Skocz do zawartości

Schemat sterownika LED - czy to ma sens i jak go przenieść na płytkę ?


Maretzky85

Pomocna odpowiedź

Po 2 nieudanych próbach stworzenia sterownika ledowego, i odbiciu się o brak wiedzy postanowiłem w końcu trochę to najpierw zaplanować zamiast YOLO 😉
Zaznaczę, że nie jestem specjalnie biegły w elektronice, nie zrobiłem jeszcze 2 kursu podstawowego, ale jakiś background elektryczny mam 🙂

Prośba do Was o sprawdzenie czy moje myślenie jest tu poprawne.

Pasek ledów pobiera max 40W w sumie. Są 4 linie, co daje po 10W na każdy "kolor" (RGBW). Przy zasilaniu 12V daje nam 0,83A prądu.

Chcę zastosować tranzystory BC639, które jeśli dobrze odczytałem notę katalogową są w stanie przenieść do 1A i (znowu) jeśli  dobrze zrozumiałem notę katalogową przy ~700 mA mają beta na poziomie 80. Dalej idąc - sterować chcę 5V, więc wyliczyłem prąd na bazie dodając 0,7V, że powinien wynieść max 11mA, co jeśli dobrze obliczyłem powoduje, że muszę wsadzić 570 ohmowy rezystor na wejściu bazy.

Nie mam zielonego pojęcia natomiast czy te wyliczenia są poprawne i czy prąd z 5V i prąd z 12V powinienem liczyć tak samo, czy jednak, ponieważ jest wspólny emiter to trzeba tam zastosować jeszcze jakąś magię ?

Celem wyjaśnienia:
T1-T4 (nie jestem pewien czy to poprawne oznaczenia tranzystorów i czy nie powinno być np Q ?) - BC639
R1-R4 - 560 ohm
R5 - 10k
IR Rec - odbiornik podczerwieni
PH R - fotorezystor.
Oznaczenia w kółkach A cośtam - nóżki arduino nano.

Drugie pytanie - jak to przenieść na płytkę uniwersalną z głową ? dwa razy próbowałem i zawsze mi wychodziło spagetti mniejsze lub większe...
Z góry dziękuje za odpowiedzi/podpowiedzi 🙂

DSC_0083.JPG

Edytowano przez Maretzky85
Czytelność
Link do komentarza
Share on other sites

Jestem niesamowicie wdzięczny za tak merytoryczną odpowiedź. Do weekendu przeczytam jeszcze ze 20 razy, spróbuje zaaplikować do schematu w celach ćwiczeniowych i pewnie pojadę po mosfety jak już się dowiem o co dokładniej z nimi chodzi ^^
Spróbuje narysować schemat bardziej "po ludzku" 🙂 i się odezwę z nowymi danymi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.