Skocz do zawartości

Zdalna komunikacja na odległość około 500 m


raspbduino

Pomocna odpowiedź

@raspbduino, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

3 godziny temu, raspbduino napisał:

Wszystko mam gotowe, lecz potrzebuję sprawnej transmisji  wideo i sterowania na odległość około 500m. Czy ktoś może polecić mi jakieś tego typu moduły?

Nie napisałeś najważniejszego - czy ten pojazd porusza się po dnie jeziora czy po powierzchni? Do tego przydałaby się informacja, czy szukać rozwiązania przewodowego czy bezprzewodowego. Jeśli chodzi Ci o bezprzewodową komunikację z "robotem", który jest na powierzchni to polecam iść w stronę sprzętu modelarskiego (zarówno do sterowania jak i transmisji wideo). Nie spodziewaj się jednak raczej jakości HD 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Porusza się pod wodą nie dotykajac dna oprócz ramienia zbieracąjego fragmenty gleby. Jeszcze w sprawie sterowania chodzi mi raczej o bezprzewodowe, obraz z kamery nie musi być w bardzo dobrej jakości, lecz chciałbym zadbać o jak najmniejsze przesunięcie czasowe i przynajmniej 30 fps.

Aktualizacja:

Znalazłem coś takiego, lecz nigdy nie korzystałem z takich rozwiązań. Zwykle używałem np modułu radiowego FS100A, wifi, czy też technologii bluetooth. W jaki sposób mógłbym połączyć to z arduino?

https://botland.com.pl/pl/aparatury-sterujace/7307-aparatura-radiolink-t8fb-8-kanalow-24-ghz-odbiornik-r8ef.html

 

Link do komentarza
Share on other sites

Fale radiowe zachowują się nieco inaczej pod wodą niż w powietrzu i dochodzi do tego wiele innych czynników mających negatywny wpływ na komunikację ale skoro masz już robota to powinieneś już coś na ten temat wiedzieć. Najpewniejszy sposób to przewód, dla wymagań jakie podałeś chcąc realizować RC mogę zasugerować antenę kierunkową od strony operatora zanurzoną pod powierzchnię wody na głębokość powyżej 0.5l i tak samo kierunkową w robocie zakładając, że nie będzie przeszkód na drodze komunikacji. Dzięki temu wyeliminuje się część czynników o których wspominałem.

Dobrze byłoby zastosować dłuższe fale niż te w popularnych modułach wifi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

jeśli to ustrojstwo porusza się pod wodą to zapomnij o jakimkolwiek radiu - woda świetnie to tłumi (szczególnie w zakresie częstotliwości używanych w typowych aparaturach rc). sterowanie możesz rozwiązać ultradźwiękiem, ale przekazanie obrazu z kamery to tylko kabel.

co powiesz na boję połączoną kablem z robotem?

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ponieważ całość jest asekurowana przez robota na powierzchni wody to rzeczywiście mógłbym przekazywać informację za pomocą kabla, a z łodzi już do osoby na brzegu, lecz pozostaje problem wodoodporności. Trzeba by zamocować kabel w taki sposób żeby nie wlewała się woda do środka robota.

Link do komentarza
Share on other sites

nie napisałeś o najważniejszym - czy to dno jest 10 metrów pod wodą czy dwa kilometry. uszczelnienie kabla jest możliwe, ale inaczej będzie wyglądać w tych dwóch przypadkach.

Link do komentarza
Share on other sites

To albo możesz coś samemu "ulepić" dla uszczelnienia albo kupić po prostu przemysłowe, wodoszczelne złącza (ale raczej tanie nie będą). Jednak zapewnienie szczelności przy 15 m to nie będzie łatwa sprawa.

Do zdalnego sterowania na dużą odległość (bojka<>brzeg) możesz też wykorzystać LoRe - jeśli nie musisz przesyłać dużej ilości informacji to powinna się sprawdzić. Mam za sobą projekt pewnego pływającego obiektu sterowanego przez LoRe i działało dobrze.

11 godzin temu, raspbduino napisał:

Jeszcze w sprawie sterowania chodzi mi raczej o bezprzewodowe, obraz z kamery nie musi być w bardzo dobrej jakości, lecz chciałbym zadbać o jak najmniejsze przesunięcie czasowe i przynajmniej 30 fps.

W takim razie można pomyśleć o kamerze analogowej, która łączy się z nadajnikiem FPV umieszczonym w bojce. Dalej transmisja do brzegu. Obraz będzie jednak średniej jakości, przydadzą się też anteny kierunkowe. Od razu polecam również dodać drugą kamerę cyfrową, która będzie na dole rejestrowała obraz w HD. Zawsze po wyciągnięciu robota będzie można dokładnie przejrzeć co działo się na dnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

arduino pobiera tak mało prądu, że każda przetwornica się nada.

co do kabla: przecież masz tam silniki, manipulator, jakoś to musiałeś uszczelnić? to tak samo kabel.

i taki luźny pomysł: robot jest hermetyczny, ale nie byłoby chyba problemem utrzymanie wewnątrz ciśnienia odpowiadającego głębokości. cała elektronika powinna to wytrzymać, a uszczelnienia nie musiałyby być odporne na różnicę ciśnień... no, ale to taki luźny pomysł i wcale nie musi być dobry.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

no, nigdzie nie napisałem że to dobry pomysł 🙂

ale popraw mnie jeśli się mylę: czy do napełnienia zbiornika balastowego wodą potrzebna jest pompa czy wystarczy zawór? pompa będzie potrzebna do usunięcia tej wody... albo zbiornik z gazem pod ciśnieniem... i też zawór...

myślałem o konstrukcji podobnej do dzwonu, gdzie ciśnienie wewnątrz jest zawsze takie samo jak na zewnątrz...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pompę łatwiej kontrolować.

Po za tym jeżeli urządzenie się zanurzy to będzie musiało się wynurzyć. Wiem dokładnie jakie będzie ciśnienie, zbiorniki balastowe są elastyczne dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia. Chyba wytrzyma, (W klasie 8 nie ma jeszcze fizyki na takim poziomie ).

 

Link do komentarza
Share on other sites

@raspbduino jeśli to jest projekt szkolny to naprawdę radziłbym zacząć testy od małej skali. Zapewnienie wodoszczelności konstrukcji to trudniejszy temat niż się wydaje. Szkoda od razu działać w pełnej skali i utopić drogą elektronikę 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.