Skocz do zawartości

Zdalny odczyt z analogowego licznika prądu na podstawie analizy obrazu


codo

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Projekt bardzo ciekawy zwłaszcza wykorzystanie kamery bo przeważnie w przypadku liczników wykorzystywana jest dioda sygnalizująca zużycie energii.

U siebie problem rozwiązałem licznikiem ORNO-514 (504 wariuje przy małych mocach) + WemosD1. Mam nie tylko informację o sumarycznym zużyciu energii ale także chwilowej mocy zarówno czynnej jak i biernej, napięciu, prądzie, współczynniku mocy http://es2.noip.pl:83/ Dane zapisuję w plikach CSV co 10 sekund na serwerze lokalnym i w Internecie więc nie ma problemu aby zrobić wykres w arkuszu kalkulacyjnym. Niewątpliwa zaleta jest pobór prądu poniżej 1W (ORNO + ESP) w porównaniu do RPi (2..3W). Samo RPi jest droższe niż ORNO + ESP a trzeba jeszcze doliczyć koszt kamery i karty SD, zasilacza (niewątpliwie dla RPi zasilacz będzie droższy niż dla ESP).

Więcej o moim rozwiązaniu można przeczytać na Forbot

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@RFM W moim przypadku licznik nie posiada diody pulsującej w miarę zużycia energii. Nie miałem też możliwości ingerować z tablicę z bezpiecznikami (np. instalować szynę DIN i wpinać licznik ORNO). W takich okolicznościach (+ przy odczycie licznika wody/gazu) przydaje się analiza obrazu. W pozostałych super musi sprawdzać się Twój projekt - gratulacje! 🙂

Edytowano przez codo
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przy ocr najważniejsza jest optyka aparatu. Przy skanowaniu książek stosuje się np. wysokiej jakości lustrzanki oraz wysoką rozdzielczość obrazu. 

Spróbuj wymienić aparat na coś lepszego, problemy z odczytem mogą wynikać ze złej jakości zdjęć. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, tomecki napisał:

Przy skanowaniu książek stosuje się np. wysokiej jakości lustrzanki oraz wysoką rozdzielczość obrazu.

Naprawdę? Do tesseracta wystarczy 150 DPI i jakaś paszczarska komórka. Większa rozdzielczość potrzebna jest wyłącznie do korekty geometrii (zagięcie strony). Optyka aparatu ma tu drugorzędne znaczenie, jako że algorytm OCR powinien rozpoznać również zniekształcony obraz.

Link do komentarza
Share on other sites

Czołem!
Na wstępie chciałbym podziękować za rzetelne opisanie projektu. Sam się właśnie zabieram za przygotowywanie instalacji pomiarowej i wykorzystam Twój opis do odczytów z licznika prądu, gazu i wody.

Mam jedno pytanko - jak program sobie radzi z odczytem, jeżeli cyfry są akurat w połowie przestawiania (widać np. dolną połowę piątki i górną połowę szóstki)? Przy dostarczeniu dostatecznej ilości próbek w czasie nauki poradzi sobie później z takimi odczytami?

Pozdrawiam!
Łukasz

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej, cieszę się, że ktoś skorzysta z rozwiązania. 
Jeśli chodzi o odczyt cyfr które nie są w pełni widoczne to obawiałem się tego bardzo i próbowałem nawet trenować system do ich obsługi. W praktyce nie ma z tym problemu. Wystarczy robić zdjęcia co ok 10 - 120 sekund (w zależności od szybkości zużycia energii w obiekcie). W końcu zrobisz ujęcie pełnej czy prawie pełnej cyfry. Luz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Super. Będę próbował.

Na razie ułatwiłem sobie sprawę z licznikiem gazu, bo znalazłem w nim miejsce, w którym przyłożony kontaktron dostaje impuls co 10 dm3, więc jeden licznik mi już odpadł. W internetach piszą, że w wodomierzu Flodis też powinno się dać wyłapywać impulsy kontaktronem, ale na razie jeszcze nie udało mi się namierzyć skąd dokładnie je wyłapywać.

No ale przedpotopowego licznika prądu już tak prosto nie ogarnę, więc będę walczył z Twoim projektem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Nie wiem czy widzieliście ale za parę stówek można kupić normalny licznik zakładany za głównym bezpiecznikiem nawet 3 fazowy z komunikacją modbusa lub inną, który znacząco ułatwi stronę programowa

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.