Skocz do zawartości

Prosty alarm laserowy na NE555


takinijaki

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Witaj @takinijaki, gratuluję udanego projektu, układ NE555 jest bardzo fajny i można stworzyć na nim wiele ciekawych urządzonek 🙂 Mam nieco inne pytanie - jak chcesz zamontować układ? Nie boisz się, że np. ciekawski brat będzie zaglądał co się świeci i spojrzy wprost w laser? Przepraszam, że wychodzę tu z takim kwestiami BHP, ale zawsze do diod laserowych podchodzę nie może ze strachem, ale z pewną obawą 🙂 Pozdrawiam

Edytowano przez wn2001
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przyznam się faktycznie o tym nie pomyślałem na początku ale wystarczyło umieścić laser odpowiednio pod łóżkiem a układ(za pomocą taśmy dwustronnej) pod szafką gdzie mam do niego w miarę wygodny dostęp. Jedyny problem to reset bo wymaga odczepienia układu i ponownego montażu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Może i głupi pomysł ale jedyny jaki wpadł mi do głowy. Nie dwa osobne urządzenia (laser osobno, fotorezystor osobno) tylko wszystko na jednej płytce, świeci laser na małe lusterko odbija wiązkę do fotorezystora znajdującego się nad laserem, gdy aktywowany jest alarm to laser zostaje wyłączony. Co to daje? Że nigdy nie będzie mógł popatrzeć prosto w wiązkę bo zanim to zrobi to laser się wyłączy. Układ o tyle bezpieczny, że przesunięcie lustra czy samego czujnika co prawda załączy alarm ale nie wyrządzi żadnej krzywdy 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Pomysł nie taki głupi a nawet mądry. Tylko już ktoś to wymyślił i nazywa się czujnik refleksyjny 😉 mam kilka w szufladzie i działają bardzo dobrze, potrafią wykryć nawet puszki i wiele powierzchni mocno odbijających. Podobne czujki stosuje się np. w tramwajach, także tu też by się nadała.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

To dobry pomysł szczególnie jak będę chciał zabezpieczyć większy teren tym alarmem. Co do bezpieczeństwa jak umieści się alarm w odpowiednim miejscu(tzn. na wysokości stóp) ryzyko, że ktoś spojrzy w laser jest małe chociaż wtedy możliwe jest to że, alarm zostanie po prostu ominięty.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.