Skocz do zawartości

[Inne] konwenter syganłu sterowania serwem na sterow. silnik


titp

Pomocna odpowiedź

Pozdrawiam

Poszukuję rozwiązania najlepiej na avr i Bascom .Problem dotyczy sterownika sygnału sterowania serwem popularnego SK18 na sterowanie silnikiem DC. Przecież wiele urządzeń korzysta z serw i silników - jak tym sterować jedną aplikacją ? Oczywiście zależy mi na tanim rozwiązaniu.

Są gotowe rozwiązania ale trochę za drogie /około 30 zł/ na silnik .

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Sterowanie serwem nieco różni się od sterowania silnikiem DC. Przede wszystkim potrzebny jest mostek H, albo chociaż tranzystor sterowany pinem "sygnałowym" - zależnie od wypełnienia silnik będzie zasilany danym napięciem... No i problematyczne będzie sterowanie w dwóch kierunkach. Obecnie do głowy przychodzi mi jedno rozwiązanie - prosty mikrokontroler interpretujący sygnały PWM i sterujący zależnie od nich mostkiem H... Choć nie wykluczam, że da się prościej 😉

Druga opcja to wykorzystanie jako silnik odpowiednio przerobionego serwa, np. jak w tym temacie:

https://www.forbot.pl/forum/topics7/prototyp-robota-edukacyjnego-na-wakacyjne-zajecia-w-gimnazju-vt2157.htm

Wówczas steruje się takim silnikiem jak zwykłym serwem. Warunkiem jest dokładne dobranie dzielnika zamiast potencjometru (najlepiej wymienić go na dwa identyczne rezystory o tolerancji 1%).

Link do komentarza
Share on other sites

Przerabianie serwa nie wchodzi w grę gdyż mają inne obudowy i nie da się - w moim przypadku- zamienić.

Jeszcze zostaje taki "prostacki" pomysł żeby do serwa podłączyć styki , które by sterowały silnikiem.

Może ktoś zna algorytm rozpoznawania przebiegu sterowania serwem w Bascom'-ie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

BoBBy dzięki za znak -choć trochę wody upłynie w Wiśle zanim uruchomię coś mniej więcej działającego. rozkaz mi nie znany /głównie czerpałem wiedzę z książki M.Wiązani-Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku BASCOM/ a tam tego nie ma.

A może wziąć po prostu samą elektronikę od serwa i podczepić do silnika.Tylko że silniki są na 3V a elektronika od serw zazwyczaj na wyższe napięcie no i czy prądowo wytrzyma taka elektronika nawet nie wiem jak przełożyć np. moment serwa na pobierany prąd.

Drugim pomysłem jest wykorzystanie podobno najpopularniejszego układu na świecie jakim jest NE 555 a właściwie NE 556. Jeden wykrywał by impulsy o wypełnieniu większym niż np niż 1.3ms a drugi mniejszym niż np. 1.2ms.Może można by było wprost podłączyć do silnika omijając tym samym mostek H. Nie wiem też czy bez kwarcu działał by poprawne. Właśnie zacznę szukać jakieś info w tym temacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Uff udało się .

Założenia :sterowanie przez sterownik serw SK18 ramieniem robota KSR10 firmy Velleman.

Dodatkowo stworzyłem możliwość sterowania przez pilota RC5.

Dołączyłem też LCD wskazujące ilość liczonych impulsów i adres z numerem rozkazu dla kodu RC5

Jako stopnie końcowe -mostki H wykorzystałem scalone L293D, czujnikRC5 to tfms5360 na 36kHz.

I nawet wszystko działa choć rzeczywiście nie da się zapętlić na więcej niż 10 cykli -gdyż ramię wraca na inne miejsce. Dla tego do poruszania platformy całego ramienia -może być, do samego ramienia nie bardzo.

Zamykam temat .Wszystkim pomagającym dziękuję.

sterownik silnika DC z serwokontrolera SK18.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.