Skocz do zawartości

Jak zasilać 50 niebieskich diod świecących


Anonim

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich forumowiczów !!! 🙂

niedawno nabyłem kurs elektroniki część 1

jestem na jego początku i zastanawia mnie jakie żródło zasilania dać do układu z 50 ęcioma  diodami led kolorze niebieskim oraz jaki opór zastosować by wszystko nie uległo spaleniu :)???

Wiem że w kursie są podane wzory na wszystko i różne przykłady ale nie do końca je chyba rozumiem -dawno nie miałem fizyki 🙂 Czy ktoś pomoże ?

Link do komentarza
Share on other sites

@michaLn, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
3 godziny temu, michaLn napisał:

jestem na jego początku i zastanawia mnie jakie żródło zasilania dać do układu z 50 ęcioma  diodami led kolorze niebieskim oraz jaki opór zastosować by wszystko nie uległo spaleniu :)???

Na początku proponowałbym na spokojnie przejść kurs minimum do części, w której omawiane są diody świecące. Na pewno ten artykuł (razem z poprzednimi) wiele Ci wyjaśni. Jeśli ktoś poda Ci teraz odpowiedź to raczej wiele się z tego nie nauczysz. Zasilanie tylu diod to nie jest banalny temat. Sporo zależy m.in. od sposobu, w który będziesz je łączył. Zagadnienie to bardzo dokładnie opisaliśmy w tym artykule: Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!. Gwarantuję, że jak go później przeczytasz i wykonasz opisane tam ćwiczenia to wszystko stanie się jasne 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Anonim

z moich wyszło mi

zasilanie 157,5V    

rezystor 7,500 ohm

moc 3,15watt

ale nie mam pewności 100% nie rozumiem do końca tego wszystkiego .

Czy dobrze to policzyłem ???

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiemy czy dobrze policzyłeś, ponieważ nie napisałeś jak chcesz je połączyć. Szklana kula 🔮 pozwala jednak przewidzieć, że wybrałeś dość niepraktyczny sposób zasilania diod 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

chciałem połączyć je szeregowo z rezystorem ale jak przeglądam tematy w kursie to chyba będzie jeszcze potrzebny tranzystor no nic najwyrażniej muszę to bardziej zgłębić czytając wszystkie części kursu .dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie moim pytaniem Tłustego Czwartku życzę 🙂.

Opór policzyłem z wzoru R=u/r

moc p=i*u

u(zas)=U r+U diody 

Link do komentarza
Share on other sites

@michaLn przy tej liczbie diod połączenie wszystkich elementów w szereg nie będzie optymalnym rozwiązaniem (przez wymóg zasilania wysokim napięciem). Zdecydowanie łatwiej pójdzie Ci, jeśli połączysz je trochę inaczej np. w kilka mniejszych szeregowych obwodów. Oczywiście tranzystor będzie potrzebny do sterowania całością, ale nie sprawi on nagle, że Twoje rozwiązanie z połączeniem 50 diod w jeden szereg będzie wymagało mniejszego napięcia 😉 Przejdź na spokojnie przez kurs elektroniki i wskazany wyżej artykuł to na pewno wszystko będzie jaśniejsze.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak to co się stanie? Nic się nie stanie, po prostu przestanie świecić. Jeśli będzie prawidłowo połączone i odpowiednio zabezpieczone to na tym się skończy.

Co do praktyczności takiego połączenia. To i owszem jest to praktyczne i całkiem często się nawet podobne układy wykorzystuje - dla przykładu lampki choinkowe.

Takie połączenie ma ten plus że przy odpowiednio długim łańcuchu nie potrzeba nawet zasadniczo zasilacza. No i oczywiście dałoby radę tym nawet sterować.

Ale nie polecam tego typu połączenia dla początkujących, przy wysokich napięciach występuje ryzyko porażenia prądem, które w najlepszym wypadku nie będzie przyjemnym doświadczeniem, a w najgorszym może skończyć się śmiercią 😛

Link do komentarza
Share on other sites

A jak ktoś boi się sprawdzać takie rzeczy pod napięciem to może sobie na kolanie zmontować układ do sprawdzania diod (bateryjka lub zasilacz, rezystor i kawałek przewodu) i posprawdzać po kolei czy się świecą - oczywiście ta uszkodzona świecić nie będzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.