Skocz do zawartości

Raspberry Pi 4B - sterowanie wentylatorem


Fl3eX

Pomocna odpowiedź

To może ja trochę źle zrozumiałem. Jeśli to linia zasilania 3.3V to powinno być ok, zrozumiałem że chodzi o zwykły pin GPIO, co pewnie też by działało, ale raczej krótko. Jedyne o co bym się obawiał to ew. zakłócenia, ale bez oscyloskopu ciężko sprawdzić co tam się dzieje. Jak będzie się malinka resetowała to pewnie coś jednak siało.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

57 minut temu, Elvis napisał:

Nadal nie jestem pewien czy taki pomiar pokazuje chwilowe zmiany, ale nawet zakładając że Imax jest 63mA i nie generowane są żadne impulsy napięciowe, czy prądowe to w przypadku RPi mamy:

Więc ja zostanę przy moim zdaniu, że długo takie połączenie nie podziała 😞

Długo nie podziała tzn ile? 

Jestem pewien że podziała ponad 5 dni non stop włączonej malinki

(już tyle działa 🙂)

zasilam z pinu 3v3 power jest to pierwszy pin tuż obok pinu na którym jest 5V

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@muchac35 trochę się nie zrozumieliśmy - dla mnie GPIO oznacza General-purpose input/output (https://en.wikipedia.org/wiki/General-purpose_input/output), czyli po prostu pin mikroprocesora. Skoro podłączyłeś wiatraczek do linii zasilania 3.3V to zupełnie inna sprawa i większość moich uwag (poza zakłóceniami) jest nieaktualna.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, Elvis napisał:

@muchac35 trochę się nie zrozumieliśmy - dla mnie GPIO oznacza General-purpose input/output (https://en.wikipedia.org/wiki/General-purpose_input/output), czyli po prostu pin mikroprocesora. Skoro podłączyłeś wiatraczek do linii zasilania 3.3V to zupełnie inna sprawa i większość moich uwag (poza zakłóceniami) jest nieaktualna.

No wiesz ja mam raspberry do tygodnia i jestem zielony jeśli chodzi o GPIO jest listwa z 40 pinami wyczytałem że jest na jednym 5V było za głośno więc przełączyłem na 3V i jeszcze zaleta tego 3v3 że jeśli wyłączymy malinkę to wentylator nie ma zasilania a w 5V mimo że malinka była wyłączona (shutdown linux) ale zasilanie było podłączone to wentylatorek dalej pracował

Link do komentarza
Share on other sites

Tak wyjaśniona i już wiemy że tak jest bezpiecznie

Sprawdziłem temperaturę i bez obciążenia jest około 43stC a przy obciążeniu około 50stC

gdy odłączę wentylatorek (podłączony do 3v3) to temp wzrasta do 70stC

Dodam że przyklejone mam 3 radiatorki

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 2.10.2019 o 10:58, muchac35 napisał:

No wiesz ja mam raspberry do tygodnia i jestem zielony jeśli chodzi o GPIO jest listwa z 40 pinami wyczytałem że jest na jednym 5V było za głośno więc przełączyłem na 3V i jeszcze zaleta tego 3v3 że jeśli wyłączymy malinkę to wentylator nie ma zasilania a w 5V mimo że malinka była wyłączona (shutdown linux) ale zasilanie było podłączone to wentylatorek dalej pracował

U mnie nie wyłącza się po shutdown 😕

Link do komentarza
Share on other sites

Posiadam 4b i podłączyłem jak cytowany przeze mnie muchac35 - pod pin 1 3v3 i 6 masę, wcześniej miałem 4 (5V) i 6. Na 3v3 duuuuużo ciszej pracuje. Nie słychać go przy oglądaniu filmów na TV z kodi. Wentylatorek jakiś chiński z DC 5V. Po wyłączeniu shudown malinki wentylatorek nadal pracuje.

Link do komentarza
Share on other sites

@darjoz nie mam teraz jak tego sprawdzić, ale możliwości, że zmieniono coś w firmware RPi (lub to kwestia ustawień systemu z Kodi). Najlepiej byłoby jakbyś sprawdził to na najnowszym Raspbianie, wtedy przynajmniej będzie wiadomo czy jest to sprawa związana tylko z Kodi czy wszędzie masz taki problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawy temat z tym zasilaniem po wyłączeniu. Wychodzi na to że nie jest to związane z wgranym systemem bo po wyjęciu karty SD sytuacja nie zmienia się. Zależy to od bootloadera. Możliwość wyłączenia zasilania na listwie GPIO jest dla potrzeb HATów. Nie wiem jak to jest ze wcześniejszymi wersjami RPi ale prawdopodobnie na nich jest to domyślnie włączone. Na RPi 4 wychodzi na to że jest wyłączone. 

Można jednak włączyć możliwość odcinania zasilania w ustawieniach bootloadera wgranego na eeprom RPi. Potrzebny jest do tego pakiet rpi-eeprom. Po aktualizacji systemu powinien być już zainstalowany. Więcej o tym w tym temacie na forum RPi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.