Skocz do zawartości
marcin13021988

Zawody robotów ROBOCOMP 2010 AGH

Pomocna odpowiedź

Spokojnie Panowie. Jeśli chodzi o rejestrację to zostanie ona przedłużona minimum o tydzień.

A ja tu spanikowany się zarejestrowałem o 23:59:21 i 23:59:37 ;]

Widzieliście, ile Litwinów zarejestrowało się na zawody? W tym zwycięzca z Austrii: Master of disaster

Widzieliśmy... Nie będzie łatwo 😋

Kiedy pojawi się jakaś dokładniejsza rozpiska zawodów?

Czy w zawodach będzie obowiązywał system dowolnej liczby przejazdów w eliminacjach? System doskonale sprawdził się w Gdańsku oraz Wiedniu. Pozwala on każdemu optymalnie ustawić robota i myślę że jest najbardziej sprawiedliwy.

Mnie też ten system wydaje się chyba najbardziej sprawiedliwy, ale w regulaminie pisze że po 2 przejazdy na torze.

W czasie trwania zawodów będą dostępne trasy do testowania wykonane z tych samych materiałów co trasy konkursowe więc z testowaniem i strojeniem robotów nie powinno być problemu.

W czasie eliminacji każdy robot będzie musiał zaliczyć dwa tory podobnie jak miało to miejsce w Rybniku z tą różnicą że tory te będą dostępne jednocześnie przez cały czas trwania kwalifikacji a nie jeden po drugim.

W regulaminie jest przewidziane po dwie próby na każdy tor (co razem daje cztery przejazdy na każdego robota) ale w wypadku gdyby wszystko poszło sprawnie i tory stały puste to istnieje możliwość zwiększenia liczby przejazdów.

A jakieś fikuśne eliminacje do minisumo (utrzymanie się na dohyo, zepchnięcie kartonu) bedą? Bo patrząc na moje ostatnie błędy w robocie (konkretniej chyba płytka główna - ktiry nie chcą działać i mostek działa tylko w jedną stronę) mógłbym mieć problem z utrzymaniem się na pustym ringu 😋

Jak komu poszło na AGH? Mój "Bajtel" ukończył obie trasy, czasy raczej słabe 22-24s, ale nie spodziewałem się niczego więcej więc jestem zadowolony że ukończył. Wypad raz bo zacięła się przekładnia w silniku, robot wyleciał za linię i stanął.

Co do organizacji: nie mam szczególnych zastrzeżeń, wszystko dobrze zorganizowane. Tabele wyników mogłyby się przewijać trochę wolniej.

Warto pomyśleć w przyszłości nad organizacją kategorii FTL w nieograniczonej liczbie przejazdów. Takie rozwiązanie ma same plusy. Na torze cały czas coś się dzieje, więc jest co oglądać. Konstruktorzy tez mają więcej do roboty, bo mogą próbować poprawić swoje czasy. W takim systemie jak jest, przyjmijmy że startowało ok. 25 robotów, średni przejazd trwał 30 sekund (pewnie mniej). robot miał do wykonania 4 przejazdy, czyli z całym ustawianiem zajmuje mu to około 3min. Razy 25 robotów to daje godzinę piętnaście przejazdów, zaokrąglijmy to w górę do półtorej godziny. Eliminacje zaczęły się o 11, kończyły o 15, więc trwały 4 godziny. Czyli praktycznie przez 2,5 godziny w trakcie trwania kwalifikacji (a na pewno więcej) na torze nic się nie dzieje.

3cie miejsce w grupie, odpadłem w barażach (cholerny Litwin z zyliardem minisumo 😋 ). Ogólnie zawody uważam za udane, pomimo niedziałającego jednego robota. Ja jednak muszę powiedzieć, że nieco chaotycznie wszystko było zorganizowane, ale i tak, jak na pierwsze większe zawody, które organizowaliście było świetnie.

Litwini byli niesamowici, 3 pierwsze miejsca w minisumo, pierwsze miejsce w linefollower (dla mnie ich przejazd był niesamowity 😉) i pierwsze miejsce w sumo. Nie obyło się bez niespodzianek, master of distaster odpadł w walce z cedronem 🙂 Czesio przegrał elektrą itp.

Jeśli chodzi o same zawody to organizacja na prawdę niezła. Poznań ma już którąś z rzędu edycję zawodów i do pięt nie dorasta Robocompowi. Jednak Kraków nie popisał się w kilku kwestiach:

- Ringi do sumo zrobione były z jakieś płyty drewnianej z okleiną na wierzchu, do tego nie równa powierzchnia. Oczywiście wystarczyło przeprowadzić kilka testów, żeby się ringi poździerały. Na szczęscie obsługa wyposażona została w profesionalny sprzęt do naprawy w postaci kompletu czarnych markerów 🙂

- Te same ringi miały wysokość chyba z 2cm, jak dla mnie organizatorzy mogli na podłodze namalować te ringi wyszło by na to samo. Moje roboty miały kliny przygotowane na standardowe (w Polsce i na świecie) ringi o wysokości 5cm. Nie będę wymieniał ile walk przez to przegrałem.

- Sędziowie nie byli przygotowani do prowadzenia walk, jeden z prześwietnych tekstów: "Chyba dotknąłeś klinami ziemi, przegrywasz walkę". Widoczny był także brak znajomości regulaminu zawodów.

- Sędziowie nie potrafili obsługiwać stopera. Szacuje, że miałem z 10 startów na poziomie 4,8 sekundy

Jako ciekawostkę dodam, że był obowiązek oklejania klinów przezroczystą taśmą klejącą.

Osobiście zajeliśmy 4 miejsce z bliźniakiem Rico - Black Hole'm. Cudem zająłem egzekwo 4 miejsce w grupie. Później już tylko wymiania całej elektroniki, jednego silnika, pakietów z 29,6V na 22,2V i dogrywka okazała się formalnością 🙂 Dziękuje organizatorom za losowanie par finałowych - byłem przekonany, że w 1/4 spotkam się z Master of Disaster, a tymczasem miłe zaskoczenie. Gratuluje elektrze z którą nieco pechowo przegrałem w walce o 3 miejsce 🙂 Jutro wrzucę jakieś filmiki z walk, jeśli wy jakieś macie, szczególnie z finału to możecie się nimi podzielić.

A, i organizatorzy chyba sami zapomnieli o tym co napisali na stronie głównej wydarzenia, czyli: "Wśród osób, które zdążyły zapisać się w terminie zostaną rozlosowane dodatkowe nagrody!". To też taka mała ciekawostka 🙂

Jeśli post jest chaotyczny to przepraszam, ale dopiero wróciłem z Krakowa i jestem nieco zmęczony 🙂

"Wśród osób, które zdążyły zapisać się w terminie zostaną rozlosowane dodatkowe nagrody!"
Sprawdź maila, tu chodzi chyba o ten element14. W ogóle Ci Litwini to powinni mieć jakąś osobną kategorię - MA-SA-KRA. Rozumiem, że w mini-sumo wygrał ten koleś w kucyku i, że się tak wyrażę, kobiecych rysach twarzy? No a sędziowie rzeczywiście bardzo luźni.

MI bardzo zawody się podobały, organizacje dobra.

Jedna sprawa mnie raziła, to iż nie było na bieżąco podawanej klasyfikacji LF a jedynie czasy. Musiałem czekać do końca by się dowiedzieć czy jestem w finale.

Ostatecznie jestem bardzo zadowolony czasy na obu trasach poniżej 19 s. W najbliższym czasie opublikuje moją konstrukcje.

Kiedy pojawią się wyniki? Tak orientacyjnie, mam nadzieję że szybciej niż te z RoboticArena09 😉

Może powiecie czym, aż tak zachwycili Was Litwini :-> ?