Skocz do zawartości

Obudowa lampki RGB


Mechano

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Zabieram się za budowę lampki. Założenia są takie, że ma to być niewielkie urządzenie, nadające się do postawienia na stole, biurku. Ma być przeznaczona dla mojego siostrzeńca (niecały roczek) więc pomyślałem o budowie jej jako RGB, żeby można jej było użyć jako funkcjonalnej lampki białej oraz różnokolorowej tak, żeby młody mógł się pouczyć kolorków za jakiś czas (stymulacja mózgu na pewno też się przyda). Mówimy o wysokości do 30cm. Całość ma być w miarę zwarta i wytrzymała, może mieć trudne warunki życia 😉

Najprostsze rozwiązanie RGB teraz to diody WS2812, konkretnie ile ich będzie jeszcze nie wiem. Stanąłem na obudowie tego cuda. Mam dwie główne koncepcje, pierwsza to prosty walec w płaską górą, druga to ostrosłupowa podstawa z przezroczystą kopułą albo z diodami ułożonymi na kratce (zrzut z Fusiona poniżej). Pierwsza wersja wydaje się bardzo prosta i w sumie na tym mi zależy tylko nie mam pomysłu z czego wykonać tą tubę. Cena przezroczystej rury z plexi powala, zwykła biała rura pcv może nie przepuszczać dostatecznie dużo światła, za to prostota budowy i duża ilość miejsca w środku jest dosyć atrakcyjna. Myślałem o budowie jakiejś ramy i obiciu jej jakimś białym, plastikiem ale też nie mam pomysłu czego użyć.

Drugi projekt wygląda chyba trochę ciekawiej ale jest trudniejszy w budowie (idealny do wydrukowania ale niestety nie mam takiej możliwości) i też nie mam pomysłu na kopułę.

Mam nadzieję, że doradzicie mi czego mogę użyć, na razie zależy mi tylko na tym elemencie, całą elektroniką chciałbym się zająć mając konkretną i zwymiarowaną wizję, elektronika później.

Pozdrawiam,

Mechano

lampa.png

Link do komentarza
Share on other sites

przepraszam ale ostatnio kupowałem rurę z plexi i zapłaciłem chyba trzy dychy za półtora metra (czarodziejska laska dla wróżki, jeszcze pół mi zostało). co znaczy że cena powala?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie w tym wypadku drukowanie z przezroczystego filamentu mogłoby dać ciekawy efekt (przy kilku warstwach zrobi się mleczny). Nie masz kogoś znajomego z drukarką albo jakiegoś fablabu w okolicy, aby coś takiego wydrukować? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak

Jaką średnicę miała ta laska? Ja myślę o wielkościach rzędu 200mm a takie są drogie, tutaj jest najtaniej jak znalazłem i to za pół metra wychodzi stówa:

https://rury-plexi.pl/rura_plexi_200mm194mm-44p.html

A dalej to już tylko drożej:

https://rury-plexi.pl/rura_plexi_200mm190mm-322p.html

@Treker

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy coś takiego mam w okolicy. Poszukam w internecie, może coś tu jest. Dzięki za pomysł.

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A to faktycznie, przy 200mm taniej nie będzie, zwracam honor.

Nie myślałeś o wykorzystaniu domowych śmieci? Jakieś opakowania (wiaderka) po śledziach/serkach/margarynach itp?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Po przemyśleniu sprawy wpadłem na pomysł użycia odpowiedniej wielkości pudełka spożywczego z przezroczystego plastiku. Wybrałem się do kilku sklepów typu "gospodarstwo domowe" i znalazłem odpowiednie:

830550381_pudekonalampe.thumb.jpg.5a9726e8706bf9cb7ea81dd0232d7d00.jpg

Tym sposobem mam coś o wymiarach ok. 250x130x130 za ~3 dyszki. Pozostaje teraz tylko jedno ważne pytanie. Chcę, żeby wnętrze było lekko matowe, żeby światło się rozpraszało na tym a przy okazji, żeby nie było do końca widać wnętrza. Ewentualnie można by jeszcze użyć jakiegoś półprzezroczystego filtra ale też nie wiem co by to mogło być. Jak to zrobić? Wykleić, wymalować czymś środek? Czy może to w ogóle nie ma sensu i zostawić jak jest?

 

Druga sprawa, przy okazji szukałem też czegoś na obudowanie podstawy i pomyślałem o plastikowych deskach do krojenia. Kupiłem dwie takie, niestety nie ma na nich napisane z czego są zrobione. Zastanawiam się czy gdyby je lekko podgrzać to czy udało by się je dogiąć do odpowiedniego kształtu, wtedy można by to zrobić z jednego kawałka i nie było by żadnych łączeń (zwłaszcza, że klosz ma zaokrąglenia na wierzchołkach. Może tutaj też ktoś wpadnie na jakiś pomysł?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.02.2019 o 14:54, Mechano napisał:

Tym sposobem mam coś o wymiarach ok. 250x130x130 za ~3 dyszki. Pozostaje teraz tylko jedno ważne pytanie. Chcę, żeby wnętrze było lekko matowe, żeby światło się rozpraszało na tym a przy okazji, żeby nie było do końca widać wnętrza. Ewentualnie można by jeszcze użyć jakiegoś półprzezroczystego filtra ale też nie wiem co by to mogło być. Jak to zrobić? Wykleić, wymalować czymś środek? Czy może to w ogóle nie ma sensu i zostawić jak jest?

A może uda Ci się delikatnie zmatowić całość drobnym papierem ściernym?

Dnia 14.02.2019 o 14:54, Mechano napisał:

Zastanawiam się czy gdyby je lekko podgrzać to czy udało by się je dogiąć do odpowiedniego kształtu, wtedy można by to zrobić z jednego kawałka i nie było by żadnych łączeń (zwłaszcza, że klosz ma zaokrąglenia na wierzchołkach. Może tutaj też ktoś wpadnie na jakiś pomysł?

Zaginanie czegoś "na ciepło" w domowych warunkach raczej rzadko daje ładne efekty. Ciężko będzie uzyskać równe powierzchnie, a przy zbytnim podgrzaniu od razu powstaną ciemne ślady. Dość ryzykowane podejście. Próbowałeś już?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem o papierze ściernym i miałem nadzieję, że ktoś już coś takiego robił i coś podpowie. Wydaje mi się to też najlepszą opcją, bo żadne malowanie czy wyklejanie nie wyjdzie lepiej.

Co do zaginania to nic jeszcze w temacie nie robiłem. Będę miał na to czas w przyszłym tygodniu, jak nie wyjdzie to zrezygnuję z gięcia i na rogach wstawię jakieś zaokrąglone wstawki z rurki pcv o właściwej średnicy albo coś w tym stylu.

Link do komentarza
Share on other sites

Z mojego doświadczenia gięcia drobnych plastików. Przy podgrzewaniu hotairem, to plastik jest sztywny do pewnego momentu, a potem momentalnie robi się plastyczny i trudno nad tym zapanować. Może przy dobraniu odpowiedniej temperatury, albo jakimś innym sposobem byłaby większa kontrola.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.