Skocz do zawartości

Czy można wybudzić Arduino czujnikiem ruchu PIR?


mihuu

Pomocna odpowiedź

Witam Wszystkich na forum 🙂 Od jakiegoś czasu wkręciło mnie to całe Arduino i trochę sobie dłubię. Chciałbym zrobić pierwszy projekcik (dla wielu pewnie banalnie prosty), a mianowicie czujnik ruchu oparty na dwóch czujnikach ruchu i przekaźniku SSR włączającym diodę LED lub jakąś taśmę LED. Takie nocne oświetlenie na korytarzu powiedzmy 🙂 O ile samo zaprogramowanie nie stanowi problemu, to mam zagwozdkę jak maksymalnie oszczędzić prąd, bo zasilanie ma być z akumulatorków. Pomyślałem o funkcji usypiania, ale tu pojawia się pytanie. Czy po uśpieniu będą aktywne czujniki ruchu, a jeżeli tak, to czy będą w stanie wybudzić Arduino? Oczywiście nie zda tu egzaminu usypianie na określony czas, ponieważ w międzyczasie może pojawić się ruch i nie uruchomi się oświetlenie...

Edytowano przez mihuu
Link do komentarza
Share on other sites

Tu masz fajny artykuł na ten temat: https://circuitdigest.com/microcontroller-projects/arduino-sleep-modes-and-how-to-use-them-to-reduce-power-consumption

Tylko pomyśl o jednym: jeśli to ma być do rzeczywistych zastosowań, to zwykłe Arduino niespecjalnie się do tego nadaje (mimo uśpienia procka reszta cały czas żre prąd).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@mihuu Myślę że z popularnych układów ESP32 będzie lepsze, 16 zł na Ali a masz coś bardziej odpowiedniego.

Poczytaj ten artykuł o trybach pracy ESP32. Jeden z nich deepslepp mode pozwala na zużycie prądu rzędu 10uA. Zwróć uwagę jaki rodzaj zasilania będzie Cię interesował, tak by nie marnować energii na przetwornice/regulator - dokumentacja.

ESP32 zasilasz z 2,2-3,6V czyli lipole/liony odpadają, 2 bateryjki 1,5V powinny być idealne. Nie wiem jak z akumulatorami 1,2V, ale wydaje się że też jest to dobry pomysł. Czujnik ruchu będzie z tym działać, ma dość szeroki zakres napięć pracy.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 minuty temu, Gieneq napisał:

Myślę że z popularnych układów ESP32 będzie lepsze

Do wróbli też strzelasz z armaty?

4 minuty temu, Gieneq napisał:

ESP32 zasilasz z 2,2-3,6V czyli lipole/liony odpadają

Właśnie zniknąłeś mojego LOLIN 32 Lite 😉

A do tego arcytrudnego zadania polecałbym ATtiny 13... a dla początkujących Arduino Pro Mini z usuniętą diodą LED i stabilizatorem (powinien ruszyć bezpośrednio z akumulatorka, jeśli nie to wersja 3.3V na 100% ruszy).

 

Link do komentarza
Share on other sites

No chcę do projektu wykorzystać właśnie Arduino Pro mini 5V, które i tak już samo z siebie mało pobiera... (Arduino z czujnikami pewnie będzie pobierało około 20mA na godzinę), co po np. 8h daje 160 mA - co mimo wszystko zeżre baterię 2500mA w 15 dni. Do tego trzeba doliczyć kilka zapaleń diod, które też będę zasilał z tych akumulatorków, na początek dam jednego PowerLeda 1W, który chyba zużywa coś koło 300mA (około 5mA na jedna minutę pracy). Jego łączny czas pracy na 8h będzie znikomy. Dlaczego pomyślałem o usypianiu, które w takim przypadku pozwoliłoby super zaoszczędzić prądu. Najbardziej chciałbym to zasilać z 5-6 akumulatorków AA poprzez maleńki stabilizator 5v oparty na LM1117. Jest to projekt typowo hobbystyczny, ale od czegoś trzeba zaczynać, aby zgłębiać wiedzę dalej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, mihuu napisał:

No chcę do projektu wykorzystać właśnie Arduino Pro mini 5V

To wywal z niego tę diodę co nic nie robi tylko świeci i żre prąd oraz stabilizator (zasilasz bezpośrednio z wejścia 5V)

21 minut temu, mihuu napisał:

chciałbym to zasilać z 5-6 akumulatorków AA poprzez maleńki stabilizator 5v oparty na LM1117

Po to, żeby ogrzewać powietrze w korytarzu? Pro Mini ma dość dużą tolerancję na za niskie napięcie, jak dasz 4V to też będzie działać, sprawdź. A jak chcesz koniecznie przez stabilizator... przecież masz go w Pro Mini, po co drugi?

24 minuty temu, mihuu napisał:

około 20mA na godzinę

A co to za dziwna jednostka miary? Nie chodziło przypadkiem o mAh?

Sprawdź np. taki czujnik: https://botland.com.pl/pl/czujniki-ruchu/10173-dfrobot-gravity-cyfrowy-czujnik-ruchu-pir.html

Powinien się sprawdzić przy zasilaniu bezpośrednio z akumulatorków (np. 3xNiMH AA albo lepiej jeden LiPo czy jakiś tani 18650 z demobilu). Jak dobrze pokombinujesz to możesz dużo zaoszczędzić...

 

Link do komentarza
Share on other sites

A powiedzcie mi proszę przy okazji, czy jeżeli będę miał Arduino połączone pod pin 5V lub VIN, to czy mogę jednocześnie podłączyć je kablem USB pod komputer - celem pogrzebania w kodzie? Nie pogryzą się te dwa źródła zasilania jak będą aktywne jednocześnie? A czujniki ruchu mam HC-SR501 - ponoć pobierają pomijalną ilość prądu podczas czuwania 🙂 Coś na poziomie 50uA chyba.

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, ethanak napisał:

polecałbym ATtiny 13...

Robiłę mw tym roku coś dla jednej firmy na zasilaniu bateryjnym z Attinem akurat 85 i nie polecam. Przy pełnej prędkości zużywa 20mA, przy obniżeniu częstotliwości i innych zabiegach udało się zredukować pobór do 5mA. Fajne jest to że mają szeroki zakres napięć zasilania i to może uratować pobór prądu.

12 godzin temu, mihuu napisał:

maleńki stabilizator 5v oparty na LM1117

Poszukaj innych, ten ma za duży quiescent current (prąd spoczynkowy), zależnie od modelu potrafi wynieść nawet 5mA, podczas gdy śmiało znajdziesz alternatywne rozwiązania. Dobrze żebyś poodcinał kluczami wszystkie podzespoły co pobierają prąd i załączał je tylko wtedy kiedy będą potrzebne.

12 godzin temu, mihuu napisał:

Arduino z czujnikami pewnie będzie pobierało około 20mA

Co by to nie było, 20mA to dużo.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Gieneq napisał:

Przy pełnej prędkości zużywa 20mA, przy obniżeniu częstotliwości i innych zabiegach udało się zredukować pobór do 5mA

A ile w uśpieniu? Zauważ - w tym przypadku procek grzecznie cały czas śpi i wybudza go dopiero zewnętrzne przerwanie od PIR-ów... Nie jestem pewien ile bierze ATTiny13A w Idle Mode, ale raczej poniżej miliampera.

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, mihuu napisał:

A czujniki ruchu mam HC-SR501

W tym czujniku jest po soczewką miejsce na fotorezystor.  https://www.eevblog.com/forum/beginners/photoresistor-with-hc-sr501-pir-39212/

@mihuu jak poszukasz to pewnie znajdziesz kompletny przewodnik jak dokładnie to zrobić i na co zwrócić uwagę. W ten sposób wystarczy tranzystor/przekaźnik do załączania oświetlenia.

19 godzin temu, mihuu napisał:

Jest to projekt typowo hobbystyczny, ale od czegoś trzeba zaczynać, aby zgłębiać wiedzę dalej

Jak chcesz energooszczędny procek to możesz spróbować z stm8L zamiast AVR. To dalej 8bitów ale o wiele więcej peryferiów i pobór prądu nawet <1uA (tak podaje dokumentacja). Ciekawy zestaw z tym procesorem to stm8L-DISCOVERY.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Elvis napisał:

Jest jeszcze jedno proste rozwiązanie. Można dać jeden tranzystor, który będzie odcinał zasilanie od wszystkiego poza PIRem. Jak pojawi się ruch to zasilanie mikrokontrolera zostanie załączone i może sobie nawet 50mA brać. Jak już program zrobi co ma zrobić, wyłączy zasilanie i po sprawie. Wtedy można użyć zwykłego Arduino, bez kombinowania usypiania itd.

Rozwiązanie bardzo interesujące... Mam tylko pytanie jakiego tranzystora najlepiej użyć i jak go prawidłowo wpiąć? I co chyba ważniejsze, to czy poprzez takie rozwiązanie nie będzie żadnych opóźnień w działaniu układu? Bo zanim czujnik poda napięcie na tranzystor, ten uruchomi Arduino, które zacznie pracę? Ile czasu Arduino się uruchamia, a może działa od razu po podaniu zasilania?

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino działa od razu, tyle że na początku uruchamia bootloadera, a twój program po paru sekundach. Oczywiście możesz wyciepać booloader... tylko po co wtedy arduino, jak wystarczy goły procek?

Przy okazji sprawdź coś takiego, jak prąd zerowy tranzystora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.