Skocz do zawartości

Robot Odbijadło


czołg

Pomocna odpowiedź

Jest to mój pierwszy działający robot 🙂 zbudowany w wolnym czasie podczas świąt. Wcześniej był światłolub, ale nie wiadomo czemu nie chciała działać. Postanowiłem zbudowć coś prostszego co napewno bedzie działać i podczas przegladania forum trafiłem na https://www.forbot.pl/forum/topics7/robocik-wall-i-vt1478.htm i postanowiłe zbudować coś podobnego. Moj może nie jest tak estetycznie wykonany, ale co się najbardziej liczy - działa.

Odbijadło Nazwa powstało od słowa odbijać, bo robot jeździ i odbija się od przeszkód.

Robot został zbudowany z:

Kawałka pleksi

Dwóch kółek zwykłych i dwóch skrętnych

płytki uniwersalnej

układu L293DNE

koszyka na baterie

dwóch wyłączników krańcowych

i dwóch silników z przekładnią

Przeszkody omija dzięki dwóm wyłącznikom krańcowym, których dźwignie przedłóżone są kawałkami kabla i po wpadnięciu na przeszkode jeden zostaje naciśnięty co wyłącza silnik po przeciwnej stronie. Jest to najprostsze rozwiązanie mające tylko jedną wadę 🙁 po wpadnięciu na przeszkode oboma czujnikami robot się zatrzymuje i nie potrafi jej ominąć. Problem jest w trakcie rozwiązywania i może pewnego dnia ominie każdą przeszkodę.

Filmy postaram się dodać w najbliższej przyszłści, gdy tylko robot dostanie nowe baterie bo na obecnych nizbyt chętnie jeździ. 😃

DSCN0267.thumb.JPG.070a1183f126595b5a2ef31af72db059.JPG

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Ładny, estetyczny robocik 🙂 Co do tego, żeby robot omijał przeszkody, kiedy dotkną oba wyłączniki przeszkody, to można było by napisać prosty program np. w bascomie 🙂 Przypuszczam, że schemat robota nie istnieje 😋

Link do komentarza
Share on other sites

to można było by napisać prosty program np. w bascomie

Zeby napisac krotki program w bascomie potrzebne jest uC a tutaj brak 😉

Przypuszczam, że schemat robota nie istnieje

W schemiacie swiatloluba wyrzucamy fotoranzystory i na inch miejscu dajemy 2 wlaczniki krancowe

A co do robta swietny jak na poczatek 😉 Polceam ci Przejscie na roboty z uC bo walliego juz zrobiles i swiatloluba piszesz ze tez ale cos nie wychodzil ( mi tez nie wyszedl robilem go pol roku haha )

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o przejście na roboty z uC to właśnie ucze się programować i mam nadzieje że następny robot bedzie już miał własny "mózg". A co to schematu to faktycznie nie istnieje, bo powstawał na bierząco w trakcie budowy i postaje nadal, ponieważ gdy będe umiał napisać jakiś programik to planuje dodać uC, aby ładniej omijał przeszkody i potrafił się cofnąć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Te ze zdjęcie powyżej znalazłem w Praktikerze wepchnięte gdzieś między regały 🙂 Ostatnie. Ale są dostęne takie, tylko większe. Bardzo dobre rozwiązanie, wykorzystałem w dwóch robotach i jego jedyna wada jest taka że jest głośne (czyli praktycznie brak wad).

Link do komentarza
Share on other sites

Prawda, ale można wykorzystać w wielu projektach. I kupić parę innych rzeczy, np. silniki, koła, co nie zmienia faktu, że mimo wszystko drogo. Ale w Polsce tego nie dostaniesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dobre rozwiązanie, wykorzystałem w dwóch robotach i jego jedyna wada jest taka że jest głośne (czyli praktycznie brak wad).

Są jeszcze bardzo ciężkie - nic dziwnego, że Twój robot tyle waży 🙂 Ja to zastosowałem w moim starym Nipponie i waga też była nieciekawa jak na "szybki" LF - ok. 600g - silniki zasilane dwukrotnym napięciem znamionowym, duża bezwładność na zakrętach i żegnajcie przekładnie...

Link do komentarza
Share on other sites

To małe kółko które mam nie jest ciężkie, poza tym przy wadze baterii to nic. Nie znam lepszego rozwiązania niż takie kółko, na pewno nie ślizg.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.