Skocz do zawartości

Robot terenowy - inżynierka


Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Dziś zająłem się ramką na akumulatory i elektronikę, która finalnie ma trafić do puszki.

20200518_141544.thumb.jpg.5b1dea0bf97c051618f784823c1894df.jpg

Edit: Ujęcie w środku.

20200518_151153.thumb.jpg.d593cc5071f84c7e51413a772e091f28.jpg

Edytowano przez mnak24
Dodatkowe zdjęcie
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziś montaż elektroniki. Przygotowane prawie wszystkie elementy:

20200519_132704.thumb.jpg.3e5634c0e6806becdf694b7945f169b5.jpg

 

I teraz moje pytanie, chciałbym odciążyć włącznik mosfetem, jednak nie do końca wiem czy ten który wybrałem spełni moje oczekiwania (https://allegro.pl/oferta/buz11-tranzystor-n-mosfet-50v-30a-75w-to220ab-9275125870?utm_medium=app_share&utm_source=facebook). Napięcie zasilania to 12V, maksymalny prąd przy ruszaniu to 20A, elektronika bierze niewiele. Układ z mosfetem chcę zrobić taki jak w repkikach ASG:

unnamed.thumb.png.b99efe63cf5ce85996158148668e01c1.png

Czy ktoś potwierdzi, czy ten tranzystor nada się do mojego układu?

Link do komentarza
Share on other sites

Wkład z elektroniką jest prawie gotowy, zostały jedynie do podłączenia kabelki UNO-mostki i mostki-silniki, oraz wykonać kable zasilające.

Wkład z elektroniką:

20200523_132329.thumb.jpg.356bccda3c7ad408a5554b175e8705e2.jpg

 

Wkład na swoim miejscu:

20200523_132258.thumb.jpg.eac2d92cec622955a3f67f0f5367f40c.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawy projekt, będę częściej tutaj zaglądać i obserwować. Myślę, że po wykonaniu założonych celów fajnie można pociągnąć dalej ten projekt i rozbudować go o różne ciekawe funkcjonalności. Chciałbym zobaczyć finalną wersję w akcji. Powodzenia! 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli dobrze rozumiem, to wykorzystujesz HC-SR-04? Problemem może być to, jak działają - normalnie Arduino wysyła impuls, który generuje sygnał ultradźwiękowy, a następnie czeka, aż czujnik zwróci impuls. Czas pomiędzy jest proporcjonalny do odległości od przeszkody. Jeśli jej nie ma - dźwięk jest wysyłany "w eter" - program może się "przywieszać", bo czeka, aż otrzyma informację zwrotną. Niestety nie umiem więcej powiedzieć - musiałbyś pokazać (chociaż fragment) programu. Jeśli to jest to, o czym napisałem, to:

a) możesz inaczej skonstruować program (może przerwania)?

b) dodać drugie Arduino odpwoiedzialne tylko za czujniki;

c) zastąpić te HC-SR-04 Sharpami, które wymagają jedynie użycia przetwornika ADC, a zatem nie blokują programu.

Oczywiście jednoczesne załączenie 4 czujników też generuje jakiś skok prądowy dla akumulatora, ale jeśli dobrze rozwiązałeś tor zasilający (tutaj znów nie mogę nic powiedzieć bez fragmentu schematu), to nie powinno to stanowić problemu 😉

PS Fajny projekt 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.