Skocz do zawartości

Płytka elektroniczna


kamil0

Pomocna odpowiedź

Witam! Jestem nowy i nazywam się Kamil. Chciałbym się dowiedzieć czy na początek z robotyką warto jest mi samemu zbudować robota, czy kupić.

1) Jeżeli kupić to chciałbym MOAR 12T dobry wybór?

2) Jeżeli zrobić to miał to by być robot z czujnikiem odległości i zeby omijał przeszkody i w labiryncie na zasadzie ze jak, np. z odległości 10cm zobaczy ściankę to żeby się najpierw obrócił w lewo o 90 stopni a jak tam bzedzie ścianka to w prawo o 180 stopni itd. może być?

3) Zrobić samemu to bym musiał kupić mikrokontroler ATmega8 i L293D i czujnik odległości GP2D12 i co jeszczę? proszę tutaj o dokładne wytłumaczenie jaki drucik do jakiego ponieważ na elektronice się nie znam.

4) Jak by ta płytka miała wyglądać zaczynając od mikrokontrolera.

5) Jak go podłączyć do kompa?

6) Jak? Jak? Jak? Czyłi mam uniwersalna płytkę i części które bedziecie kazać mi kupić i jak to wszystko pózniej po skladac co do czego itd.? Bo podejrzewam ze beda jeszcze inne czesci potrzebne do tego robota to jakie?

Link do komentarza
Share on other sites

Widać że niewiele się znasz na elektronicę. I tu musisz wybrać: idziesz na łatwiznę wydajesz te 300zł , albo próbujesz zrozumieć jak i co w elektronice i sam budujesz robota(lecz poznawanie podstaw zajmie ci przynajmiej 1,5 miesiąca)

Link do komentarza
Share on other sites

na elektronice się nie znam.

W takim razie:

a) uczysz się podstaw elektroniki, (co to jest tranzystor, kondensator, rezystor, jak to wygląda i do czego służy). Zajmie Ci to ok. roku

b) kupujesz MAOR-12

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wiem. Ja od 3 dni czytam i czytam i z każdym dniem wiem co raz wiecej.

Dobra zakładam ze samemu chce zbudować robota mobilnego którego opisałem wcześniej to proszę o odp.

Link do komentarza
Share on other sites

No ale Ty się uczyłeś na potrzeby robotyki, ja się najpierw uczyłem elektroniki a robotyką zainteresowałem się później, a i tak stwierdzam że po tym roku nauki wiem mało na temat układów analogowych.

Link do komentarza
Share on other sites

którego opisałem wcześniej to proszę o odp.

Pierwsza ważna sprawa. Wybór silników. Musisz kupić silniki, dobry akumulatorek. Musisz nauczyć się programować: najprostszy język to BASCOM(sam go używam) lub trudniejszy: C . Ja radziłbym ci zrobić takiego robota na mikrokontrolerze atmega16. Sterowanie przez komputer: przez jaki port?

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsza ważna sprawa. Wybór silników.

Pozwolę się z tobą nie zgodzić. Jako pierwsza rzecz która powinieneś według mnie rozpocząć to nauka programowania i montowania prostych układów elektronicznych z udziałem mikroprocesorów. Wystarczą ci podstawowe informacje jak się łączy ze sobą elementy, jak się odczytuje ich wartość.

Co do programowania: to już było sporo razy wałkowane na forum, ale napisze ci tutaj. Jeżeli zależy ci na szybkim nauczeniu się programowania, to tylko BASCOM. Polecam do tego książkę "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku BASCOM". Jeżeli masz komputer z portem LPT, to programator jaki potrzebujesz to stk200, jest go prosto złożyć nawet samemu na płytce uniwersalnej, można go kupić na allegro w cenie do 20zł. Jeżeli nie masz tego portu, to już większy problem bo są programatory na USB ale są trochę trudniejsze w obsłudze.

I jeszcze zapomniałem napisać o procesorach. Najpopularniejsze są procesory AVR firmy Atmel, a najczęściej wykorzystywane to ATmega8 (koszt 6-8zł) wykorzystywany przy budowie linefollowerów, ponieważ posiada wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy wykorzystywany do odczytu stanu z czujników, mniejszy Attiny2313 (5-6 zł), do małych robotów jeżdżących na przykład zaprogramowaną sekwencję, większy ATmega16 do minisumo, bo minisumo potrzebuje juz bardziej skomplikowanego programu.

Jeżeli będziesz znał podstawy, to warto przejrzeć forum i google w poszukiwaniu schematów, płytek i programów niektórych prostszych robotów i spróbować zrozumieć ich działanie.

Jeżeli już będziesz wiedział co chcesz konkretnie złożyć (linefollowera, jakiegoś robota jeżdżącego zaprogramowaną sekwencję, minisumo), to wtedy szukasz odpowiedzi na konkretne zagadnienia, a jak nie znajdziesz to zakładasz temat na forum. Na tym etapie dopiero rozrysowujesz swoją wizję, zastanawiasz się jak zrobić wszystko co sobie zaplanujesz, zaopatrujesz się w silniki i inne potrzbne części. Wtedy dopiero zaczynasz budować robota.

Link do komentarza
Share on other sites

silniki już mam to zwykłe silniczki z zabawek są mocne przekładnie tez mam (najpierw zacząłem z mechaniką przed robotyką) aku tez mam. Programować już zacząłem myślę że z pomocą mojego brata informatyka sobie poradzę ale na razie chciałbym się dowiedzieć:

na mikrokontroler ATmega16, L293D do sterowania silnikami prądu stałego, jak doprowadzić zasilanie do całego układu(do mikrokontrolera?), z mikro kontrolera potrzebny jest jakiś układ scalony do sterowania czujnikiem odległości GP2D12 ???

[ Dodano: 06 Lut 10 02:29 ]

ok. ale załóżmy, że z programowaniem nie będzie problemu (zrobi to inna osoba) i ja już wiem co chcę zrobić! robota z jednym czujnikiem odległości, który będzie np. omijać przeszkody to jak płytka sterująca powinna wyglądać? Jakie części mają być?

Link do komentarza
Share on other sites

No to nie jest tak źle jak myślałem 🙂

Na początek proponuję procesor ATmega8, jest mniejszy, tańszy i mniej stracisz jak go uszkodzisz. Mikroprocesory AVR potrzebują 5V zasilania, można je uzyskać ze stabilizatora 7805, schematy podłączenia są w googlach. L293D też wymaga 5V. Do sterowania czujnikiem GP2D12 nie potrzeba dodatkowego układu scalonego.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję bardzo! I jeszcze jedno, mianowicie jak już doprowadzę zasilanie 5v przez stabilizator 7805 to gdzie je dalej przylutować?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem jakie zasilanie lutować? Myślę, że do µC? Jeśli tak, to masz te informacje w datasheecie (nocie katalogowej) - gdybyś używał atmegi16 miałbyś ją nawet po polsku 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.