KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miniaturowy rozkład jazdy pociągów na Raspberry Pi

Miniaturowy rozkład jazdy pociągów na Raspberry Pi

Z pewnością większość z Was podróżowała koleją i kojarzy duże, elektroniczne tablice informacyjne znajdujące się na peronach.

Osoby, które regularnie korzystają z takiej formy transportu, mogą zbudować własny, miniaturowy elektroniczny rozkład jazdy, który będzie bazował na rzeczywistych danych.

Autor projektu, Chris Crocker-White, zbudował miniaturowy wyświetlacz informacyjny dla pasażerów. Urządzenie pobiera dane udostępnione przez operatora brytyjskiej kolei, a następnie wyświetla je na ekranie, w podobny sposób jak pierwowzór.

Część elektroniczna urządzenia składa się z zaledwie czterech elementów. Sercem układu jest płytka Raspberry Pi Zero W wraz z kartą pamięci. Do niej podłączono popularny wyświetlacz OLED SSD1322 o przekątnej 2,8 cala. Całość zasilana jest przez przewód USB.

Proces instalacji aplikacji został uproszczony dzięki użyciu rozwiązania chmurowego od firmy Balena, która znana jest entuzjastom RPi ze względu na bardzo popularny program Etcher. Wgranie kodu sprowadza się do skonfigurowania, a następnie wysłania kodu na platformę Balena Cloud. Całość jest automatycznie dystrybuowana do wszystkich urządzeń wskazanych przez developera (w tym przypadku jedynym klientem jest omawiana tablica informacyjna).

Dane o pociągach zbliżających się do obserwowanej stacji pobierane są przez interfejs Transport API, a następnie wyświetlane na ekranie urządzenia. Po prawidłowym połączeniu oraz konfiguracji wszystkich elementów gadżet jest gotowy do użycia. Po włączeniu zasilania urządzenie pobiera aktualne dane o sytuacji kolejowej i prezentuje je użytkownikowi. 

Urządzenie w środowisku docelowym – zamontowane pod monitorem

Urządzenie w środowisku docelowym – zamontowane pod monitorem

Jeżeli jesteście miłośnikami kolei lub po prostu zainteresował Was ten projekt, to możecie go łatwo odtworzyć, korzystając z dokładnej instrukcji przygotowanej przez autora. Znajdziecie tam wszystkie potrzebne pliki oraz niezbędne oprogramowanie. Pomysł ten można również oczywiście zaadaptować do wyświetlania informacji na temat komunikacji miejskiej (kwestia otrzymania dostępu do danych).

Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) – #0 – wstęp, spis treści
Kurs elektroniki, poziom I (podstawy) – #0 – wstęp, spis treści

Kurs elektroniki od podstaw to seria poradników, dzięki którym już tysiące osób przekonało się, że elektronika może być wciągającym... Czytaj dalej »

Źródła: [1]

kolej, OLED, projekty, raspberrypi, transport

Trwa ładowanie komentarzy...