobry. 

Jestem początkujący jeśli chodzi o elektronikę i bardzo proszę o radę. Chciałbym wykonać pewien projekt. 

Raspberry PI z wyświetlaczem + program w GTK+ lub Qt sterujący czterema silniczkami 24v. Aktualnie mam to zrobione prawie wyłącznie za pomocą płytki https://allegro.pl/oferta/telaml-xl4016-zasilacz-regulowany-max-10a-35v-7402283468 i w sumie działa. Zależy mi jednak na tym, aby nie kręcić śrubokrętem, tylko podłączyć wyświetlacz dotykowy, raspberry i dowolnie sterować obrotami silników (od 0 do 24v) za pomocą programu z GUI. 

Jeśli chodzi o część z programem GUI to nie ma problemu. Pytanie jakich komponentów użyć oraz co i jak podłączyć do Raspberry aby to mogło zadziałać.

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc 🙂

Mateusz

Link do komentarza
Share on other sites

@szczepanczyk, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

9 godzin temu, szczepanczyk napisał:

Raspberry PI z wyświetlaczem + program w GTK+ lub Qt sterujący czterema silniczkami 24v.

Upewnię się tylko, że chcesz to robić faktycznie na RPi. Nie wolisz wariantu, w którym budujesz mały układ na Arduino, który steruje silnikami, a kontrolujesz jego działania za pomocą oprogramowania odpalonego na dowolnym PC? Komunikacja mogłaby się łatwo odbywać po USB. Taka wersja wydaje się sporo prostsza i tańsza w budowie. Czy na pewno potrzebujesz RPi z osobnym wyświetlaczem do tego projektu?

Link do komentarza
Share on other sites

Hej. 

Potrzebuję aby interfejsem końcowym dla użytkownika była ładnie wyglądająca aplikacja na wyświetlaczu dotykowym. Aplikacja ta oprócz kontrolowania czasu pracy i prędkości obrotowej silniczków ma robić jeszcze dużo innych rzeczy (np. być cały czas połączona z internetem, odpytywać zdalny serwer o jakieś tam parametry, wysyłać statystyki ilości uruchomień silniczków itp.) Całość ma być zamknięta w skrzynce z której dla użytkownika dostępny jest tylko wyświetlacz 7 calowy z ładną aplikacją. Prędkość silników jak i długość czasu ich pracy muszę jakoś "uzmiennić" bo te dane będą pobierane ze zdalnego serwera. To czego potrzebuję to rozwiązanie jak z Raspberry kontrolować prędkość obrotową i czas pracy każdego z 4 podłączonych silniczków. Pomiędzy Raspberry i silniczkami może być oczywiście jakiś układ z arduino lub cokolwiek co w najprostszy sposób spełni powyższe wymagania. 

Pozdrawiam, 

Mateusz 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No ale to musisz coś więcej napisać o tej maszynie, bo silniczek silniczkowi nierówny. Jest wiele driverów do tego rodzaju napędów, ale różnią się tak bardzo, że nie możemy polecić czegoś w ciemno. Jakiego rzędu to są moce? Czy silniczki będą mocno obciążone? Z czego to będzie zasilane, bo ew. źródło musi wytrzymywać obciążenie wszystkiego na raz. Czy praca będzie miała charakter ciągły (np. przez 15 minut) czy raczej chwila działania i długa (kilka minut) przerwa? W pierwszym przypadku trzeba znaleźć driver umiejący w długotrwały sposób oddawać duży (czyli jaki?) prąd i być może przewidzieć chłodzenie aktywne (wiatraki?) lub choćby spore radiatory. W drugim można dać coś mniejszego, bo nawet nie zdąży się nagrzać. Czy chcesz zrobić to porządnie, bo jest to maszyna dla przemysłu/warsztatu, czy raczej zabawka lub reklama na wystawę, gdzie owszem ma działać, ale gdy coś padnie to strata niewielka? To wszystko jest ważne. Sterownik takiego silniczka może kosztować 20zł a może i 500.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Silniczki będą małe i będą pracowały max 7 sekund(pierwszy) i max 5 sekund(drugi) jednocześnie przy każdorazowym naciśnięciu na panel dotykowy Raspberry Pi. (To który silniczek z którym będzie pracował, chciałbym zdecydować z programu z wyświetlacza dotykowego).

Parametry to mniej więcej 24v, komutatorowy silnik, prąd nie więcej niż 2A. Nie ma to być zabawka i silniczki będą uruchamiane w powyższy sposób kilkaset razy dziennie(w najgorszym wypadku) . 

 

Edytowano przez szczepanczyk
Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli silniki mają kręcić sie tylko w jednym kierunku - pewnie wystarczy MOSFET sterowany przez transoptor z pinu Raspberry. Nie zapomnij w takim wypadku wstawić rezystor ok 10k między Gate a Source tranzystora. Wylicz odpowiednią wartość rezystora pomiędzy pinem Raspberry a transoptorem.

ddd5834e-952f-4fe1-b6f3-bc06c59ba349.thumb.png.a2f557320c68d527eced2ac96b0d80d8.png

Jeśli silnik ma też zawracać - spróbuj mostka-H.

QT pewnie dogada się z biblioteką WiringPI. Poszukaj hasła: PWM Wiring Pi

Edytowano przez rziomber
Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście, że zadziała. Poziomy wejściowe L298 pasują do 3V sygnałów z Maliny więc możesz to łączyć bezpośrednio. W zależności od tego jaki moduł kupisz będzie miał większy lub mniejszy radiator a ten scalak nie należy do supernowoczesnych rozwiązń i będzie się grzał. Dlatego kup coś, co ma w miarę sporo blachy. Z napięciem 24V poradzi sobie bez problemu. Widziałem gdzieś moduły mające na sobie 2xL298 więc miałbyś na jednej płytce sterowanie od razu 4 silnikami. Może się jednak okazać, że te Twoje napędy biorą naprawdę te 2A (a nie tylko w czasie startu lub zatrzymania, możes zpodać jakieś konkretne namiary na te silniki?) i wtedy radziłbym łączyć dwa kanały z jednego scalaka równolegle. W takiej sytuacji potrzebujesz 4 sztuk dla 4 silników. na szczęście te moduły są w miarę tanie: na aukcjach chodzą poniżej 15zł. Za 60zł masz komplet, potem jakoś to zamocować, okablować, podłączyć do Pi i masz hardware. A najlepiej, zanim pierwszy raz podłączysz zasilanie pokaż schemat. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia ze sprzętem, to łatwo można zrobić coś głupiego i potem żałować.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.