Skocz do zawartości

Usypianie mikrokontrolera, karty SD (FatFS) i OLED


InspektorGadzet

Pomocna odpowiedź

W zasilanym z baterii urządzeniu na STM32F103 mam kartę SD, i OLED. Po czasie bezczynności usypiam OLED i mikrokontroler. Niestety pobór prądu jest duży, ok 23mA. Zacząłem szukać przyczyny, okazało się, ze gdy wyjmę kartę SD, pobór prądu spada do 160uA. Po wyjęciu OLED pobór prądu spada do 60uA. Pomijając trochę za duży ale akceptowany pobór prądu przez mikrokontroler uśpieni lub jakiś element zewnętrzny duży problem mam z karta SD. Czasem zdarzy się, że nie pobiera dużo prądu (wszystko razem ok 1mA, z czego wynika, ze karta SD 840uA). Jak zmniejszyć pobór prądu przez kartę SD? Byłem przekonany, że gdy CS=H, to karta pobiera minimum energii (mam rezystor podciągający CS do zasilania) ale wygląda na to, że nie. Na wszelki wypadek odmontowuję kartę (nie sprawdziłem jeszcze, co tak naprawdę FatFS wtedy robi) ale to nic ni cdaje.

Czy kartę trzeba uśpić jakąś komendą? Nic takiego nie znalazłem.

Edytowano przez InspektorGadzet
Link do komentarza
Share on other sites

Zasadne może być użycie dodatkowego klucza np CMOS, żeby wyłączać całkowicie kartę poprzez odłączenie zasilania.

Takie rozwiązanie pozwoli też zwiększyć niezawodność odczytu karty, jeśli dobrze się to oprogramuje.

Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, Zealota napisał:

Zasadne może być użycie dodatkowego klucza np CMOS,

To rozwiązanie jest zasadne prawie zawsze, tylko po co tryb uśpienia w różnych układach, jak owo uśpienie powoduje pobór stosunkowo dużego prądu?

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy również od samej karty i jej sterownika. Może warto spróbować z nowszym egzemplarzem, być może rozwiąże to problem. Po ustawieniu CS=H zmienia tryb z SPI na SD. Być może sterownik w tym czasie robi coś czego nie przewidziałeś jak np. ustawia przerwanie na którymś pinie i stąd ten pobór prądu. Żeby mieć pewność co do działania karty trzeba by było przestudiować jej specyfikację i poustawiać rejestry sterownika.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.