Skocz do zawartości

Jak obliczyć potrzebny zasilacz?


xhydromovie

Pomocna odpowiedź

Cześć, sorki takie podstawowe pytanie ale nie moge tego zrozumieć.

Mam zasilacz 12V którego potrzebuję do chwilowego zasilenia cewki oraz zasilenia przetwornicy 12 -> 5V która maksymalnie pobierze 3A (ledy + przekaźnik). Jak obliczyć ile Amper powinien zapewniać zasilacz 12V?

Przykładowo:

- Zasilacz 12V 4A = 48W

- Przetwornica 5V 5A = 25W 

48W - 25W = 23W # Zostaje mi 23W

23 / 12 ~ 1.9 A

Czyli powinien starczyć do chwilowego zasilenia cewki oraz przetwornicy?

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Chwila, chwila po kolei i od początku. Masz zasilacz 12V i potrzebujesz z tego zrobić 5V i co najmniej 3A, tak? To daje już 15W (nie licząc strat). Dodatkowo potrzebujesz z tego zasilacza 12V zasilić cewkę przekaźnika, tak? Ile prądu on potrzebuje (jaka moc)? Chyba, że przekaźnik też jest na 5V i stąd te 5A?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie, z tym że 12V potrzebuje do wzbudzenia cewki elektrozamka. W dokumentacji jest podane 0.4A. A sama przetwornica jest potrzebna do zasilenia przekaźnika który będzie sterował elektrozamkiem oraz do zasilenia ledow.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli mamy 12V i 0.4A do cewki przekaźnika i 5V, 3A do ledów, tak?

No to teraz już proste, liczysz ile mocy potrzebują ledy, doliczasz do tego przynajmniej 20-30% (moim zdaniem) i potem dodajesz to do mocy cewki przekaźnika (też z jakimś naddatkiem). Dobierasz tak zasilacz, żeby starczyło mu prądu (lub ogólnie mocy) do zasilenia przetwornicy i przekaźnika. Zawsze warto dodać ciut więcej mocy bo przetwornicy nie mają 100% sprawności i same też się trochę grzeją a tego czasami też warto uniknąć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

@Mechano

No dobra. Jeszcze raz dla pewności.

Zasilane 5V:

  1. Ledy to ws2815b. Potrzebny mi pasek 0.5 m - same ledy 60szt/m czyli 30 ledów. Każdy led pobiera 50mA Czyli wychodzi 1.5A. + 30% = około 2A
  2. Moduł przekaźnika pobiera 75mA więc prawie nic.
  3. Razem potrzebują 2A.
  4. Ale ja chcę kupić przetwornicę na 5A. To chyba nie przeszkadza?

Zasilane 12V:

  1. Elektrozamek 12V 0.5A

Zapotrzebowanie razem = (12V * 0.5A) + (5A * 5 V) = 31W

Mam przy sobie zasilacz 12V 4A (48W) więc chyba będzie odpowiedni? 48W > 31W (zapotrzebowanie) 

Co do przetwornicy planuję kupić taką https://allegro.pl/oferta/przetwornica-step-down-xl4015-4-38v-5a-75w-7737061217

Edytowano przez xhydromovie
Link do komentarza
Share on other sites

1) ws2812b pobiera max. 60 mA a nie 50

2) przetwornica powinna być OK (dawno takich drogich nie stosowałem 🙂 )

3) z ciekawości - co steruje tymi ledami i czemu nie pobiera prądu? Pamiętaj, że nie wolno podłączać do sygnału ledy jeśli nie jest podłączone zasilanie...

 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1) Sprawdzałem tutaj https://www.pololu.com/product/2547. Dzięki za uwagę. W sumie to nie robi różnicy, i tak planowałem kupić 5A przetwornicę.

2) Oki

3) Sterować ledami będzie Raspberry Pi 3. Potrzebuję do tego https://allegro.pl/oferta/konwerter-poziomow-logicznych-3-3-5-v-arduino-4k-7591999517. Dodam że Raspberry będzie zasilane z odzielnego zasilacza. Po prostu nie chce upalić malinki. - Dzięki, będe pamiętał o kolejności podłączenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, teraz wszystko czaję. Obliczenia wydają się dobre, grunt, że przetwornice nie pracują na 100% dopuszczalnej mocy.

Na przyszłość warto zapamiętać, żeby taki dobry opis dawać na samym początku, wtedy nie było by tych nieporozumień z mojej strony i  odpowiedź była by pewnie ze dwa dni temu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.