Skocz do zawartości

Moj pierwszy robot - Robi


pi1er

Pomocna odpowiedź

No więc, spokojnie - projekt ciągle w budowie.

Na razie skupiłem się na testowaniu podwozia i serw (mam 2 serwa Vigor VS-2). Bałem się, że serwa nie uciągną obudowy ze sklejki.

Podwozie testuje na płytce zrobionej specjalnie do testów (generalnie robot odbijak - na tą chwilę).

W niedziele powinienem skończyć całkowicie płytkę testową (brakuje jednego mostka H i konieczna będzie wymiana atmegi bo na jednym pinie ciągle Atmega widzi 1, nawet jak programowo ustawie ją na 0 - a nic nie jest podłączone do niej, podejrzewam spalenie pinu?) i przejść (w przypadku pomyślnych testów) do budowy głównej konstrukcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Edit1: Wybaczcie double posta.

Mam pytanie odnośnie schematu, chciałem zaoszczędzić pinów i podłączyć L293DNE pod piny służące do programowania. Jednak obawiam się, że to głupi pomysł.

Czy prąd podczas programowania i dane podawane na mosi miso... mogą uszkodzić L293DNE? Lepiej dać zworki przy gnieździe programatora czy po prostu zostawić te piny w spokoju?

Zastanawiam się także nad zastosowaniem jakiegoś stabilizatora na 5V ale o większej wytrzymałości prądowej z uwagi na zasilanie 3 serw, bo na tym schemacie prąd idzie bezpośrednio z baterii - planuje zastosować jakiś akumulatorek 9V, a takie napięcie mogło by popalić serwa nawet przy spadku 1,5V na mostku...

Jako zasilaniu myślałem o 8 bateriach Sanyo eneloop, polecali je na innym forum - ale nie ufam Niklowo-Wodorkowym...

Link do komentarza
Share on other sites

pi1er, na schemacie masz tysiące wolnych pinów a jednak chcesz oszczędzać, no cóż to proponuje przestań oszczędzać, bo sobie tylko niepotrzebnie życie komplikujesz.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzisiaj ukończyłem mojego pierwszego robota, sporo czasu na to poszło - jednak było warto. Doświadczenie nabyte przy jego budowie na pewno wiele razy mi się przyda.

Z tej racji chciałbym się podzielić schematem i programem - mam nadzieję, że komuś się to przyda.

[Robot co prawda nie wygląda estetycznie - złożony na płytce uniwersalnej - mnóstwo kabli, części "obudowy" poklejone taśmą izolacyjna lub klejem (poza mocowaniem przerobionych serw).

Myślę, że jak tylko dojdę do jakiegoś aparatu - to pojawią się zdjęcia - albo i nie żeby nikogo estetyka nie przyprawiła o zawał]

Krótkie objaśnienie:

7805 to stabilizator, na VI (wejście) podajemy prąd z zakresu 9-12V (teoretycznie - ja podaje 6V i stabilizuje na równo na 5V).

Wszystko oznaczone +5V idzie do VO stabilizatora (nóżka również oznaczona +5V).

Wszystko oznaczone GND idzie do GND stabilizatora.

Wyjścia z Atmega8 do MOSTEK H #1 i MOSTEK H #2 idą do dwóch mostków zbudowanych w oparciu o informacje z tego tematu

Ja użyłem mostka H na tranzystorach. Pomysłu Marka Tildena, którego to schemat budowy można znaleźć w temacie powyżej.

Program wymaga ustawienia wewnętrznego oscylatora na 8 MHz!

Schemat:

Mam nadzieję, że komuś to się przyda;)

ROBI.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.