Skocz do zawartości

Moj pierwszy robot - Robi


pi1er

Pomocna odpowiedź

Jak tak patrze na ten schemat to mam wątpliwości jak to niby ma działać skoro prąd wiecznie będzie płynął od + do choćby (nawet jak fototranzystor nie będzie działał) ATMEGI...

Był zimny lut, teraz niby działa - dioda cały czas się świeci - czy zgaszę światło w pokoju i zamknę diodę IR - cokolwiek nie zrobię to atmega widzi że fototranzystor działa.

Czyli na pewno źle program.

Bobby to zapewne jest problem o którym piszesz, hmm muszę się douczyć tego adc/pull-up.

Hmm

Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = Avcc 
do 
if getadc(0) = 1024 then 
loop

Coś w tym stylu?

Link do komentarza
Share on other sites

Zostaw fototranzsytor. Sprawdź, czy nie jest wlutowany odwrotnie, diodę sygnalizującą działanie spróbuj podłączyć bezpośrednio na wyjście dzielnik fototranzystor-rezystor i do masy, zobaczysz wtedy, czy reaguje toto na przeszkodę (linię).

Dioda co jakiś czas mrugnie jak dam przeszkodę. Bez nic.

Na jakiej podstawie obliczyć to ADC?

Bo z tego co się domyślam LCD i wyświetlać aktualną wartość i patrzeć jak się zmienia w stosunku do przedmiotu (czy jest przeszkoda czy nie)?

Hmm, nie mogę znaleźć nic o tym pull-up'ie, a może byłby lepszy...

Link do komentarza
Share on other sites

Wez sobie dorzuć max232, zepnij to z kompem i będziesz miał na terminalu co się dzieje na procku 🙂, jak to odpowiednio zaprogramujesz i po krzyku 🙂, a koszt to tylko kilka zł

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wez sobie dorzuć max232, zepnij to z kompem i będziesz miał na terminalu co się dzieje na procku 🙂, jak to odpowiednio zaprogramujesz i po krzyku 🙂, a koszt to tylko kilka zł

Wolałbym LCD bo i tak jest w planach.

A jakbym dał zapis ADC(0) do eeprom, a później to odczytał?

Hmm wyświetlacz będzie prostszym pomysłem.

A jakbym użył komparatora tak jak tutaj? (schemat do komparatora - wyjście z komparatora do atmegi) Akurat mam jakiś układ scalony, który ma w sobie dwa ;D [LM393N]

IMG_4970e337e58a71684.png

Link do komentarza
Share on other sites

dla mnie wygodniejszy był max232 wpięty do rs232, bo i ta układ testowy mam cały czas podpięty do programatora, to przy okazji mam "jeden" kabelek więcej i widzę co mi się dzieje na procku.

Link do komentarza
Share on other sites

Luko, dobrze prawi, jak nie masz złącza com w komputerze, to złóż sobie tą przejściówkę usb-rs232 ttl na jednej atmedze8 i po krzyku. Z eepromu też można odczytać, chociaż nigdy tego nie próbowałem. Lepiej Ci będzie, jak ogarniesz to adc wbudowane, niż zewnętrzne komparatory. A pull-up to ten rezystor przy fototranzystorze, on jakby reguluje czułość układu.

Link do komentarza
Share on other sites

No dobra, fakt że na płytce została jeszcze podstawka od maxa (który miał być w początkowej koncepcji). Maxa, wtyczkę DB9, kondensatory mam, więc jutro to zrobię. I tak znając życie będę miał z czymś problemy 😃

Na szczęście COM w kompie też mam 🙂

Ten cały terminal to jako z bascoma włączam? ;d

A może pierw dam potencjometr(mam 20k) zamiast Rezystora przy fototranzystorze i będę kręcił?😃

Nie chcę tracić pinów RXD i TXD na Maxa...

Link do komentarza
Share on other sites

Nom, wystarczy terminal z bascoma włączyć, ustawić port prędkość, to samo na procku i działa. A do tego bardzo prosto się przesyła dane na terminal, tak więc chyba najprostsze rozwiązanie, tym bardziej że jak się okazuje części już masz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie chcę tracić pinów RXD i TXD na Maxa...

Strać je, strać, to połączenie przyda Ci się częściej niż myślisz. Szczególnie, że na tych pinach nie ma jakichś przerwań ani takich rzeczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra, zaraz przystępuję do montowania MAX232. W miedzy czasie miło by było jak ktoś sprawdził mi mostek poniższy (chodzi szczególnie o diody, bo reszta jest z forum)

Te diody to 1N4004.

Mam też taki schemat, hmm zawsze jeden tranzystor zaoszczędzony 🙂 Tylko czy to poprawne.

sch2.gif

(trzeba kliknąć bo wymaga białego tła)

Który lepszy?😃

Link do komentarza
Share on other sites

Diody z pierwszego twojego schematu są źle wpięte, podłączyłeś je po prostu antyrównolegle do zasilania. Zasada jest taka, że każde z wyprowadzeń mostka, które idzie na silnik, łączysz do plusa i minusa zasilania jak na schemacie 2, na którym brakuje oznaczenia połączeń przy styku diod i wyprowadzeń na silnik.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.