Skocz do zawartości

Miniaturowy rozkład jazdy pociągów na Raspberry Pi


Komentator

Pomocna odpowiedź

Miniaturowy rozkład jazdy pociągów na Raspberry Pi

Z pewnością większość z Was podróżowała koleją i kojarzy duże, elektroniczne tablice informacyjne znajdujące się na peronach. Osoby, które regularnie korzystają z takiej formy transportu, mogą zbudować własny, miniaturowy elektroniczny rozkład jazdy, który będzie bazował na rzeczywistych danych.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jest taka apka (a nawet API), ale z rozkładami autobusów miejskich (miejskie przedsiębiorstwa jakoś były bardziej podatne na naciski niż moloch pt. PKP).

I nie chodziło tu raczej o "darmową" (bo apki poszczególnych miast i tak były darmowe) ale o dostęp do danych i tym samym możliwość napisania takiej apki bez konieczności upraszania się o zrobienie łaski u poszczególnych przedsiębiorstw.

Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, szczawiosław napisał:

PKP chyba nie udostępnia żadnego API do tego, można próbować wyciągać pożądane dane ze strony, ale to pewnie mija się z celem.

Nie wiem jak jest z PKP (jeszcze) [choć dość trzeba że PKP jako całość nie istnieje, jest z różnych przewoźników] ale Warszawski ZTM dane udostępnia przez:

https://api.um.warszawa.pl/

Ostatecznie właśnie można napisać crawlera który będzie zbierać dane z rozkładu. Ja tak zrobiłem w przypadku strony ZTM i zakładki informującej o utrudnieniach, głównie dla sportu.

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, zook napisał:

PKP jako całość nie istnieje, jest z różnych przewoźników

Istnieje jako zrzeszenie przewoźników.

 

9 minut temu, zook napisał:

Ostatecznie właśnie można napisać crawlera który będzie zbierać dane z rozkładu. Ja tak zrobiłem w przypadku strony ZTM

I niespecjalnie jest się czym publicznie chwalić. Strona internetowa nie służy do tego, aby puszczać na nią rozmaite harvestery, bo to cholerstwo dość mocno obciąża serwer przystosowany do normalnych wejść a nie do robotów. Od tego jest API, ew. jakieś dane dostępne w znormalizowanej postaci (choćby takiej, jak sążniste XML-e z GUS-u).

Zabezpieczyłeś tego swojego harvestera jakoś przed przeciążaniem serwera? Bo jeśli tak to jeszcze mogę to zrozumieć, ale jeśli nie...

A dla sportu to może lepiej gdzieś pobiegać? Podobno dwadzieścia minut biegania przedłuża życie o dwie minuty...

Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, ethanak napisał:

Istnieje jako zrzeszenie przewoźników.

Czyli nie jako całość.

8 minut temu, ethanak napisał:

Zabezpieczyłeś tego swojego harvestera jakoś przed przeciążaniem serwera? Bo jeśli tak to jeszcze mogę to zrozumieć, ale jeśli nie.

Myślę że pobieranie jednej podstrony raz na 15 minut obciąża taki serwer mniej niż moje osobiste wizyty na tej stronie.

10 minut temu, ethanak napisał:

A dla sportu to może lepiej gdzieś pobiegać? Podobno dwadzieścia minut biegania przedłuża życie o dwie minuty..

A wycieczki osobiste czy porady możesz sobie jednak następnym razem darować.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, zook napisał:

Myślę że pobieranie jednej podstrony raz na 15 minut obciąża taki serwer mniej niż moje osobiste wizyty na tej stronie.

O to chodziło. Wybacz - ale jako admin spotkałem się z różnego rodzaju dziwactwami i z absolutnym nieliczeniem się z tym, że za taką podstroną stoi jeszcze cała infrastruktura z bazą danych na czele, i nie dziw się, że raczej jestem przeciwny tego typu rozwiązaniom. Wiem doskonale, jak głupi teleport może zablokować cały serwer i nie dziw się, że jestem podejrzliwy.

Co do porad... nie lubisz biegać? Sam bym z chęcią pobiegał 😞

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.09.2019 o 19:23, wn2001 napisał:

Wiem, że kiedyś nawet użytkownik @Marooned zbudował sobie takie coś na biurko, dla linii tramwajowej nr 16 😉

Hehe, pisałem o tym gdzieś? Nawet nie pamiętam 🙂
Tak było, ale z racji braku admina na firmowym kompie po paru dniach system padł z racji braku połączenia z płytką (arduino po kablu), niby port był zajęty, a wszelkie narzędzia do znalezienia przyczyny wymagały admina... Gdyby było tu publiczne wifi, to bym zrobił autonomiczne ustrojstwo, a tak.. musiałem schować projekt do szuflady. Ale przez parę dni działał jak trzeba.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.