Skocz do zawartości

NRF/Mostek H/Arduino nano


belkocik

Pomocna odpowiedź

Czesc. Mozecie ocenic, doradzic czy dobrze wykonalem schemat? - a w szczegolnosci dobor kondensatorow przy zasilaniu mikrokontrolera i nrfa czy je dobrze dobralem pojemnosci kondensatorow.

Co do mostka h i silnikow to beda one pobieraly srednio 1,2A na kanal - jaki kondensator ceramiczny przylutowac do stykow silnika? Czy polecacie jakies inne sprawdzone rozwiazanie? Odrazu mowie nie mam oscyloskopu ;/

Zasilanie VIN - pakiet 2s1p 8,4V

pomylka w schemacie: 47uf low esr zamiast 44uf 😄 

schematrobotforbot.png

gornawars.png

dolnawar.png

Edytowano przez belkocik
pomylka w schemacie
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Te Arduino to jest jaka wersja? Jeżeli NANO2 oznacza tą nową serię na 3V3 to jest ok, jak nie to będzie większy problem.

  • Jeżeli jest to stare NANO to operuje na 5V i wtedy musisz do tego układu co ma zasilanie 3V3 dać konwertery poziomów logicznych. Polecam też dodać regulator 3V3 bo takie połączenie nie jest dobre. Wyprowadzenie 3V3 w Arduino NANO to ściema - jest do dodatkowa funkcja układu konwertera UART, który ma pin 3V3 ale tylko 50mA... jedynie do przeznaczenia w programatorach.
  • Jeżeli jest to nowe NANO to jest tam logika 3V3 i pin 5V (nie pamiętam dokładnie) ale chyba jest odcięty i jest tam jakaś zworka. W takiej sytuacji połączenie z modułem komunikacynym jest ok, bo pin 3V3 w Arduino działa jak należy. Wtedy jedynie zamiast dać na mostek 5V (które jest połączone chyba z niczym) dajesz 3V3. Tylko że wybrany mostek ma minimalne napięcie zasilania 4,5 V. Więc pozostaje zmienić mostek np na taki.

Edit: tu masz schemat Arduino NANO 33 IoT (te nowe). Wynika z tego że pin 5V jest poprzez zworkę połączony z zasilaniem z USB, czyli przy testach jak zasilasz z USB masz tam 5V, a jak odłączysz i będziesz zasilał z Vin to nie ma tam nic. 😄

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq Dziekuje za obszerna odpowiedz 🙂 Nie wiem jaka wersja nano to jest (jak klikam view datasheet to przeprowadza mnie na stronke na ktorej datasheetu nie ma ;/. Wzialem schemat z zakladki System w EasyEDA. PCB juz zamowilem, wyszlo mnie 7 zlotych z groszami za 5 sztuk (z wliczona przesylka) tak jak cos zrobilem zle to tak duzej straty nie bedzie.

Mam takie nano: https://www.banggood.com/ATmega328P-Nano-V3-Controller-Board-Compatible-Arduino-p-940937.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

mostek: https://pl.aliexpress.com/item/32856351192.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.2a8e4c4drm58oV 

Cytat

Logiczne napięcie zasilania (VCC) może mieścić się w zakresie 2.7-5.5VDC

Wzialem schemat z: (zalacznik)

arduinmonan.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A mozecie mi wytlumaczyc dlaczego wszystko dziala jak mam zmontowane na plytce stykowej? Dlugo ten uklad nie "pochodzi"? Co jest nie tak z tym napieciem logicznym 3,3V, ze trzeba dodawac dodatkowe konwertery poziomow logicznych i do tego stabilizator na 3,3V?

Link do komentarza
Share on other sites

Jakie konwertery...

Do NRF-a nie trzeba żadnych konwerterów, piny są odporne na 5V, tylko zasilanie musi być 3.3V. Daj mu tam po prostu jakiegoś LM1117, masz na niego miejsce akurat między C2 i Nano. I zmień C2 na 100nF.

Nie wiem czy to ma aż takie znaczenie, ale ja ten kondensator umieszczam zawsze zaraz obok pinów zasilania NRF-a, może to przesada ale w sumie miejsca wiele nie zajmuje.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@ethanak To nie dostaje zasilania 3,3V z pinu arduino? Kondensator moge zmienic bo to nie problem tylko dodanie stabilizatora juz tak bo zamowilem juz plytke. Jak cos nie bedzie dzialalo to dodam ten stabilizator 3.3V. Przeciez kondensatory sa obok pinow zasilania - chyba chodzi Ci ze od dolu (w moim przypadku, wtedy musialbym przedluzyc troche plytke :D), bo u mnie sa z boku tych pinow. Czytalem tez ze niektorzy wlutywuja kondensatory smd na wystajace piny u gory nrfa.

Edytowano przez belkocik
Link do komentarza
Share on other sites

Wyczytalem ze: 

Cytat

Opis modułu NRF24L01+

Pobór prądu
Urządzenie podczas pracy pobiera mniej prądu niż pojedyncza dioda LED. Podczas odbioru jest to 12 mA, a podczas nadawania 11 mA. Dostępne są też automatyczne stany oszczędzania energii. Pobiera podczas pracy w nich 320 µA (kiedy dane czekają na wysłanie). 26 µA (kiedy nie ma czego wysyłać), 0,9 µA (w trybie wyłączenia).

Dzieki wielkie wszystkim za sugestie i cenne informacje 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.